O sekretnym życiu książek

11 maja naszą Filię nr 2 odwiedziła klasa III Przysposabiająca do Pracy ze Szkoły Specjalnej. Temat spotkania brzmiał „Na tropie sekretnego życia książek”. Opowiedzieliśmy o dziejach książki na przestrzeni czasów. Młodzież dowiedziała się że, historia książki jest prawie tak długa, jak historia naszej cywilizacji.

Od zawsze opowiadania, legendy, czy też prawa były przekazywane ustnie. Ponieważ ludzka pamięć jest zawodna, ludzie zaczęli myśleć nad utrwaleniem wiadomości.

Ponieważ ludy pierwotne nie umiały czytać, ani pisać, stąd też zaczęli oni ryć znaki i rysunki na kamiennych skałach i ścianach. Z czasem pojawiły się gliniane, a następnie drewniane tabliczki. Jednak któregoś dnia ktoś wpadł na pomysł, żeby zapisać te znaki na jakimś trwałym, ale bardziej wygodnym  i lżejszym do noszenia materiale: pergaminie czy papirusie. Do czasu wynalezienia druku, wszystkie książki i dokumenty pisano ręcznie – zatem była to książka rękopiśmienna. Później nastąpiła era książki drukowanej, a obecnie książka może być  elektroniczna. Podczas spotkania uczniowie sami robili węzełki na kipu, rozwijali zwoje, oglądali pismo klinowe, poznali jak wygląda średniowieczny  kodeks (pierwowzór dzisiejszej książki) i z zaciekawieniem oglądali nowoczesne formy książek. Wspólnie stwierdziliśmy ze zaletą kodeksu jest to, że można w każdej chwili otworzyć  go na dowolnej stronie, podczas gdy zwój papirusowy wymagał mozolnego przewijania. Na zakończenie młodzi wykonali kolorowe zakładki do książek, które sami laminowali, żeby posłużyły na dłużej.

Za miesiąc poznamy dalszą część sekretnego życia książek, czyli drogę książki od pomysłu do wydruku.

Żródło MBP Stalowa Wola