Policja ostrzega, nie daj się oszukać na informacje o koronawirusie

Stalowowolska policja ostrzega przed nieuczciwymi zachowaniami osób, które wykorzystują epidemię koronawirusa. Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku.

Na terenie kraju pojawia się coraz więcej informacji o oszukańczych działaniach osób wykorzystujących czas epidemii. Pojawiły się informacje o osobach, które pod pretekstem dezynfekcji mieszkań, wchodzą do domów i okradają właścicieli lokali. Oszuści dzwonią do osób starszych z propozycją zakupów testów na koronawirusa, które miałby zostać dostarczone do miejsca zamieszkania przez rzekomego pracownika szpitala. W rozmowach telefonicznych oszuści próbują wyłudzić również pieniądze na leczenie osoby bliskiej, która zachorowała na koronawirusa. Pojawiają się również oszukańcze sms-y czy wiadomości e-mail, zawierające informacje o potrzebie m.in. zapłaty za szczepionkę, czy konieczności opłaty za dezynfekcję przesyłki – wiadomości te zawierają linki, które prowadzą do stron internetowych przestępców mających na celu wyłudzenie danych osobowych oraz haseł i loginów, a czasami zawierające „złośliwe” oprogramowanie.

Na terenie powiatu stalowowolskiego dotychczas nie odnotowano tego typu zgłoszeń. Jednak apelujemy o ostrożność. Nie klikajmy w linki do płatności i nie ściągaj żadnych załączników, jeśli nie jesteśmy pewien ich źródła! Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby i zamieszczone na oficjalnych stronach internetowych instytucji państwowych, czy samorządowych.

Źródło KPP Stalowa Wola