Uważajmy na oszustów

Stalowowolska Policja ponownie ostrzega przed oszustami. Dyżurny komendy odebrał trzy zgłoszenia dotyczące usiłowania oszustwa „na wnuczka”. Z relacji zgłaszających wynikało, że na telefon stacjonarny dzwonił roztrzęsiony mężczyzna podający się za krewnego i informował rozmówców o wypadku z prośbą o szybką pomoc finansową. Dotychczas nikogo nie udało się oszukać, niewykluczone jednak, że próby będą się powtarzać. Apelujemy o szczególną ostrożność.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą “na WNUCZKA”, „na POLICJANTA” – pamiętaj:

  • nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,
  • funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy,
  • zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,
  • jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

 Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

Źródło KPP Stalowa Wola