Niżańscy policjanci uczestniczyli w biegu „Tropem Wilczym”

Komendanci i policjanci z Niska wzięli udział w VII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, zorganizowanym przez 16 Tczewski Batalion Saperów. Ideą tego wydarzenia było niekonwencjonalne upamiętnienie bohaterów skazanych przez komunistyczne władze na zapomnienie.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące oraz upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 r., grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski oraz na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Niedzielny bieg rozpoczął się na placu apelowym tczewskiego batalionu przy ul. Sandomierskiej. Meta została wyznaczona przy pomniku Niepodległości w samym centrum Niska. Policję reprezentowali: Komendant Powiatowy Policji w Nisku kom. Dariusz Szybiak, I Z-ca Komendanta nadkom. Jarosław Zych, Naczelnik Wydziału Kryminalnego kom. Marcin Zwierzyk, Kierownik Rewiru Dzielnicowych st. asp. Bożena Jarosz, Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego asp. Maciej Długosiewicz oraz dzielnicowy sierż. szt. Dariusz Drzymała. W biegu uczestniczyli także żołnierze, strażacy i mieszkańcy Niska.

Na koszulkach biegaczy widniały twarze żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim: Hieronima Dekutowskiego, Łukasza Cieplińskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego, Romana Grońskiego, Szczepana Ścibiora, Dionizego Sosnowskiego, Czesława Gałązki i Witolda Pileckiego. W biegu uczestniczyło 40 biegaczy. Na zakończenie wszyscy otrzymali medale i dyplomy.

Źródło KPP Nisko