Wystawa „Stalowe pamiątki – 85 lat Stalowej Woli”

Wieczne pióro, przedwojenne taczki, rower, obraz Rafała Malczewskiego, księga z podpisem prezydenta i anonimowa przesyłka, a w niej 120 fotografii. Trudno o bardziej przypadkowy zestaw, a jednak każdy z tych przedmiotów to nośnik pamięci o wyjątkowych ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla Stalowej Woli. To tylko kilka z setek unikatowych przedmiotów, które zostaną zaprezentowane mieszkańcom z okazji trwającego jubileuszu. Warto przyjść na wystawę czasową w Muzeum COP i poznać historię Stalowej Woli lub ją sobie przypomnieć.

Na ekspozycji ukazane zostanie 85 lat historii miasta. Większość pokazanych eksponatów to dary obecnych lub dawnych mieszkańców Stalowej Woli. Przechowywane przez lata jako cenne rodzinne skarby świadczą o wielkim przywiązaniu do przeszłości miasta, wagi jego materialnego dziedzictwa i dumy z bycia częścią tej społeczności.

Chronologiczną podróż po ponad ośmiu dekadach rozwoju Stalowej Woli rozpoczniemy od spotkania z ojcami miasta, którzy przesądzili o jego lokalizacji nad Sanem, a zakończymy współczesną panoramą. Pomocne dla widza będzie zamieszczone w salach kalendarium, zawierające najważniejsze wydarzenia. Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja najnowszego nabytku – na dziedzińcu Muzeum COP stanie legendarna ładowarka Ł-34, dzieło stalowowolskich konstruktorów. Kontynuacją treści wystawy czasowej będzie również planszowa ekspozycja plenerowa pt. Potęga Stalowej Woli. To bogata w archiwalne
fotografie, przedstawiona w pigułce historia zakładów i miasta.

Zapraszamy do sentymentalnej podróży po dziejach hutniczego grodu, opowiedzianych zabytkami, pamiątkami i fotografiami. Z pewnością wśród nich znajdziecie Państwo wiele znajomych przedmiotów, które i w Waszych historiach – także tych związanych ze Stalową Wolą – odegrały istotną rolę. Jubileusz 85 lat istnienia miasta jest ku temu doskonałą okazją.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie patriotyczne śpiewanie, którym wspólnie uczcimy Narodowe Święto Niepodległości. Pieśni patriotyczne wykonają z nami Pałacyk Michla, kwartet Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z Miejskiego Domu Kultury oraz zaproszeni goście. Patriotyczne śpiewanie rozpocznie się o godz. 16.30, a uczestnicy otrzymają okolicznościowe śpiewniki.