Oddaj książkę, nie zapłacisz kary

Zalegasz z oddaniem książek do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a kara za przetrzymanie sięga już kilkudziesięciu lub kilkuset złotych? Jeśli zwrócisz lektury pomiędzy 4 a 31 maja, będziesz mógł je oddać bez ponoszenia finansowych kar. – Kochajmy książki, ale zwróćmy je do biblioteki, niech posłużą także innym – apeluje Ewa Biały, dyrektor MBP w Stalowej Woli.

Biblioteka ogłasza „abolicję” dla zapominalskich i we wspomnianym terminie, jeśli oddamy przetrzymane książki możemy liczyć na anulowanie kary finansowej oraz pocztowych kosztów upomnień oraz monitów, jakie ponosiła biblioteka. Potem MBP będzie sięgać po restrykcyjne środki, w stosunku do tych, którzy przetrzymują książki latami. Warto skorzystać z tego „darowania win”, bo MBP po taki środek w stosunku do zapominalskich sięga dopiero po raz drugi. Wcześniej było to ponad 5 lat temu – w styczniu 2017 roku.

Co jednak jeśli książka nam się zapodziała, zgubiliśmy ją albo uległa zniszczeniu? To nie problem. Wystarczy przynieść do Miejskiej Biblioteki Publicznej inną ciekawą książkę, co ważne – o podobnej wartości, jak ta, którą wypożyczyliśmy i zapomnieliśmy, gdzie ją odłożyliśmy.

Wyjątkowo zapominalscy czytelnicy zamiast wypożyczenia książki na 35 dni, jak zakłada biblioteczny regulamin, nie rozstają się z nimi nawet przez kilka lat. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, w których kwota kary przewyższa wielokrotnie wartość nieoddanych książek.  – Abolicja będzie trwała niemal miesiąc i dotyczy książek pożyczonych w Bibliotece Głównej jak i we wszystkich filiach. Jeśli zdarzyło się tak, że zagubiliśmy książkę, nie możemy nigdzie jej znaleźć, podejdźmy do biblioteki, uzgodnijmy z pracownikami MBP, jaką możemy przynieść w zamian – radzą w MBP.

Jeśli nie skorzystamy z abolicji, musimy przygotować się na to, że w skrzynce pocztowej znajdziemy ostateczne upomnienie, a do naliczonej kary dojdą także koszty sądowe, jeśli i to nie poskutkuje – biblioteka może zdecydować się na windykację.

Przypomnijmy, że każdy z czytelników może pożyczyć książkę na 35 dni, maksymalnie 5 sztuk w każdej agendzie. Jednak telefonicznie, osobiście czy przez Internet, w prosty sposób okres wypożyczenia można prolongować na kolejne dwa tygodnie i to aż dwa razy. Czyli okres wypożyczenia z 35 dni możemy wydłużyć maksymalnie do 63 dni. Dopiero po tym terminie, jeśli nie zwrócimy książek, od każdej z nich naliczana jest kara. Wynosi 25 groszy za każdy tydzień lub nawet złotówkę za każdy tydzień w przypadku przetrzymania książki z Czytelni.

Oddaj książkę, nie zapłacisz kary

Żródło MBP Stalowa Wola