Harcerze w bibliotece

Rozpoczęły się ferie. To okres zabawy i odpoczynku. Ale harcerze i dzieci z półkolonii „Stalowa Lilijka IV” znaleźli też czas na zdobycie wielu informacji, posłuchania ciekawostek o historii naszego miasta i ludzi, którzy wnieśli ogromny w kład w jego budowę i rozwój. Stąd wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej i pogadanka na temat patronów stalowowolskich ulic.

Kto to był Marceli Siedlanowski, jak nazywał się pierwszy dyrektor gimnazjum i liceum w Stalowej Woli, jakie były zasługi dla naszego miasta ks. Józefa Skoczyńskiego, gdzie jest ulica Bronisława Chudzyńskiego? Dzieci mogły poznać sylwetki osób związanych z początkami budowy Zakładów Południowych i osiedla Stalowa Wola i pionierów naszego miasta (Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marcelego Siedlanowskiego, Bronisława Chudzyńskiego, Ludwika Tołwińskiego, Dionizego Komana), pierwszego proboszcza naszego miasta ks. Józefa Skoczyńskiego. Dowiedzieli się też o nauczycielach, którzy są patronami stalowowolskich ulic: o Wacławie Górskim – pierwszym kierowniku szkoły powszechnej, Stanisławie Koper nauczycielce i Witoldzie Habdank-Kossowskim dyrektorze Liceum i Gimnazjum nr 616. Wśród zasłużonych dla naszego miasta znaleźli się również lekarze: dr Henryk Trojanowski i dr Stanisław Jaśkiewicz, nauczyciele – Witold Habdank -Kossowski, Wacław Górski czy Stanisława Koper. Uczniowie wysłuchali także opowieści o żołnierzach zbrojnego podziemia z czasów okupacji niemieckiej: Stanisławie Bełżyńskim pseud. „Kret”, Tadeuszu i Stanisławie Szumielewiczach. Patronem ulicy jest też Bronisław Kochan bohaterski obrońca Westerplatte, Kazimierz Mirecki – działacz polityczny i żołnierz NOW-AK, urodzony w Pilchowie, bohater Tarnobrzega Józef Sarna, czy ppor. Tadeusz Socha komendant Kedywu AK w Rudniku oraz kpt. Marcin Kusiński urodzony w Charzewicach. Opowiedziano także dzieciom o księżnej Annie Lubomirskiej, o Ignacym Mościckim Prezydencie RP, gen. Tadeuszu Kasprzyckim dzięki któremu nasze miasto nosi nazwę Stalowa Wola, Melchiorze Wańkowiczu i jego „Sztafecie” . Uczestnicy półkolonii nie tylko poznawali na spotkaniu biogramy i ciekawostki o patronach ale i lokalizację danej ulicy na mapie naszego miasta. Mieli także możliwość obejrzenia prezentacji na temat patronów stalowowolskich ulic. Zadawali dużo pytań i pochwalili się swoją wiedzą na te tematy.

Następnie harcerze i dzieci z półkolonii „Stalowa Lilijka IV” projektowali i wykonywali książeczkę dotykową dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Do jej zrobienia wykorzystano materiały o różnorodnej fakturze (miękkie, gładkie, szorstkie, szeleszczące) i kształcie. Podczas zajęć wykorzystano tektury formatu A4, zróżnicowane fakturowo materiały, papiery kolorowe oraz przedmioty np. guziki, muszelki, fasolę itp. Wykonana książeczka dotykowo-fakturowa sprawi dzieciom niewidomym lub słabowidzącym ogromną radość, które za pomocą palców i zmysłu dotyku będą mogły cieszyć się oglądaniem ilustracji.

Żródło MBP Stalowa Wola