Lekcje on-line “Stop hejtowi” z niżańską policją

Policjantka niżańskiej komendy, zajmująca się w profilaktyką uczestniczyła w internetowej lekcji on-line, z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Zarzeczu. Tematem lekcji były negatywny wpływ hejtu oraz zagrożenia, jakie czyhają na młodzież w sieci. Funkcjonariuszka wzięła udział w internetowym spotkaniu na zaproszenie dyrekcji szkoły i pedagoga szkoły.

Uczniowie klas VII i VIII szkoły w Zarzeczu mieli możliwość zdalnie uczestniczyć w spotkaniu z sierż. Katarzyna Pracało – profilaktykiem niżańskiej komendy. Lekcje on-line prowadzone były w formie panelu edukacyjnego z zakresu bezpiecznego użytkowania technologii informacyjno-komputerowych i cyberprzemocy

Spotkania miały za zadanie przybliżenie zagrożeń, pojawiających się w Internecie. Policjantka przedstawiła uczniom zjawisko cyberprzemocy, przestępczości internetowej, zasad zachowania bezpieczeństwa i prywatności podczas korzystania z komputera i sieci internetowej. Funkcjonariuszka poruszała również kwestię odpowiedzialności prawnej, którą ponoszą osoby dopuszczające się przestępstw w sieci. 

Omówiła czym jest hejt i mowa nienawiści oraz jak reagować, gdy spotka się z agresją w Internecie, szkole czy na ulicy. Negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób w Internecie mogą dotknąć każdego.

Ideą spotkania z młodzieżą było nie tylko wskazywanie, jakie czyny mogą stanowić przestępstwo i za jakie zachowania może grozić odpowiedzialność prawna, ale przede wszystkim, w jaki sposób chronić się przed nimi, jak chronić siebie i swoją prywatność przed internetowymi przestępcami.

W trakcie zajęć uczniowie zainteresowani byli specyfiką pracy w policji. Wypytywali się o zasady przyjęcia w szeregi policyjne i przebieg szkolenia. Ciekawi byli czym zajmuje się policja poza wykroczeniami drogowym.  

 

Źródło KPP Nisko