Mieszkańcy Podkarpacia chętnie korzystają z badań „Profilaktyka 40 PLUS”

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób 40+. Program przedłużono do końca 2024 roku, ale już dziś Podkarpacie bije rekordy. Co dziesiąte badanie w Polsce zostało wykonana przez mieszkańców Podkarpacia.

– Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest, aby dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to przecież większa szansa na skuteczne leczenie – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Gdzie wykonać badanie?

Liczba placówek jest nadal duża, bo ponad 190 na Podkarpaciu. Nie obowiązuje rejonizacja, zatem można wybrać dowolny punkt w Polsce, a jest ich prawie 3 tysiące! Wykaz wszystkich można znaleźć w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć” lub na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ pod numerem 800 190 590.

Jak się zapisać na badanie?

Najprostszy sposób to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub jego mobilna wersja, czyli aplikacja mojeIKP. Oczywiście można to zrobić również bezpośrednio w placówce, która realizuje ten program.

Co jest potrzebne do wykonania badania?

Jeśli to pierwsze badanie należy wypełnić ankietę (w IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce, która wykonuje te badania) a w rejestracji pokazać dokument tożsamości. Jeśli to kolejne badanie, wystarczy sam dokument tożsamości. Drugie badanie może być wykonane, jeśli od pierwszego minął co najmniej rok.

Czy istnieje górna granica wieku?

Z tego programu można skorzystać, mając przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat!

Kto skorzystał do tej pory z Profilaktyki 40 PLUS?

Najwięcej badań wykonano w województwie wielkopolskim (519 tysięcy), lubelskim (512 tysiące), mazowieckim (484 tysięcy) oraz PODKARPACKIM (480 980 osób) – stan na początek października. Ogółem w Polsce prawie 4,5 mln osób sprawdziło swoje zdrowie w Programie Profilaktyka 40 PLUS.

Zagłębiając się w statystyki, można znaleźć dodatkowe informacje:
• Zdecydowanie częściej z programu korzystają kobiety – prawie 67% wszystkich przebadanych.
• Prawie 750 tys. osób w Polsce wykonało badania po raz drugi. Na Podkarpaciu to prawie 95 tys. osób! Zdecydowanie częściej na drugie badanie decydują się kobiety – 62% wszystkich, którzy z programu skorzystali po raz drugi.
• Aby wygenerować sobie samodzielnie skierowanie, trzeba zakończyć wypełnianie ankiety. Na jej podstawie generowany jest wykaz badań do wykonania. Brak zakończonej ankiety, to brak skierowania i brak możliwości wykonania badań. Osób, które są w trakcie jej wykonywania i jeszcze jej nie ukończyły jest w Polsce aż 66 tysięcy! Liczymy, że dokończą wypełnianie ankiety jak najszybciej, żeby skorzystać z programu „Profilaktyka 40 PLUS” przed końcem roku.