“Świeć przykładem – bądź widoczny”

24 września rozpoczęła się ogólnopolska akcja Policji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – BĄDŹ WIDOCZNY”. Jej celem jest przede wszystkim uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych. Stalowowolscy policjanci czynnie włączyli się w akcję edukując w tym zakresie zarówno dzieci jak i osoby starsze.

W okresie jesienno-zimowym używanie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne. Wcześniej zapadający zmrok i zmniejszona widoczność powodują, że piesi często są niewidoczni dla kierującego. Nawet mały odblask, ale umieszczony w prawidłowy sposób, poprawia naszą widoczność i może uratować nam życie. Dlatego ważne, aby elementy odblaskowe umieszczać w takim miejscu, aby były widoczne zarówno dla tych jadących z tyłu jak i z przodu. 

Stalowowolscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii czynnie włączyli się w akcję. Funkcjonariusze prowadzą prelekcje w szkołach, zwracając uwagę dzieci na konieczność używania elementów odblaskowych. Zachęcają do ich noszenia także w mieście, gdyż nie wszystkie odcinki drogi są dobrze doświetlone, a widoczność kierującemu często ograniczają budynki, drzewa, czy padający deszcz. Powyższe zagadnienia były również elementem spotkania z seniorami w miejscowości Agatówka.

W ramach akcji policjanci wręczali uczestnikom spotkań oraz pieszym elementy odblaskowe w postaci opasek.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym – piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Źródło KPP Stalowa Wola