Przyjaźń i literatura

Podczas spotkania w MBP uczniowie klasy IIIb z PSPzOI nr 7 w Stalowej Woli zapoznali się z literaturą dla dzieci o przyjaźni.

Przyjaźń to bliskie, serdeczne stosunki z kimś oparte na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej okoliczności.

Tak to piękne i szlachetne uczucie definiuje “Słownik języka polskiego”. Przyjaźń jest jednym z najważniejszych ludzkich uczuć, niezwykłym skarbem każdego człowieka. Do przyjaciela można się zwrócić w razie problemów, to on ci poda pomocną dłoń w razie potrzeby. Najważniejszymi cechami przyjaźni jest zaufanie, szczerość, bezinteresowność, tolerancja, lojalność, sympatia i wyrozumiałość. Bo przyjaciel jest nie tylko w dobrych chwilach, bo najbardziej go potrzebujemy w gorszych momentach naszego życia. O przyjaźń należy dbać i ją pielęgnować, bo bez tego nawet najsilniejsza więź może ulec osłabieniu. Skarbnicą przykładów tego uczucia jest literatura. Podczas spotkania uczniowie klasy IIIb z PSPzOI nr 7 w Stalowej Woli zapoznali się z literaturą dla dzieci o tej tematyce. Przedstawiono książki i motywy przyjaźni: „Mój Wieloryb” B. Daviesa, „Piaskowy Wilk” Asy Lind, ,, Dzieci z Bullerbyn”,  „Ronja, córka rozbójnika” i „Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren , „Kubuś Puchatek” A.A Milne, „Bella i Sebastian” Cecile Aubry, „Oto jest Kasia” M. Jaworczakowej, „Aksamitny Królik” Margery Williams, „Królik i Misia” Juliana Gough i Jima Field itp. W drugiej części spotkania uczestnicy tworzyli drzewo przyjaźni, na jego liściach wypisywali cechy prawdziwego przyjaciela.

Żródło MBP Stalowa Wola