Profilaktyczne spotkanie z dziećmi w towarzystwie alpak

Wakacje – to wyjątkowy czas zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Równie wyjątkowe było wczorajsze spotkanie niżańskich policjantów z podopiecznymi Świetlicy Środowiskowo-Profilaktycznej w Zarzeczu. Tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo i przeciwdziałanie wszelkim zjawiskom przemocy. Uczestnicy dowiedzieli się co zrobić kiedy są świadkiem bądź ofiarą przemocy, jakie konsekwencje mogą zostać wyciągnięte wobec sprawcy i wreszcie gdzie szukać pomocy. Miłym uzupełnieniem spotkania była wizyta w Alpakowych Łąkach w Przędzelu.

W pierwszy dzień wakacji, sierż. Katarzyna Pracało policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowy st. asp. Tomasz Wach z Komendy Powiatowej Policji w Nisku, spotkali się z podopiecznymi Świetlicy Środowiskowo – Profilaktycznej w Zarzeczu. Tematem spotkania była problematyka związana z przemocą. Funkcjonariusze rozmawiali z młodymi ludźmi na temat przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy domowej. Policjanci mówili o tym, gdzie można uzyskać pomoc w przypadku zaistnienia takich sytuacji. Mundurowi mówili również o konsekwencjach jakie grożą nieletnim sprawcom czynów zabronionych.

Miłą niespodzianką była wizyta u alpak, których właścicielka została zaproszona do współpracy. Zorganizowana atrakcja nie była przypadkowa. Dzieciom i młodzieży zostały przekazane ciekawostki na temat tych zwierząt. Obcowanie z alpakami uczy budowania relacji w klimacie spokoju oraz zaufania, ich dotyk uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów. Przeprowadzone spotkanie z pewnością przyczyni się do niezatartych wspomnień, a tym samym utrwali podstawowe zasady poruszonych na spotkaniu kwestii.

Źródło KPP Nisko