Stalowa Wola z dobrą energią

W podrzeszowskiej Jasionce miało miejsce ważne wydarzenie dla Stalowej Woli. Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) podpisała list intencyjny z TAURON Wytwarzanie, który jest wstępem do poszerzenie jej zasobów wytwórczych opartych na gazie ziemnym o blok OZE, zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie tego zakładu, a będący własnością właśnie TAURON Wytwarzanie.

– Bardzo się cieszę, że dochodzi do porozumienia, które przyczyni się do
bezpiecznego funkcjonowania całego układu zasilania na Podkarpaciu. Zrealizowanie tego projektu pozwoli na dostarczanie energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców z
wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z dbałością o środowisko naturalne – mówił
Krzysztof Tchórzewski Minister Energii.

Prezes Zarządu TAURON Polska Energia przypomniał zły stan stalowowolskiego
zakładu sprzed 4 lat i starania podjęte przed dwie spółki Skarbu Państwa, by uratować obiekt przed upadkiem. – Doprowadziliśmy tę inwestycję do takiego stanu, że dzisiaj mamy prawie 90% zaawansowania. Jednocześnie kierując się wrażliwością społeczną i odpowiedzialnością społeczną biznesu, nie ukrywam, że motywowani przez prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, staramy się zapewnić takie rozwiązania, żeby Stalowa Wola w dalszym ciągu istniała na energetycznej mapie Polski. Bez uszczerbku dla pracowników i dla miasta idziemy do przodu i realizujemy program inwestycyjny – mówił Filip Grzegorczyk.

Wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap podziękowała w imieniu całej
społeczności za podjęte działania. – To dla nas znacząca inwestycja, która powoduje rozwój naszego miasta, ale też która powoduje zachowanie spokoju jeśli chodzi o miejsca pracy. Jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe inwestycje i rozwiązania – mówiła Renata Knap.

Podczas Kongresu 590 Elektrociepłownia Stalowa Wola podpisała też kluczową,
12-letnią umowę z General Electric na serwis turbiny gazowej w budowanym bloku gazowo-parowym o mocy 450 mWe. Ta istotna inwestycja, znajdująca się w finalnym etapie realizacji, przejmie rolę podstawowego źródła ciepła dla 60 tys. okolicznych mieszkańców. – Dzisiaj podpisujemy dwie umowy. Jedna dotyczy porozumienia o przeniesieniu bloku biomasowego z TAURON Wytwarzanie do ECSW, a druga to wreszcie umowa gwarancyjna z GE. Trzeba pamiętać, że tamtej umowy nie było i byliśmy osieroceni jak chodzi o bezpieczeństwo prawne tego projektu. Dzisiaj te sprawy znajdują swój dobry finał – podsumował prezes TAURON Polska Energia.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na
które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownie z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego. W kotłowni zostaną zainstalowane 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych.

Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w 2020 roku. Grupa TAURON prowadzi też program budowy farm fotowoltaicznych. Obejmuje on pięć lokalizacji. Jedną z nich jest Jelnia w Stalowej Woli.

 

źródło: UM Stalowa Wola