Ćwiczymy słówka – Międzynarodowy Dzień Scrabble

13 kwietnia to święto…Scrabble i data urodzin wynalazcy gry! A był nim amerykański, bezrobotny architekt – Alfred Butts. Teraz niespodzianka…- do powstania gry, przyczyniło się opowiadanie Edgara Allana Poe „Złoty żuk”, którego fabuła opiera się na poszukiwaniu ukrytego skarbu. Aby go odnaleźć, należało złamać szyfr, w którym literom alfabetu odpowiadały znaki.

Butts zainspirowany opowiadaniem, opracował grę opartą na najczęściej używanych literach i nazwał ją Lexiko. Niestety, gra nie cieszyła się uznaniem producentów, co nie zniechęciło architekta w jej doskonaleniu. Trwało to, kilka dobrych lat…Przełom pojawił się w 1947 r., gdy wysokiej rangi amerykański urzędnik państwowy, zagrał w Lexiko z żoną. Od tego momentu, gra była produkowana na skalę masową, zmieniając swą nazwę najpierw na Criss cross words, a potem na Scrabble, która funkcjonuje do dziś. Pierwsze mistrzostwa Świata w Scrabble miały miejsce w 1991 r. w Londynie. Na świecie działa dziesiątki tysięcy klubów Scrabble, a każdego roku gracze z ponad 30 krajów uczestniczą w mistrzostwach Świata. Polskich scrabblistów zrzesza Polska Federacja Scrabble, która od 1993 roku organizuje mistrzostwa Polski.
Scrabble to wspaniałe połączenie nauki i rozrywki. Gra uczy nas nie tylko nowych słówek, ale też spostrzegawczości. W dzień poświęcony owej planszówce warto zasiąść do stołu z rodziną i stoczyć kulturalną wojnę słowną. Powodzenia!

Ćwiczymy słówka – Międzynarodowy Dzień Scrabble

Żródło MBP Stalowa Wola