Huta Stalowa Wola i Hanwha Aerospace zacieśniają współpracę

W siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej przedstawiciel Huty Stalowa Wola S.A. dyrektor handlowy Grzegorz Szydło i wiceprezes Hanwha Aerospace Boo Hwan Lee podpisali list intencyjny, który będzie stanowił podstawę do dalszego rozszerzania obszarów współpracy przemysłów polskiego i koreańskiego.

Uroczystość odbyła się w obecności podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcina Kulaska, podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy, zastępcy Ministra DAPA Hyunki Cho oraz prezesa zarządu PGZ S.A. Krzysztofa Trofiniaka.

Podpisany list intencyjny określa zakres współpracy pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. i Hanwha Aerospace w obszarze eksportu do państw trzecich komponentów, które stosowane są zarówno w polskiej haubicy KRAB produkowanej przez Hutę Stalowa Wola S.A., jak też w koreańskiej armatohaubicy K9 produkowanej przez Hanwha Aerospace. Podwozie polskiego KRABA i koreańskiej armatohaubicy K9 mają ten sam rodowód. Zawarte porozumienie przewiduje współpracę w zakresie dokonania przez polskiego i koreańskiego producenta oceny możliwości wykorzystania polskiego podwozia KRABA do koreańskich armatohaubic K9A2 i K9A3. HSW S.A. w przeszłości z powodzeniem przeprowadziła adaptację podwozia koreańskiego do systemu wieżowego polskiego Kraba.

List intencyjny stanowi podstawę do rozwijania dalszych inicjatyw Huty Stalowa Wola i Hanwha Aerospace dotyczących transferu technologii naprawy głównej armatohaubicy K9, która wchodzi obecnie na wyposażenie polskiego wojska. Ponadto, porozumienie rozszerza zakres współpracy Huty Stalowa Wola i Hanwha Aerospace przy produkcji wyrzutni Homar-K, w tym dotyczący transferu technologii wyrzutni, jej dalszej polonizacji i dostosowania do wykorzystywania 122 mm niekierowanych pocisków rakietowych. Dodatkowo porozumienie otwiera drogę do współpracy stron przy oferowaniu wyrzutni Homar-K na inne rynki państw NATO.

 

 

źródło: HSW Stalowa Wola