Ekologicznie i z upominkami – kończymy I wakacyjny turnus

Ekologicznie i z upominkami - kończymy I wakacyjny turnus Pierwszy turnus bibliotecznych wakacji dobiegł końca. Zajęcia organizowane były we współpracy z Referatem Gospodarki Odpadami i Ochroną Środowiska Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Ostatni dzień był poświęcony ekologii, recyklingowi i segregacji odpadów. W temat wprowadził nas wiersz J. Kasperkowiaka „Mali strażnicy przyrody”. Uczestnicy zajęć odpowiadali na pytania dlaczego nie wolno niszczyć przyrody, jak oszczędzać wodę, jak chronić lasy.

Na dłużej zatrzymaliśmy się nad zagadnieniem recyklingu i segregacji śmieci. W ramach nauki i zabawy dzieci przeszły krótki kurs segregowania odpadów. Już teraz każde z nich wie, że pojemnik niebieski służy do wyrzucania papieru, kartonów, gazet; pojemnik żółty jest przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło (butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach). Zaś do pojemnika brązowego wrzucamy odpady ulegające biodegradacji (odpadki warzywne, owocowe, gałęzie, liście, skorupki z jajek). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się gdzie wyrzucać zużyte baterie, co zrobić z płytami CD, gdzie można zostawić zużyty odbiornik telewizyjny czy zużyte dezodoranty, co zrobić z przeterminowanymi lekami. Wszyscy zdali quiz o ekologii na szóstkę.

Zdobytą wiedzę uczestnicy zajęć ujawnili w praktyce. Było segregowanie „śmieci”. Plastikowe kubeczki, puszki, butelki, stare gazety oraz odpadki owocowe wędrowały do właściwych kolorowych pojemników. Później nasi mali ekolodzy pracowali przy „czyszczeniu stawu” pełnego śmieci, a także spróbowali swych sił w grze „Super Bohater” – o segregacji śmieci i zasadach z nią związanych. Okazało się, że nie ma przegranych, każdy z uczestników wykazał się wiedzą i sprawnością. A i zdolności plastyczne zostały wykorzystane przy tworzeniu guzikowych obrazków. Niepotrzebne guziki z domowych zapasów, tekturki, skrawki papierów i gazet znalazły się na obrazkach dzieci.

Dzieci poznały kilka wierszyków o tematyce ekologicznej z książki „Jak być eko czyli wiersze o ekologii” oraz obejrzały piękne, kolorowe bajeczki ze zbiorów biblioteki na temat ochrony naszej planety i recyklingu.

Na koniec zajęć wszystkich uczestników spotkała miła niespodzianka. Za aktywność i kreatywność na zajęciach zostały im wręczone małe upominki ufundowane przez Lucjusza Nadbereżnego prezydenta Miasta Stalowej Woli. Upominki wręczyła kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska – Patrycja Jędruch i dyrektor MBP Ewa Biały.

A we wtorek bibliotekarze zaczynają wakacyjne zajęcia z kolejną grupą dzieci.

Żródło MBP Stalowa Wola