“Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” – debata społeczna w Bojanowie

Stalowowolscy policjanci oraz mieszkańcy gminy Bojanów wzięli udział w debacie społecznej „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Mieszkańcy wspólnie z funkcjonariuszami rozmawiali o sposobach walki z zagrożeniami dotykającymi seniorów.

Debata społeczna odbyła się w miniony czwartek, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie. Gospodarzem spotkania był Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, podinsp. Cezary Lipiarz, który przywitał zaproszonych gości – przedstawicieli instytucji oraz wszystkich uczestników.

W roli prelegentów wystąpili: asp. szt. Robert Kotwica, który omówił rodzaje najczęściej popełnianych oszustw, powołując się na przypadki, które miały miejsce w powiecie stalowowolskim. Rzecznik Praw Konsumenta Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli Agnieszka Kolba w swoim wystąpieniu również poruszyła wspomnianą wyżej kwestię oraz przedstawiła szereg instytucji, w których osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą szukać pomocy. Kolejną osobą, która zabrała głos była koordynator projektu “Razem Bezpieczniej”, finansowanego przez Fundusz Sprawiedliwości –  Simona Wójtowicz. Przybliżyła ona zakres pomocy, którą oferuje Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Następnie wystąpił Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli podinsp. Krzysztof Gawlas – omówił on elementarne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jako ostatni głos zajął Grzegorz Męciński – kierownik Oddziału KRUS Stalowa Wola, który oprócz profilaktyki w zakresie oszustw, wspomniał o bezpieczeństwie podczas wykonywania prac przy gospodarstwie domowym.

Celem spotkania była wymiana informacji dotyczących problemów i zagrożeń, z jakimi spotkać się mogą mieszkańcy gminy Bojanów. Na debacie poruszono kwestię związaną z wykorzystywaniem przez Policję nowoczesnych możliwości komunikowania się z mieszkańcami, między innymi poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także roli dzielnicowego w kontaktach z mieszkańcami. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób można nanieść zagrożenie na mapę oraz w jaki sposób Policja weryfikuje zamieszczone na mapie zagrożenia. Rozmawiano o programie “Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji “Moja komenda”. Na koniec spotkania uczestnicy zgłaszali swoje wnioski, zaangażowali się również we wspólną dyskusję.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w debacie.


Źródło KPP Stalowa Wola