Książka na problemy – warsztat stalowowolskiej MBP w periodyku Biblioteka Publiczna

Październikowy miesięcznik „Biblioteka Publiczna” zawiera stalowowolskie propozycje na zajęcia biblioterapeutyczne w MBP. Bibliotekarki na łamach czasopisma przedstawiły sprawdzone działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Najważniejszym elementem pracy biblioterapeutycznej jest starannie dobrany księgozbiór. Na jego podstawie opierają się wszystkie scenariusze zajęć z młodymi ludźmi oraz propozycje multimedialne prezentowane na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki.

A takich aktywności bibliotecznych u nas nie brakowało.
– Dużą popularnością cieszą się tematy z zakresu strefy emocjonalnej. Celem spotkań w Bibliotece Głównej jest niwelowanie u dzieci negatywnych emocji, wywoływanie pozytywnych uczuć, pomaganie w lepszym zrozumieniu własnych trudności oraz wspólne znalezienie sposobów radzenia sobie z nimi. Warsztaty są powiązane z zajęciami z pedagogiki zabawy, wprowadzane są też elementy arteterapii jak muzyka, plastyka. W naszej ofercie bibliotecznej dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej proponowany jest cykl zajęć pod wspólnym tytułem „Z emocjami za pan brat” – przekonuje Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej MBP.
Bibliotekarze z Filii nr 2 od wielu lat organizują spotkania z cyklu ,,Książka integruje”. Celem spotkań z elementami biblioterapii jest redukcja lęków, obawy braku akceptacji, a także pomoc młodym ludziom w odzyskaniu wiary w siebie.
– Prowadzimy różnorodne sposoby pracy z książką i czytelnikiem. Czytelnikiem jakże wymagającym, ponieważ grupą docelową są uczniowie szkoły specjalnej (18-19 lat) klasy Przysposabiające do Pracy w Zespole Szkół nr 6 w Stalowej Woli. Teksty są tak dobrane, żeby młodzież mogła identyfikować się z bohaterami, dostrzegać przekazaną ,,wartość” i ją wspólnie ,,przepracować”, co sprzyja lepszemu poznaniu samego siebie. Tematy, które najbardziej młodych interesują są związane z doskonaleniem poczucia własnej wartości, innością oraz znalezieniem przyjaciół – zaznacza Beata Myszka, bibliotekarz z Filii nr 2 MBP.
Pandemia uniemożliwiła bibliotekarzom organizowanie bezpośrednich spotkań w murach biblioteki. Pracownicy MBP przenieśli swoją działalność biblioterapeutyczną do Internetu. Przykładem jest projekt „Biblioteczne teatralia z wartościami w tle”. Ten cykl wydarzeń był adresowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
– Wszystkie prezentacje, nagrania warsztatów plastycznych, spotkań autorskich i przedstawień teatralnych zostały udostępnione na stronie www, kanale YouTube i profilu FB biblioteki. Duża ilość wirtualnych odbiorców i ich pozytywne opinie, utwierdziły nas o potrzebie kontynuowania tematu wartości w życiu człowieka, na podstawie biblioterapeutycznej literatury i z wykorzystaniem form plastycznych oraz animacyjnych. Daje to nadzieję, na wzrost czytelnictwa książek biblioterapeutycznych w nasze bibliotece – podsumowuje Beata Życzyńska, kierownik Działu Promocji i Nowych Technik Bibliotecznych stalowowolskiej MBP.

Żródło MBP Stalowa Wola