Wulgaryzmom mówimy NIE!

Wulgaryzmom mówimy NIE!28 października grupy: „Odkrywcy” i „Tropiciele” z przedszkola Ene Due Rabe w Stalowej Woli uczestniczyły w zajęciach z elementami biblioterapii „Dlaczego brzydkie słowa są pierwsze?”. Rozmawialiśmy z maluchami o wulgaryzmach, przezwiskach i innych niekulturalnych słowach używanych przez ludzi w różnych sytuacjach.

Jak się okazało, pojawiają wtedy, gdy człowiek jest zdenerwowany, rozzłoszczony lub bardzo smutny. Wspólnie z dziećmi szukaliśmy w języku polskim słów i zwrotów, które mogą zastąpić „brzydkie” wyrazy. Zorganizowaliśmy zabawę sportową, polegającą na rzucie gumowym ringo na pachołek i wypróbowanie słownych zamienników, jeśli rzut był niecelny. Przedszkolaki wysłuchały wiersza „Kwoka” Jana Brzechwy, opowiadającego o niewychowanej kurze, a następnie przekazując sobie piłkę, zwracały się do siebie miłymi słowami.

Kolejnym tekstem, z którym zapoznano dzieci był wierszyk „Papuga co brzydko mówiła” z „Elementarza dobrych manier” G. Strzebońskiego. Maluchy zmieniły przeklinającą papugę, która chciała być hersztem piratów w kulturalną, kolorową papużkę Ara. Wszystkie „brzydkie słowa” zamknęliśmy w bibliotecznym worku, który znajdzie swoje miejsce w piwnicy MBP. Uczestnicy zajęć otrzymali świecące długopisy, które będą im przypominać o złożonej obietnicy, używania tylko kulturalnych słów. Brawo przedszkolaki!

Zajęcia „Dlaczego brzydkie słowa są pierwsze?” odbyło się w ramach zadania „Książka i biblioteka – lekiem na troski młodego człowieka”, w programie „Partnerstwo dla książki 2022”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego – Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Żródło MBP Stalowa Wola