Dzieci z terenów powodziowych w Puszczy Sandomierskiej -I turnus już za nami

Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu w partnerstwie z Okręgami PZŁ w Kielcach oraz Nowym Sączu wsparli w pełni organizację Zielonej Szkoły dla grupy 39 dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Bodzanowa k. Głuchołaz poszkodowanych przez niedawną powódź. Formą wsparcia była organizacja aktywnego wypoczynku wraz z elementami edukacji przyrodniczej realizowana w regionie. Warto nadmienić, iż większość dzieci straciła całkowicie domy w wyniku powodzi. Uczniowie zostali zakwaterowani w Ośrodku Caritas w Bojanowie (powiat stalowowolski, województwo podkarpackie).

Wypoczynek ten sam w sobie był można powiedzieć formą terapii, gdyż samo wyrwanie dzieci z rzeczywistości powodziowej stanowiło sposób na łagodzenie skutków odczuwania powodzi i zniszczeń jakie wywołała. Dzieci podczas pobytu miały zapewniony aktywny wypoczynek połączony z elementami edukacji przyrodniczej. Poznawały zasoby naturalne Puszczy Sandomierskiej, Puszczy Solskiej oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W pierwszym dniu pobytu uczestnicy Zielonej Szkoły wraz z opiekunami udali się do Kurozwęk, gdzie odwiedzili zagrodę żubrów, wzięli udział w safari oraz odwiedzili labirynt bukowy oraz kukurydzowy. Uczestnicy zapoznali się z historią zamku Popielów, zaś na obiad podano hamburgery z bizona. Druga część dnia to odwiedziny Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Raczycach, gmina Gnojno, powiat buski prowadzonego przez Jacka Kowalskiego – myśliwego będącego pasjonatem ptaków drapieżnych. Radny Kamil Dziedzic również z Raczyc zorganizował w tym dniu dla dzieci ognisko.

Kolejny dzień upłynął dzieciom na edukacji przyrodniczej w Lasach Janowskich. Dzięki pomocy Pawła Surtela – myśliwego z Koła Łowieckiego „Janowskie Bory” udało się zorganizować nieodpłatnie wizytę dzieci w Ośrodku Zoom Natury prowadzonym przez Adama Maka. Ośrodek zorganizował tu wiele atrakcyjnych quizów oraz zabaw z elementami edukacji i poznawania przyrody. Wyjątkową atrakcją był przejazd autami terenowymi po Lasach Janowskich. W drugiej części dnia uczestnicy Zielonej Szkoły udali się do zagrody myśliwskiej Koła Łowieckiego „Janowskie Bory”, gdzie myśliwi przygotowali im posiłek oraz zorganizowali gry i zabawy terenowe.

Sobota była dniem obcowania z rzemiosłem i kulturą lokalną. Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie wsparł organizację warsztatów garncarskich oraz nieodpłatnie zapewnił wejście do kina. Wcześniej odbyły się warsztaty w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Właściciel – Janusz Biliński – nieodpłatnie zorganizował warsztaty oraz oprowadzanie po muzeum.

W kolejnym dniu uczestnicy odwiedzili zagrodę myśliwską Koła Łowieckiego „Głuszec” w Tarnobrzegu w miejscowości Janiki, gdzie przy wsparciu harcerzy zostały zorganizowane zabawy w tzw. podchody oraz odbyło się ognisko. Nie obyło się bez grzybobrania, zaś las nagrodził dzieci pięknymi borowikami. Wieczorem na ośrodku Caritas gry i zabawy zorganizowali dla dzieci harcerze: Piotr Mak z 7 Środowiskowej Drużyny Starszo Harcerskiej Zielone Szeregi z Janowa Lubelskiego.

Poniedziałek to wizyta w Zamościu i Roztoczańskim Parku Narodowym. Historia miasta oraz poznawanie unikatowych zasobów przyrodniczych Roztoki a także wyjątkowa gościnności Zarządu Okręgowego PZŁ w Zamościu pozostanie z pewnością w pamięci dzieci. Przewodnikiem w tym dniu był Sławomir Lubera.

Ostatni dzień pobytu grupy dzieci przypadł na Bałtów. Dzięki ofiarności Piotra Lichoty właściciela kompleksu w Bałtowie dzieci nieodpłatnie zwiedziły obiekt oraz miały możliwość skorzystać z szeregu oferowanych w Bałtowie atrakcji. Wieczorem zaś odbyła się „Zabawa w Gotowanie”, warsztaty które zorganizowali lokalni trenerzy kulinarni wspólnie z myśliwymi.

Niespodzianką w dniu wyjazdu była dla uczestników wizyta na Poligonie w Nowej Dębie. 18 Pułk Artylerii zaprezentował swe zasoby, zaś dzieci mogły zobaczyć potencjał obronnościowy Wojska Polskiego w postaci chociażby haubic K9.

Podsumowując tą inicjatywę należy wspomnieć o wszystkich tych, którzy bezpośrednio wsparli jej organizację również poprzez różnoraką pomoc: rzeczową w postaci przekazanej żywności oraz przyborów szkolnych oraz tą finansową dzięki której można było sfinalizować to przedsięwzięcie pomocowe. Polski Związek Łowiecki dziękuje: Caritas Diecezji Sandomierskiej, Burmistrzowi Miasta i Gminy Nisko, Nowa Dęba oraz Staszów, Prezydentowi Miasta Tarnobrzeg, Staroście Powiatowemu, w Wójtom Gmin: Radomyśl nad Sanem, Baranów Sandomierski, Zaleszany, Pysznica, Parafiom: św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, Św. Jana Gwalberta w Stanach, 5 Drużynie Harcerskiej Wahpeton im. T. Gajdy „Tarzana”, Drużynie Harcerskiej „Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej wraz Marcinem Hejmanem, druhom z OSP Studzieniec, Publicznej Szkole Podstawowej w Krzątce, OSP Wiśniowa, Kołom Łowieckim z Okręgu PZŁ Tarnobrzeg a w szczególności: „Sygnał” Nisko, „Janowskie Bory” w Janowie Lubelskim, „Głuszec” w Tarnobrzegu, „Odyniec” Kielce, „Gawra” w Rudniku, „Ludowe” Opatów oraz „Oręż” Sandomierz, firmie ZIK SP. Z.o.o Marek Leśkiewicz, Waldemarowi Styczeń, Aleksandrowi Kłeczek, Krzysztof Walczyk, Ryszardowi Roczniak, Pawłowi Zygadło, Jarosławowi Kondeuszowi, Mariuszowi Pasztaleńcowi, Agacie Kamińskiej, Andrzejowi Krysie oraz innym osobom, które wsparły to pomocowe przedsięwzięcie.