Nie zostawiaj cennych rzeczy w aucie – okazja czyni złodzieja

Wybicie szyby w aucie i zabranie leżącej na siedzeniu torebki, nawigacji, portfela zajmuje złodziejowi zaledwie kilka sekund. Warto o tym pamiętać i nie zostawiać wartościowych przedmiotów „na widoku”. Złodziej wykorzystuje każdą okazję. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach.

Policjanci apelują o nie pozostawianie torebek, portfeli, saszetek, pieniędzy czy innych wartościowych przedmiotów w widocznym dla innych osób miejscu. Osoba zainteresowana naszym mieniem, bardzo szybko zorientuje się, że właściciel nie zatroszczył się o prawidłowe zabezpieczenie swoich rzeczy i wykorzysta każdą sytuację, aby zdobyć łup.

Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja. Kierowcy i pasażerowie często bagatelizują wartość przedmiotów pozostawianych przez siebie w autach. Często wydaje nam się, że w pobliżu nie ma nikogo i wychodzimy z auta tylko na chwilę, po to by szybko coś załatwić i zaraz wrócić. Dla złodzieja nawet pusta torba, stara nawigacja, karton po komputerze czy telefonie budzi jego zainteresowanie. Bez większego zastanowienia wybije szybę, aby zabrać pozostawioną rzecz i sprawdzić, czy przypadkiem ma jakąś wartość.

Do takich sytuacji może dojść na stacji benzynowej, parkingu, czy w miejscu obsługi podróznych i innych miejscach postoju pojazdów.

Policjanci apelują do kierowców, aby podczas przerwy w podróży nie zostawiać w autach w widocznych miejscach, pudeł, saszetek, toreb, plecaków, odzieży, dokumentów, telefonów komórkowych, pieniędzy,  nawigacji itp. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo jesteśmy roztropni i uważni, zwłaszcza teraz kiedy planujemy wakacyjne wyjazdy.

Źródło KPP Nisko