Debata dla młodzieży na temat cyberzagrożeń

W minionym tygodniu w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem, odbyła się zainicjowana przez niżańskich policjantów debata społeczna, skierowana do uczniów oraz pedagogów. Tematem były zagrożenia czyhające na odbiorcę w Internecie, gdzie można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą przestępstwa.

W ubiegłym tygodniu, niżańscy policjanci, zorganizowali  w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem, debatę społeczną pn. „Świadomy cyberzagrożeń”. Tematem spotkania były cyberzagrożenia czyhające na odbiorcę w Internecie, gdzie można stać się zarówno ofiarą, jak i sprawcą przestępstwa. W debacie udział wzięli uczniowie zespołu szkół, pedagodzy, dyrektor placówki, oraz przedstawiciele lokalnych instytucji.
 
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia uczestników w tematykę debaty oraz przedstawienia zaproszonych gości. Następnie policjantki z niżańskiej komendy, za pomocą przygotowanej prezentacji multimedialnej, wyjaśniły pojęcie cyberprzemocy oraz jej różnych odmian –  wskazując, że jest to forma przemocy z użyciem nowoczesnych technologii, głównie Internetu oraz telefonów komórkowych, a której doświadczają osoby młode. Wyjaśniono, że prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób w sieci jest karalne, a takie zjawiska z pozoru często odbierane jako młodzieńcze wybryki, niosą bardzo negatywne skutki.

Uwrażliwiono również uczniów, by zdawali sobie sprawę ze złudnego poczucia anonimowości i bezkarności w sieci oraz konsekwencji, jakie niosą negatywne zachowania w Internecie wobec innych osób. Zaznaczono, że przed współczesną przemocą nie można się ukryć, zostawia po sobie ślad. Podczas spotkania rozdane zostały kartki, na których uczestnicy napisali najczęstsze, niebezpieczne zjawiska. Na ich podstawie zostanie zoorganizowane kolejne spotkanie.

Moderator spotkania podkreślał, że osoby dotknięte jakąkolwiek formą przemocy w sieci powinny powiedzieć o tym problemie rodzicom, nauczycielom, przyjaciołom, a także przypomniał o instytucjach niosących pomoc w tym zakresie. Na koniec spotkania policjanci rozdali uczestnikom anonimowe ankiety, w której mogli wyrazić swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty.
 

 

 

Źródło KPP Nisko