Stalowa Wola wkrótce może zostać okrzyknięta polską królową smogu

Fot. Robert Radzik

W ostatnim czasie poziom pyłów PM10 w Stalowej Woli jest niebezpiecznie wysoki. We wtorek o godz 8.00 mieszanina pyłów PM10 wyniosła aż 912 µg/m3.  Dla porównania w tym samym czasie w Krakowie poziom pyłów wyniósł 40 µg/m3. A przecież mówi się, że Kraków należy do jednych z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.  Jak widać do tych miast powinna dołączyć także Stalowa Wola, ponieważ poziom PM10 bywa tu zatrważająco wysoki.

Normy PM10

Norma średniego, dobowego stężenia PM10 wynosi według WHO 50 µg/m3. Poziom alarmowy następuje gdy stężenie przekracza 300 µg/m3. Widać zatem jak dramatycznie wysoko przekroczone zostało stężenie PM10 w naszym mieście.

Źródło PM10

Skąd zatem pochodzi tak wysoki poziom stężenia? Głównym źródłem wysokiego PM10 w powietrzu jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego.

Skutki PM10

PM10 to pył zawieszony, który wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą. PM10 w sposób pośredni  wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

 

Angelika Wielgosz