Supermoc, poczucie wartości i szczęście – warsztaty z Małgorzatą Żółtaszek

Supermoc, poczucie wartości i szczęście - warsztaty z Małgorzatą Żółtaszek7 października w Bibliotece Głównej, Małgorzata Żółtaszek, trenerka komunikacji i autorka książek dla dzieci przeprowadziła z uczniami szkół podstawowych warsztaty biblioterapeutyczne „Czy fajnie jest być superbohaterem?”.
I grupa uczniów z klas III z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Stalowej Woli mogła przekonać się, że każde dziecko posiada indywidualne supermoce.

Wszystko zależy od tego, czy otoczenie lub samo dziecko je dostrzeże i rozwinie. Dzieci przedstawiały swoich superbohaterów i idoli, którzy posiadają różnorodne talenty, wzmacniające ich poczucie wartości. Kolejne warsztaty zostały przeprowadzone z uczniami klas VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipie (powiat stalowowolski). Prowadząca pokazała młodzieży, że każdy człowiek ma wybór jak wykorzystać swoją supermoc. Pierwszym, niepożądanym sposobem jest przemoc wobec siebie lub innych, która wynika z niezaspokojonych potrzeb na pewnym etapie życia. Drugi sposób to zamiana supermocy w pomoc sobie samemu lub innej potrzebującej osobie. Małgorzata Żółtaszek przekonywała młodych ludzi, że pomoc drugiemu człowiekowi wymaga zaangażowania i uważności, przy wyeliminowaniu pośpiechu, który zaburza ocenę sytuacji. Ponadto, uczestnicy poznawali sposoby na wytyczenie osobistych granic, których inni nie powinni przekraczać. Takie zachowanie powoduje niepewność, a nawet strach i lęk. Uczniowie mieli również okazję przedstawić swoje supermoce i uczyć się być z nich dumnymi. Podstawowym przesłaniem warsztatów był szacunek dla drugiego człowieka i siebie samego, uważność na potrzebę pomocy oraz rozważne szukanie idoli i autorytetów, zarówno w Internecie, jak i świecie rzeczywistym.
Małgorzata Żółtaszek jest certyfikowaną trenerką komunikacji. Specjalizuje się w Porozumieniu bez Przemocy Marshalla Rosenberga, ale inspiruje się wieloma filozofiami, ideami, które pomagają w zrozumieniu siebie, drugiego człowieka, budowaniu pełnych i dających szczęście relacji. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą. Pisze artykuły i książki („Basałyk i Psotka idą do pracy”, „O Mateuszku, który bał sią ciemności, Basi, która nie lubiła buziaków i inne historyjki”). Prowadzi szkolenia, warsztaty, spotkania autorskie i zajęcia edukacyjne. Wszystkie działania zawodowe i osobiste opiera na empatii i mocy pozytywnych relacji.
Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za aktywne zaangażowanie, a prowadzącej Małgorzacie Żółtaszek za motywacyjne wsparcie dzieci i młodzieży w poszukiwaniu własnej drogi i szczęścia w życiu.
Warsztaty odbyły się w ramach zadania „Książka i biblioteka – lekiem na troski młodego człowieka”, w programie „Partnerstwo dla książki 2022”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego – Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Żródło MBP Stalowa Wola