Stalowa Wola. Wrzesień 1939

To najnowsza książka regionalisty Dionizego Garbacza, której promocja odbyła się 17 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Książka „Stalowa Wola. Wrzesień 1939” przedstawia pierwsze wojenne dni w naszym mieście, losy mieszkańców, wspomnienia świadków, relacje dotyczące działań zbrojnych w Stalowej Woli i okolicach.

Autor przedstawia także losy bohaterskich obrońców naszego regionu. Jednym z nich był szef bezpieczeństwa Zakładów Południowych ppłk. Stanisław Trzebunia. Jego ugrupowanie, nazwane „Stalowa Wola”, miała za zadanie chronić przejścia i mosty na odcinku od Rozwadowa do Ulanowa.

Spotkanie uprzyjemnił występ artystyczny Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego „Dziedzictwo i Pamięć” z Jastkowic, a prezentację książki poprzedziła projekcja dokumentalnego filmu pod takim samym tytułem zrealizowanego przez TVK „Stella”

Promocję książki zorganizował Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli oraz Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej. Patronatem honorowym wydarzenie objęli Janina Sagatowska, senator RP oraz Rafał Weber, poseł na Sejm RP. A wszystko w ramach uroczystości upamiętniających 80. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę.

Żródło MBP Stalowa Wola