Środki ochrony roślin należą do produktów, których nieumiejętne stosowanie może narazić ich użytkowników na bezpośrednie szkodliwe działanie tych preparatów. Specyficzną grupę wśród nich stanowią środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu, którego działanie polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej trującego gazu – fosforowodoru.
Fosforowodór jest niewidoczny i bezzapachowy, co potęguje ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Wdychanie wydzielającego się gazu lub połknięcie preparatu grozi śmiercią.
Produkty zawierające tę substancję, zgodnie z rejestracją, przeznaczone są do stosowania przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Tym samym nie powinny być nabywane ani stosowane przez osoby nie posiadające profesjonalnego przeszkolenia, tj. działkowców, ogrodników czy rolników (osób które nie są świadome zagrożeń, jakie stwarzają tego rodzaju preparaty).
Zastosowanie środka ochrony roślin bez uprawnień lub niezgodnie z etykietą może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości nawet do 1000 zł.