Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprasza na spotkanie z Sylwią Winnik, pisarką i blogerką, autorką bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Literacki wieczór zaplanowano na poniedziałek 29 listopada na godzinę 17 w Bibliotece Głównej, przy ul. Popiełuszki 10 (sala konferencyjna, 2. piętro) Spotkanie odbędzie się w ramach spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki, ale przyjść na nie może każdy zainteresowany. Wstęp wolny.

Sylwia Winnik pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Ukończyła dziennikarstwo w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki, który doczekał się już III edycji. Jej pasją są książki i góry.
W 2018 roku wyszła pierwsza książka – „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet”. Sylwia Winnik pokazuje prawdziwe oblicze wojny, poprzez wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Swoje zainteresowanie historią, w szczególności okresem II wojny światowej przekuła w sukces, bowiem jej debiut świetnie przyjął się na rynku wydawniczym i stał się bestsellerem. O fenomenie książki świadczy fakt, iż w 2020 roku postanowiono ją wznowić. Ponadto została przetłumaczona na język czeski. – Chciałam stworzyć coś innego, coś co ukaże raz jeszcze traumę byłych więźniów i podkreśli do czego prowadzi wojna – powiedziała autorka w jednym z wywiadów.
Rok później na rynku wydawniczym ukazała się książka, pt. „Tylko przeżyć. Historie rodzin polskich żołnierzy”, w której Sylwia Winnik przedstawia losy nie tylko żołnierzy, którzy decydują się na wyjazd do Afganistanu, Syrii czy Iraku, ale też poruszające relacje ich żon, dzieci, rodziców. We wstępie publikacji czytamy: – Ta książka jest dla mnie niezwykle ważna. To moja próba zrozumienia tego, dlaczego żołnierze decydują się na wyjazd na „nie swoją wojnę”. Staram się też szukać odpowiedzi na inne pytania: Jak dzieci radzą sobie z rozłąką i jak ona wpływa na ich dorastanie?”.
W książce „Dzieci z Pawiaka”, wydanej w 2020 r. czytelnicy odnajdą wspomnienia byłych więźniów Pawiaka, którzy trafili tam jako dzieci albo urodzili się w nim w trakcie osadzenia ich matek.
Autorka w swoich książkach stawia na fakty i przybliża czytelnikom prawdziwe losy i świadectwa bohaterów, tym samym ocalając ich wspomnienia. Autorka przygotowując się do książki spotyka się z bohaterami osobiście, wysłuchując ich świadectw i wspomnień, przeglądając zdjęcia. Dzięki jej twórczości historia staje się żywa i na długo… pozostanie zapisem prawdy dla młodszych pokoleń.
Wszystkich zainteresowanych spotkaniem zapraszamy do Biblioteki Głównej. Bezpłatne wejściówki do odebrania w Bibliotece Głównej oraz Filii nr 2 przy ul. M. Siedlanowskiego 3.

Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik

Żródło MBP Stalowa Wola