Spotkanie z uczniami on-line w ramach zbliżającego się „Dnia Bezpiecznego Internetu”

Nieograniczony dostęp do internetu umożliwia szybkie zdobywanie informacji, kontakt z innymi ludźmi, czy wymianę danych. Świat wirtualny może jednak kreować inną rzeczywistość i niebezpieczeństwa. „Cyberbezpieczni” to program, który ma za zadanie uchronić dzieci i młodzież przed takimi właśnie zagrożeniami.

Skala niebezpieczeństw, jakie można spotkać w internecie jest niezwykle duża. Życie towarzyskie młodych ludzi praktycznie przeniosło się już do sieci. Ci, którzy nie posiadają kont na portalach społecznościowych, często zostają wykluczeni z otoczenia rówieśników.

W dniu 9 lutego obchodzony jest na całym świecie „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W piątek, niżańscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań on-line w ramach programu profilaktycznego „Cyberbezpieczni”, który wkomponowuje się w obchody. Funkcjonariuszka sierżant Katarzyna Pracało zajmująca się w niżańskiej komendzie profilaktyką społeczną wspólnie z dzielnicowymi z Posterunku Policji w Ulanowie sierżantem sztabowym Marcinem Kowalem i sierżantem sztabowym Pawłem Grabkiem spotkali się z uczniami dwóch klas miejscowej szkoły.

Spotkanie dotyczyło cyberprzestępczości i cyberprzemocy i miało na celu przede wszystkim podniesienie świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu. Młodzież dowiedziała się również o odpowiedzialności prawnej związanej z podejmowanymi działaniami w sieci. Podczas szkolenia funkcjonariusze instruowali młodzież, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i nie zostać ofiarą przestępców, bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych. Wskazywali, kiedy zachować szczególną czujność i co powinno wzbudzić niepokój podczas korzystania z internetu.

Uczniowie mogli między innymi dowiedzieć się jakie zjawiska w internecie są nielegalne. Usłyszeli, że wykorzystywanie czyjegoś wizerunku w sieci, wbrew jego woli to przestępstwo. Podobnie jak wyśmiewanie się z innych, obrażanie i poniżanie. Policjanci przestrzegali przed takimi zachowaniami i informowali jakie konsekwencje grożą sprawcy cyberprzemocy.

Spotkania z młodzieżą będą kontynuowane w szkołach na terenie powiatu niżańskiego.

Źródło KPP Nisko