Z humorem przez książkowy świat

Utwory dziecięce to często zabawa słowem, nonsens, ale także dowcip i mądry humor. Humor w wierszach, bajkach i opowiadaniach dla dzieci odgrywa ważną rolę. Powoduje, że młodzi odbiorcy chętniej słuchają i przyswajają zawarte w utworach treści. Wpływa na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci. Wesołe wierszyki i bajki mogą być świetnym sposobem na pokonanie nudy i złego nastroju.

O humorze w utworach dla dzieci 28 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozmawiali uczniowie klasy 1 z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 7 w Stalowej Woli.

Wspólnie omówiliśmy literaturę m.in. Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Wandy Chotomskiej, Małgorzaty Strzałkowskiej. W naszych rozważaniach nie mogło zabraknąć mistrzów humoru dziecięcego, czyli Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Marii Konopnickiej. Na uwagę zasługują także Grzegorz Kadepke oraz Renee Goscinny. Grupa wysłuchała głośnego czytania kilku zabawnych wierszyków oraz bajek. Pojawiła się „Osobliwa księga niepoważnych supermocy, czyli różni znaczy fajni”. Ponadto dzieci poznały książkę „Uważaj, to niebezpieczne!”, która w sposób żartobliwy pokazuje jak odróżnić szalone pomysły od ryzykownych i niebezpiecznych zachowań. Dużo śmiechu wywołała bajka „Gryzak. Książkopotworek”. Poznajemy w niej bohatera, który lubi gryźć, wgryzać i przegryzać się przez poszczególne stronice rozmaitych książek, zmieniając przy tym treści odwiedzanych bajek.

Żródło MBP Stalowa Wola