„Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” w Stalowej Woli

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza mieszkańców miasta i turystów do korzystania z udostępnionych na ternie trzech osiedli punktów informacji o lokalnym dziedzictwie. To urządzenia, które umożliwiają poznanie historii Stalowej Woli w przystępny i ciekawy sposób.

Muzeum Regionalne przygotowało dla mieszkańców i turystów specjalne urządzenia, „Przystanki naszej historii”, które prezentują lokalne dziedzictwo Stalowej Woli. Ulokowane w ośmiu punktach w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów i Pławo, przybliżają ciekawostki, ważne wydarzenia i postaci historyczne. Na zamieszczonych tam mapkach zaznaczono zabytki istniejące i te, które pozostały tylko w pamięci seniorów. Dodatkowo w każdym punkcie można wysłuchać ciekawych wspomnień mieszkańców miasta. Przystankom towarzyszy muzealna aplikacja, w której zawarte treści można nie tylko przeczytać, ale również odsłuchać. Także goście zagraniczni mogą skorzystać z nowych punktów – umożliwia to aplikacja przygotowana w wersjach polskiej i angielskiej. Aplikacja dostępna jest na stronie Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i pod linkiem . Pobrać ją można także dzięki fotokodom QR i zapoznać się z mapami, treściami dedykowanymi konkretnemu przystankowi, także w formie dwujęzycznego audio. Dzięki przystankom historia miasta stała się bardziej dostępna dla potrzeb regionalnej turystyki. Praktyczne wskazówki dla turystyki pieszej i rowerowej, pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek. Przystanek zachęca do zatrzymania się na dłużej dzięki ławeczkom i wyposażeniu, które umożliwia skorzystanie z ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej. Zadbano również o rowerzystów, dla których zostały zamontowane stojaki na rowery. Działanie Ekopunktów zapewniają panele fotowoltaiczne. „Przystanki naszej historii” powstały z uwzględnieniem opinii mieszkańców miasta, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych i wypowiedzieli się także w ankiecie opracowanej przez stalowowolskich muzealników. W oparciu o przystanki Muzeum przygotowało ofertę edukacyjną dla dzieci i dorosłych.

Przystanki powstały w ramach projektu pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli i realizowanego w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny, zarządzanego przez Lidera – Gminę Stalowa Wola. Projekt został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014- 2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%).