Pszczele gry i zabawy przed MBP

Pszczele gry i zabawy przed MBP8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji stalowowolska Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała swoim czytelnikom grę terenową „Jej Wysokość Pszczoła”. Zabawy, zadania i łamigłówki dla najmłodszych i młodych Czytelników MBP trwały przez 2 godziny na placu przed biblioteką w sobotę, 25 lipca.

Bibliotekarze pokazali jak wygląda życie pszczół w ulu, wyjaśnili zagadkę pszczelego „tańca”, dzięki któremu owady przekazują sobie wiadomości. Tańce to regularnie powtarzające się ruchy, które informują inne robotnice o obecności nektaru, a także o jego położeniu i odległości od ula.

Uczestnicy gry terenowej poprzez wykonywanie zadań zdobyli także wiedzę na temat miodu – jego smaku, właściwościach, rodzajach. Sporą pomocą do wykonania zadań, były tablice informacyjne rozmieszczone przed biblioteką czy gabloty z książkami i eksponatami dotyczącymi tych pożytecznych owadów.

–  Chcieliśmy przypomnieć dzieciom i młodzieży jak ważną rolę w życiu całego świata odgrywają pszczoły. Pokazaliśmy życie owadów w ulu, rodzaje miodu, różnice miedzy pszczołami a osami, rośliny miododajne oraz jak chronić owady, od których zależy, czy będziemy mogli jeść owoce i warzywa – mówią pracownicy stalowowolskiej MBP.

Aby wykonać wszystkie zadania w grze terenowej, należało m.in. odpowiedzieć na zagadki, przejść labirynt, własnoręcznie wykonać kwiat rośliny miododajnej oraz umieścić go na specjalnej kwiatowej łące. Po ukończeniu gry na uczestników czekały upominki. Dzieci miały również okazję ułożyć gigantyczne klocki, zagrać w gry zaproponowane przez bibliotekarzy czy wykonać pamiątkowe zdjęcie – wcielając się w postać pszczoły.

 

Żródło MBP Stalowa Wola