
103 drużyny, setki młodych piłkarzy i piłkarek, dziesiątki autokarów z całego Podkarpacia – Stadion Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli po raz kolejny stał się areną największego dziecięcego święta futbolu w regionie. Wszystko za sprawą Wojewódzkiego Finału XXV Edycji Turnieju o Puchar Tymbarku, który odbył się w poniedziałek 12 maja 2025 roku na stadionie PCPN w Stalowej Woli i przyciągnął rekordową liczbę uczestników.
Kolorowy stadion, gorące emocje i ogromna pasja
Od wczesnych godzin porannych na stadion przy ul. Hutniczej zjeżdżały się drużyny z każdego zakątka województwa – od Stalowej Woli aż po Cisną. Turniej rozgrywano równolegle na aż 23 boiskach, co uczyniło z obiektu w Stalowej Woli prawdziwą piłkarską stolicę Podkarpacia. Kolorowe stroje, transparenty, emocje i radość dzieci stworzyły atmosferę, której nie powstydziłyby się największe sportowe wydarzenia.
Uroczyste otwarcie
Oficjalne otwarcie miało miejsce o godz. 9:30. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraj, prezez MZK w Stalowej Woli Radosław Sagatowski oraz prezes SIR Stalowa Wola Mateusz Nowak. Podkreślali oni nie tylko rangę turnieju, ale również znaczenie sportu w wychowaniu młodego pokolenia. „Na takich turniejach piłkarską przygodę zaczynali m.in. Piotr Zieliński czy Ewa Pajor” – przypomniał prezes Golba. Prezydent Nadbereżny nie krył dumy z tego, że to właśnie Stalowa Wola gości tak prestiżowe wydarzenie: „Nasz stadion wygląda zawsze pięknie, ale podczas corocznego Pucharu Tymbarku wygląda najpiękniej, bo jest wypełniony młodymi sercami gotowymi do radosnej rywalizacji. Dziękuję, że jesteście, dziękuję Waszym rodzicom, trenerom, organizatorom. Bawcie się dobrze!” – zaznaczył włodarz miasta. Oprawę wydarzenia jak zwykle z humorem i energią zapewnił DJ Ucho – Darek Ślęzak, który z Turniejem o Puchar Tymbarku związany jest od 20 lat. Po odśpiewaniu hymnu turnieju i wspólnej fotografii, drużyny ruszyły do sportowej walki.
Sportowe emocje i piękne historie
Turniej to nie tylko rywalizacja, ale też inspirujące historie. Wśród opiekunów drużyn znalazła się pani Oliwia – przed dekadą sama grała w tych zawodach. Z kolei Aleksander Drobot, dawny król strzelców Pucharu Tymbarku, poprowadził z tatą Piotrem zespół SMS Igloopol Dębica do zwycięstwa. Turniej był też okazją do uhonorowania wieloletnich trenerów – pani Barbary Rynasiewicz i pana Józefa Misia, którzy są związani z rozgrywkami od 25 lat.
Zwycięzcy i awans do finału ogólnopolskiego
Najlepsze drużyny wyłoniono po całodziennych zmaganiach – najpierw w fazie grupowej, potem w systemie pucharowym. Nie brakowało rzutów karnych, goli w ostatnich sekundach i ogromnych emocji. W kategorii chłopców dominowały drużyny z większych ośrodków – Rzeszowa i Dębicy, natomiast wśród dziewcząt triumfowały zespoły z mniejszych miejscowości – m.in. SP Kurzyna Średnia, SP Czarni Oleszyce i Aktywny Junior Borowa. Cztery najlepsze drużyny – po dwie z kategorii U-10 i U-12 chłopców i dziewcząt – wywalczyły upragniony awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu na Stadionie Śląskim w Chorzowie, tuż przed meczem reprezentacji Polski z Mołdawią.
Puchary, medale i… niezapomniane przeżycia
Na zakończenie każda drużyna z podium otrzymała pamiątkowy puchar i medale, a najlepsi zawodnicy i zawodniczki – wyróżnienia indywidualne. Jednak dla większości uczestników to nie trofea były najważniejsze – liczyła się dobra zabawa, gra fair-play i niezapomniana przygoda. Dla wielu to pierwszy krok w stronę sportowych marzeń.
Stalowa Wola znów pokazała, że potrafi gościć wielkie wydarzenia z sercem i rozmachem. A Puchar Tymbarku to nie tylko turniej – to historia, emocje i pasja, które kształtują przyszłość polskiej piłki.
Czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach finału wojewódzkiego Pucharu Tymbarku:
KATEGORIA U8
Dziewczynki
1. SP Kurzyna Średnia
2. Skrzatki z SMS-u Przemyśl
3. SP Grodzisko Dolne
4. Adamówka
Najlepsza zawodniczka: Malwina Matysko (SMS Przemyśl)
Najlepsza strzelczyni: Kornelia Piwowar (SP Kurzyna Śr.)
Najlepsza bramkarka: Zofia Niedźwiedzka (SP Grodzisko Dolne)
Chłopcy
1. SMS Igloopol Dębica
2. SP Jawornik Polski
3. SMS Przemyśl
4. SP Łączki Brzeskie
Najlepszy zawodnik: Jan Szmulik (SP Jawornik Polski)
Najlepszy strzelec: Szymon Mendalka (SMS Igloopol Dębica)
Najlepszy bramkarz: Adam Czopik (SMS Przemyśl)
KATEGORIA U10
Dziewczynki
1. SP Oleszyce
2. Orlik Rudnik nad Sanem
3. ZP-P Morawsko/Tuczempy
4. SP Kuryłówka
Najlepsza zawodniczka: Kornelia Powroźnik (SP Oleszyce)
Najlepsza strzelczyni: Paulia Dubiel (Orlik Rudnik)
Najlepsza bramkarka: Zuzanna Staroń (SP Kuryłówka)
Chłopcy
1. SMS Igloopol Dębica
2. SP 18 Rzeszów
3. SP 14 Krosno
4. SP Wadowice Górne
Najlepszy zawodnik: Filip Wilczyński (SMS Igloopol Dębica)
Najlepszy strzelec: Filip Czech (SP Wadowice Górne)
Najlepszy bramkarz: Miłosz Leniart (SP 18 Rzeszów)
KATEGORIA U12
Dziewczynki
1. Aktywne Juniorki Borowa
2. SP 21 Rzeszów
3. SP Kurzyna
4. SP Besko
Najlepsza zawodniczka: Maja Seruga (Aktywne Juniorki)
Najlepsza strzelczyni: Zuzanna Żak (SP 21 Rzeszów)
Najlepsza bramkarka: Iga Zalewska (SP Kurzyna)
Chłopcy
1. SMS Stal Rzeszów
2. SP 9 Sanok
3. SMS Igloopol Dębica
4. SP Wojaszówka
Najlepszy zawodnik: Łukasz Papierz (SP 9 Sanok)
Najlepszy strzelec: Antoni Miszczyszyn (SMS Stal Rzeszów)
Najlepszy bramkarz: Kacper Łakomy (SMS Igloopol)
Szczegółowe wyniki turnieju: www.laczynaspilka.pl/turnieje/puchartymbarku