
Wsparcie Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, a także kwestia działań związanych z obroną cywilną, zdominowały ostatnie obrady Konwentu Gmin Powiatu Stalowowolskiego.
Posiedzenie odbyło się w dniu 19 marca 2025 roku w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli. Powiat reprezentowali: starosta Janusz Zarzeczny i wicestarosta Stanisław Sobieraj, a gminy: wójt Paweł Gardy (Zaleszany), wójt Agnieszka Kobylarz (Bojanów), wójt Jan Pyrkosz (Radomyśl nad Sanem), burmistrz Dariusz Toczyski (Zaklików), zastępca wójta Witold Pietroniec (Pysznica) oraz skarbnik miasta Michał Buwaj (Stalowa Wola).
Jednym z głównych tematów dyskusji było wsparcie samorządów w planowanym zakupie samochodów na użytek Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Apelowała o nie uczestnicząca w konwencie podkomisarz Kamila Guczał – I z-ca komendanta powiatowego, zaznaczając, że część policyjnego taboru jest już mocno wyeksploatowana. Samorządy powiatu oraz miasta zadeklarowały wsparcie w zakupie jednego samochodu, niewykluczone również, że do kolejnego dorzucą się gminy wiejskie, poza gmin Bojanów, która w tym roku zobowiązała się już w partycypowaniu w kosztach remontu miejscowego posterunku Policji.
Sporo czasu poświęcono kwestii obrony cywilnej.
– Jak wszyscy wiemy, zaczyna się wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. To oznacza dużo pracy i nowych obowiązków dla samorządów oraz służb takich jak Straż Pożarna. W całej Polsce będzie trzeba tworzyć i wyznaczać miejsca schronienia dla ludności – w każdym województwie, powiecie oraz w gminie – mówił starosta Janusz Zarzeczny.
Jego słowa potwierdził uczestniczący w obradach brygadier Szczepan Kozioł, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.
– Dwa lata temu robiliśmy inwentaryzację obiektów, które mogłyby pełnić rolę miejsca schronienia. Teraz będziemy musieli zrobić kolejną taką inwentaryzację przy pomocy inspektora nadzoru budowlanego – mówił komendant. Poinformował również samorządowców, że na terenie powiatu stalowowolskiego jest już projektowany i będzie w niedalekiej przyszłości montowany – na remizach oraz obiektach użyteczności publicznej nowoczesny system ostrzegania mieszkańców.
Kolejnym tematem była współpraca gmin z Domem Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli.
– Apelujemy o kierowanie tych mieszkańców, którzy muszą trafić do tego rodzaju placówki, do naszego DPS-u, a nie do innych. Mamy konkurencyjne ceny, a warunki bytowe dla mieszkańców są bardzo dobre, zwłaszcza teraz, po remoncie, jaki przeszedł w ubiegłym roku ten budynek – przekonywał starosta Janusz Zarzeczny obecnych na spotkaniu samorządowców.
Jak zaznaczył uczestniczący w konwencie dyrektor DPS-u Łukasz Chrząstek, kierowana przez niego placówka jest jedną z najtańszych w regionie.
– Na kilkadziesiąt DPS-ów w tym zestawieniu, jesteśmy w dolnej połowie tabeli. To dlatego, że w przeciwieństwie do wielu innych placówek nie tylko nie podnieśliśmy ceny za mieszkańca na przełomie roku, ale nawet symbolicznie ją obniżyliśmy do 6,2 tys. zł w skali miesiąca – mówił dyrektor.
Co ważne, stalowowolski DPS jeszcze w pierwszej połowie roku wprowadzi usługę, jakiej nie ma nikt w okolicy – pobyty krótkoterminowe, z myślą o osobach które troszczą się o bliskiego – np. rodzica czy babcię lub dziadka wymagającego codziennej opieki, ale same potrzebują np. wyjazdu do sanatorium, czy czasu np. na podreperowanie zdrowia lub nawet wyjazdu na wakacje. W takiej sytuacji taką osobę bliską będzie można umieścić na niezbędny czas w stalowowolskim DPS-ie.
Jak przyznała część samorządowców uczestniczących w spotkaniu, ta oferta może cieszyć się sporym zainteresowaniem, w związku z tym, że pytania o tego typu możliwość coraz częściej docierają do ośrodków opieki społecznej.