Seniorze nie daj się oszukać! – spotkanie z policjantami w niżańskim Klubie Seniora

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nisku uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które zorganizowano w Klubie Seniora w Nisku przy ul. 3-go Maja. Celem spotkania było głównie uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

W ostatnim czasie na na terenie kraju jak również województwa podkarpackiego doszło do wielu oszustw na szkodę osób starszych. W niektórych przypadkach seniorzy stracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przestępcy nie przypadkowo wybierają osoby starsze i samotne. Podając się za krewnych w pilnej potrzebie, grają na uczuciach i emocjach seniorów, sprawnie manipulując nieistniejącymi zdarzeniami. Oszuści wymyślają nowe metody, począwszy od wnuczka czy krewnego, po policjanta, na zaliczkę/zapłatę, loterię, nagrodę, pracownika banku i administracji.

Podczas ostatniego spotkania, dzielnicowy oraz profilaktyk z niżańskiej komendy, przekazali seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, „policjanta” czy „na administratora”.

Funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, że podawanie się za krewnych funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów w ostatnim czasie, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Obecny na spotkaniu dzielnicowy,  mł. asp. Paweł Lewandowski,  odpowiadał na pytania związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Ponadto uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Seniorom rozdano również tematyczne ulotki ze wskazówkami – jak się nie dać oszukać. Policjanci omówili podstawowe zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania zainteresowani byli również ulotkami dotyczącymi aplikacji „Moja Komenda”. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa

Źródło KPP Nisko