Już dziś uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci, niezłomni patrioci po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę o niepodległość Polski w obliczu komunistycznego reżimu. Ich heroiczne działania i poświęcenie dla ideałów wolności stanowią ważny element narodowej historii, a Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest okazją do uhonorowania ich bohaterskiego dziedzictwa. W Stalowej Woli również oddamy hołd tym nieśmiertelnym bojownikom o suwerenność i niepodległość Polski. Uroczystości przewidziane są na 1 i 3 marca 2024 roku.

– Dzisiaj, gdy zwracamy uwagę na wyjątkowe postacie w historii Polski, nie możemy zapominać o Żołnierzach Wyklętych – tych niezłomnych bohaterach, którzy po II wojnie światowej kontynuowali walkę o niepodległość Polski. To byli ludzie niezłomni w swojej postawie, gotowi poświęcić życie dla wartości, które uznawali za nadrzędne – wolności, niepodległości i prawdy. Ich heroizm i determinacja są świadectwem nie tylko odwagi jednostki, lecz także testamentem poświęcenia dla dobra wspólnego. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zatrzymajmy się na chwilę, by oddać hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla Polski. Pamiętajmy o ich męstwie, bohaterstwie, oraz o cenie, jaką za swoje przekonania zapłacili. To nasz moralny obowiązek doceniać ich trudny los i zawsze pamiętać o ich wkładzie w historię naszego kraju. Zachęcam wszystkich do tego, by 1 i 3 marca wspólnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych i przyczynić się do utrwalania ich niezapomnianego dziedzictwa – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

1 marca 2024 roku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się o godzinie 10:00 na Placu Piłsudskiego od oficjalnych uroczystości wojskowych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wystawionej przez Garnizon Nisko. Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli dodatkowo wprowadzi uczestników w atmosferę tego ważnego dnia. W ceremonii wezmą także udział poczty sztandarowe, uczniowie oraz grono pedagogiczne stalowowolskich szkół.

O godzinie 18:00 w Kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie odprawiona zostanie msza święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Wieczorne modlitwy będą czasem refleksji i zadumy nad bohaterstwem Niezłomnych Patriotów. Po zakończonej mszy uczestnicy złożą kwiaty przy tablicy pamięci na ścianie kościoła, a następnie udadzą się na Cmentarz Wojenny w Stalowej Woli-Rozwadowie, gdzie złożą kwiaty przy grobie kpt. Tadeusza Gajdy ps. „Tarzan”.

3 marca 2024 roku Park Miejski stanie się areną różnorodnych wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 14:00 odbędzie się tam pokaz musztry konnej w wykonaniu Sekcji Kawalerii w Obojnej w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Następnie, wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję obejrzeć inscenizację historyczną pod tytułem „Ostatni Bastion: Opowieść o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych”. Narrację podczas inscenizacji poprowadzi niezastąpiony prof. ndzw. dr hab. Andrzej Olejko. Kolejnym punktem programu będzie pokaz dynamiczny żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wieczorem obchody przeniosą się w okolice lasu obok Urzędu Celnego, gdzie o godzinie 19:44 rozpocznie się Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów, a o 20:00 na 5000 metrów. Biuro zawodów będzie dostępne w dniu biegu w holu SPZOZ (Ambulatorium) przy ul. Kwiatkowskiego 2 w godzinach od 14:00 do 19:30. Pierwsze 250 zapisanych osób dostanie pamiątkową koszulkę i medal. Zachęcamy również do zabrania ze sobą oświetlenia, takiego jak czołówki czy latarki, aby bezpiecznie pokonać trasę biegu.

Uczestnicy niedzielnych wydarzeń będą mieli okazję skosztować grochówki i gorącej herbaty, zarówno w Parku Miejskim, jak i podczas Biegu Tropem Wilczym.

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Fundacja Przywróćmy Pamięć, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Zakłady Południowe”, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 18 Pułk Saperów, Federacja Patriotyczna, Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola, RTM Sp. z o.o., Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, OSP Stalowa Wola, OSP Stalowa Wola osiedle Charzewice oraz Lasowiacki Hufiec ZHP w Stalowej Woli im. Powstańców Styczniowych. Patronatem honorowym uroczystości objęli: Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP.