DKK: Marco Missiroli – „Wierność”

W środę, 11 maja w Filii nr 2, odbyło się pierwsze po dłuższej przerwie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowa toczyła się wokół powieści pt. „Wierność”. Jej Autorem jest Marco Missiroli, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy nowego pokolenia, laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych.  W swojej opowieści splata wiele pokoleń, relacje między nimi, ich życiowe wybory, zmagania i marzenia. Na pierwszy plan wysuwa  się Margerita i Carlo.

Są małżeństwem od wielu lat. Ich związek wkracza jednak na inne tory.  Na swojej drodze spotykają ludzi, z którymi pracują, spotykają się, rozmawiają. Czy w obliczu tych znajomości zmieniają się ich oczekiwania, marzenia, wyobrażenia? Czy wspomnienia i fascynacje mogą mieć wpływ na nowe uczucia? Marco Missiroli przedstawia wiele dylematów, z którymi się borykają bohaterowie, a szczególnymi tutaj są wierność i zdrada.

Już na początku rozmowy okazało się, że lektura wywołała mieszane uczucia a to za sprawą stylu pisania. Nadmienić trzeba, że Marco Missiroli przedstawia swoich bohaterów i relacje między nimi, przeskakując z jednej osoby na drugą, z tematu na temat. Jedne klubowiczki chwaliły autora za książkę i konstrukcję narracji  – …bo jest w niej akcja, cały czas coś się dzieje. Jest rytm i nie ma dłużyzn. Jedynie denerwowało mnie niezdecydowanie tych bohaterów, ich postępowanie – powiedziała jedna z pań. Innym uczestniczkom taki styl bardzo przeszkadzał i oczekiwały, że jakieś przeżycia i emocje łatwiej odbierać przez szarpane zdania, niedopowiedzenia, niż takie powolne tempo narracji. Mimo tych podzielonych zdań, dyskusja była interesująca i padło kilka pytań, wokół których toczyła się dalsza część spotkania. Czym jest wierność? Czy jeżeli dana osoba ma być wierna drugiej osobie, to ciałem, duchem, umysłem, wszystkim?  Czy jest się w związku teoretycznie, ale myśli i marzy się o kimś innym? Czym jest zdrada? Marco Missiroli nie podaje wszystkiego na tacy, nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Na przykładzie bohaterów pokazuje ponadczasowość i uniwersalizm. – Bo tu nie chodzi o jednego Carla i jedną Margeritę. Bo każdy z bohaterów, jak każdy człowiek nie może być niczego pewien – wtrąciła jedna z klubowiczek. Na koniec jeszcze wyszukałyśmy co o wierności myślą inne znane w świecie kultury osoby. Następne spotkanie odbędzie się 8 czerwca.

Żródło MBP Stalowa Wola