Pisarka opowiedziała o królach i kobietach ich życia

10 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli miłośnicy literatury mieli okazję się spotkać się z Iwoną Kienzler – autorką ponad 80 książek, która przyjechała do nas z dalekiej Gdyni.

To znana pisarka i popularyzatorka historii. Pasjonuje ją życie znanych postaci, zarówno historycznych, jak i żyjących współcześnie. Swoich bohaterów przedstawia nam jako zwykłych ludzi, z ich przywarami, dziwactwami i słabościami.

Dużo miejsca poświęca też ciekawostkom, nie unikając zabawnych szczegółów osadzonych w realiach obyczajowych danej epoki. Jest autorką m.in. takich książek jak „Kopciuszki na tronach Europy”, „Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność”, „Wierny mąż niewiernych żon. Władysław Jagiełło”, „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica” „Bodo i jego burzliwe romanse”, Maria Skłodowska-Curie. Złodziejska mężów”. W swoim dorobku ma szereg publikacji z zakresu historii, leksykonów i słowników, reportaży z podróży oraz artykułów dotyczących spraw gospodarczych i historii Polski.

Na spotkaniu w Stalowej Woli autorka opowiadała o życiu prywatnym polskich królów. O ich małżeństwach, tych zawieranych z wielkiej miłości lub nacisków politycznych, o obyczajach i roli kobiet na królewskim dworze. Okazuje się, że wierność małżeńska nie była mocną stroną wielu władców polskich. Opowieść zaczęła się od burzliwych związków Kazimierza Wielkiego, który okazał się nawet podwójnym bigamistą. Wyjątkiem był Władysław Jagiełło, czy Zygmunt Stary. Autorka nakreśliła też losy Zygmunta Augusta, w których niemałą rolę odegrały kobiety. Niektórzy biografowie władcy, twierdzą wręcz, iż fatalnie zaciążyły one nad jego losami. Pisarka opowiadała o dynastii Wazów na tronie polskim, o Janie Kazimierzu, który w wyniku swojego romansu z panią Radziejowską rozpętał konflikt zbrojny ze Szwedami. Była też historia miłosna Marysieńki i Jana Sobieskiego. A to wszystko opowiedziane w sposób niezwykle interesujący, pięknym językiem.

Iwona Kienzler w swojej opowieści nie tylko wędrowała przez epoki pokazując życie prywatne naszych władców, ale nakreśliła jeszcze tło historyczne, mówiła o modzie, tradycjach, zwyczajach. A zgromadzona publiczność mogła zadawać pytania dotyczące królów polskich ale też bohaterów innych książek pisarki. I tak padły pytania o Zofię Nałkowską, Marię Konopnicką. Były pytania na temat warsztatu pisarskiego autorki, zbierania materiałów i pisarskich planów na przyszłość.

Goszcząca w MBP pisarka zdradziła, że zamierza obecnie pracować nad książkę o Henryku Sienkiewiczu. W planach pozostawia pisanie… kryminałów. A już w październiku będzie kolejna nowość autorki na księgarskich półkach „Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki”. Czytelnicy, którzy zjawili się w bibliotece mieli możliwość nabycia książek naszego gościa i zdobycia dedykacji oraz autografu. Wszystkich zaś zapraszamy do lektury książek pisarki, które czekają w stalowowolskiej bibliotece.

Żródło MBP Stalowa Wola