Zajęcia z panem Kleksem

18 grudnia 2019 roku uczniowie z klasy IV z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Stalowej Woli mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych lekcjach w Akademii Pana Kleksa. Każde dziecko wstępując do Akademii otrzymało imię na literę „A”. Lekcja bajkologii polegała na zabawie w kalambury. Dzieci losowały tytuł bajki, która znajdowała się według książki za drzwiami w murze otaczającym Akademię, a następnie rysowały wszystkie skojarzenia związane z wylosowanym tytułem.

Pozostali uczniowie odgadywali zagadki. Kolejne lekcje – geografii i guzikologii udowodniły, że „guzikami można ozdobić świat”.

Dzięki zaangażowaniu uczniów powstała mapa guzikowych kontynentów. Pan Kleks poprowadził również, lekcję przędzenia liter. Uczniowie mieli za zadanie zawiązać na grubych sznurach tyle supełków, ile liter zawierały ich imiona. Ambroży Kleks osobiście zadbał o to, by sznury z supełkami zostały nawinięte na wielką szpulę. Nie mogło zabraknąć leczenia chorych sprzętów. Uczniowie zostali lekarzami chorych książek i niedomagających audiobooków w postaci kaset magnetofonowych. Wyrwane kartki i okładki zostały przyklejone, a stare taśmy magnetyczne precyzyjnie nawinięte na małe szpulki. Na lekcji kleksografii powstały kleksy o różnych kształtach, które zostały ozdobione naklejkami, piórkami, bibułą itp. Po zakończeniu każdej lekcji Pan Kleks rozdawał uczniom piegi, na które w pełni zasłużyli. Był też widowiskowy pokaz kolorowych eksperymentów.

Żródło MBP Stalowa Wola