Zagłosuj na Krzeszów!

Miejscowość Krzeszów została zgłoszona do Konkursu ,,Piękna Wieś Podkarpacka 2024″ organizowanego przez Urząd Marszałkowski. W ścisłym finale znalazło się 10 miejscowości. Laureata wybiera komisja konkursowa oraz głosowanie internetowe. Wszyscy wiemy, że Krzeszów jest piękny, okażmy to poprzez udział w głosowaniu.

Głos można oddać za pośrednictwem strony internetowej:
Głosowanie internetowe trwać będzie od 16 października godz. 8.00 do 4 listopada do godz. 23.59. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w głosowaniu, oraz przyczynienie się do wyboru najpiękniejszej podkarpackiej wsi!

Krzeszów jest miejscowością wiejską położoną w północnej części województwa podkarpackiego, na terenie powiatu niżańskiego, leżąca na zachodnim skraju Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, nad rzeką San. Jego niezaprzeczalne atuty to ciekawy układ urbanistyczny, interesujące dzieje, piękne krajobrazy, bliskość rzeki oraz liczne zabytki. Lokalna twórczość i dziedzictwo regionalne są wykorzystywane z myślą o turystyce i wypoczynku.

Krzeszów jest jedną ze starszych miejscowości. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza. W XV wieku Krzeszów stanowił ważny port rzeczny na Sanie. W 1588 roku Krzeszów przeszedł w ręce Jana Zamoyskiego i stał się miastem oraz rezydencją Ordynacji Zamojskiej. W 1641 roku król Władysław IV nadał Krzeszowowi status miasta. W XVII wieku działała tu huta szkła. Po pierwszym rozbiorze Polski w roku 1772 Krzeszów trafił pod panowanie austriackie, a następnie po likwidacji Księstwa Warszawskiego wszedł w skład Królestwa Polskiego. W połowie XIX wieku tereny miasta nawiedziła zaraza, która zdziesiątkowała ludność. W 1869 roku z powodu represji popowstaniowych Krzeszów utracił prawa miejskie.

Warto odwiedzić i zobaczyć piękne miejsca, które znajdują się w miejscowości tj.: Kościół drewniany wzniesiony w 1727-1728, trzynawowy, wyposażenie wnętrza rokokowe, w prezbiterium drewniany ołtarz główny z Matką Bożą Różańcową, zabytkowe antepedium z w. XVIII. Ołtarze boczne Przemienienia Pańskiego, św. Anny, św. Nepomucena, Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Ołtarze boczne: św. Antoniego Padewskiego, Św. Mikołaja, św. Ambrożego, Matki Boskiej z Peregrynacji. Ambona, barokowa, bogato zdobiona, nad nią baldachim w którego zwieńczeniu znajduje się pelikan. Drewniana chrzcielnica w kształcie kielicha, monstrancje: gotycka i barokowa, na chórze muzycznym 15-głosowe organy.

W miejscach publicznych oraz na posesjach prywatnych sołectwo prezentuje się pięknie. Liczne tereny zielone i nasadzenia nadają miejscowości osobliwy charakter.

Dolina Sanu tworzy liczne wąwozy lessowe. Pobliskie wzgórze ROTUNDA, na którym jest wzniesiony drewniany kościół zwiększa walory estetyczne miejscowości. Śpiew ptaków, czyste powietrze, urokliwe zakątki sprawiają, że jest to miejsc jedyne w swoim rodzaju, gdzie można odetchnąć od codziennego zgiełku.

Krzeszów jest stolicą Gminy, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa, Przedszkole Gminne, Gminny Ośrodek Kultury, Remiza OSP, Posterunek Policji, dwa ośrodki zdrowia, dwie apteki oraz swoją siedzibę ma Urząd Gminy. W stolicy gminy odbywają się cotygodniowe targi (targowisko „Mój Rynek”) dla mieszkańców gminy oraz gmin ościennych.

Gminny Ośrodek Kultury prowadzi różnego rodzaju zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zamieszkujących teren gminy Krzeszów, realizowane w zakresie sztuk plastycznych, tańca, muzyki, sportu oraz czytelnictwa.

Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gminne zapewniają edukację wraz z wychowaniem, jednocześnie pełnią niezwykle ważną rolę w sferze społecznej oraz w kształtowaniu kapitału ludzkiego, mając kluczowe znaczenie dla szans rozwojowych społeczeństwa.

Mieszkańcy Krzeszowa kultywują tradycje uprawy drzew owocowych oraz smażenia powideł, czego najlepszym przykładem jest coroczna impreza POWIDLAKI, promująca dziedzictwo kulinarne i lokalne.

Kompleks sportowy „Moje boisko – ORLIK 2012” jest udostępniany dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z terenu gminy Krzeszów, na którym popołudniami i w weekendy odbywają się treningi sportowe. Boisko jest wykorzystywane przez młodzież szkolną z terenu całej gminy.

Ośrodek Sportu i Rekreacji „Błękitny San”, położony jest wśród pięknej przyrody Doliny Dolnego Sanu. Jego atrakcyjne usytuowanie na prawym brzegu rzeki San u zbocza tzw. Góry Owalonej sprawia, że jest to fantastyczne miejsce zarówno do aktywnego wypoczynku jak i relaksu wśród zróżnicowanej przyrody, w cichej i spokojnej okolicy. OSiR oferuje również: park linowy (cztery podniebne trasy o zróżnicowanym stopniu trudności), paintball, kort tenisowy, spływy kajakowe, wiatę grillową, z zapleczem sanitarnym, zjeżdżalnie dmuchane.

W miejscowości Krzeszów infrastruktura drogowa tj. droga wojewódzka (z rondem), powiatowa oraz drogi gminne są w bardzo dobrym stanie, istniejące oświetlenie z lampami LED, chodniki oraz bezpieczne przejścia dla pieszych.

To wszystko sprawia, iż mieszkańcom żyje się w Krzeszowie bezpiecznie, przyjemnie i pięknie.