Spotkanie autorskie z Zuzanną Orlińską – video

24 sierpnia 2021 roku MBP w Stalowej Woli gościła online Zuzannę Orlińską, autorkę i ilustratorkę  książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie prowadziła Maria Krześlak-Kandziora. Autorka opowiadała o pracy nad książkami, swoich bohaterach i kolejnych planach pisarskich. Co myśli Zuzanna Orlińska o pisaniu książek dla młodzieży? – Dla mnie literatura dzieli się na dobrą i złą, z zaznaczeniem że czytamy tą dobrą, a każdy czytelnik dojrzewa literacko w swoim tempie.

Czasami stosuje się podział wiekowy w doborze literatury, co ma uzasadnienie w przypadku książek dla dorosłych, jednak książki dla dzieci i młodzieży powinno się czytać w każdym wieku. Książka nie zawsze ma określoną funkcję, nie zawsze wychowuje i uczy, a mimo to, ma ogromne grono odbiorców. Czytanie ma sprawiać przyjemność – mówi Zuzanna Orlińska.

Pisarka, oprócz powieści obyczajowych dla dzieci i młodzieży pisze również, książki historyczne. – Historia ciekawiła mnie od zawsze, a prace nad książkami historycznymi zaczynam od wyszukania postaci, którą chciałabym opisać. Taka postać później prowadzi książkę. Interesujące jest wyszukiwanie wszystkich wiadomości i faktów, a później wplatanie ich pomiędzy fikcję literacką, tak aby czytelnik się nie zorientował, co wydarzyło się naprawdę, a co jest wymyślone. Jest to dla mnie zagadka do rozwiązania. W książce „Z Bożej łaski Jadwiga, król” fakty pochodziły z rachunków królewskich, które dość dobrze się zachowały – wyjaśnia Zuzanna Orlińska.

Czytelnicy, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu online na żywo, mogą obejrzeć nagranie spotkania autorskiego z Zuzanną Orlińską, dostępne na stronie internetowej i profilu facebook MBP W Stalowej Woli.

Zuzanna Orlińska jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorką książek, czasopism i podręczników. Jako autorka zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Matka Polka” wydaną przez Akapit-Press. Zdobywczyni wielu nagród – za powieść „Ani słowa o Zosi” otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, „Stary Noe” został wyróżniony w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015 i zdobył nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, z kolei „Biały Teatr panny Nehemias” otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku IBBY 2017. W latach 2005–2014 prowadziła stronę internetową „Kiedy byłam mała…”, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Wydawnictwem Literatura, którego nakładem ukazały się m. in. książki: „Cierpienia sięciolataka”, „Detektywi z klasztornego wzgórza”, „Z Bożej łaski Jadwiga, król”.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach zadania „Dawno, dawno temu…odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego – Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

 

Żródło MBP Stalowa Wola