Korczak i prawa dziecka

Uczniowie klasy III z PSP nr 7 w Stalowej Woli uczestniczyli 11 października w warsztatach „Prawa małych według Korczaka”.

Na wstępie uczniowie zapoznali się z życiorysem Janusza Korczaka, który był lekarzem i wojskowym, ale przede wszystkim pedagogiem i każde z dzieci wiedziało, że zawsze może przyjść do niego, poprosić o radę, podzielić się smutkami i radościami, wypłakać się.

Taka bliska, na wyciągnięcie ręki , obecność doktora Korczaka była szczególnie cenna podczas okupacji niemieckiej. Dzieciom poświęcił całe swoje życie. „Stary Doktor” zdawał sobie sprawę, że nie może ocalić swoich wychowanków. Wiedział, że jedyne, co może im dać, to swoją obecność do końca. Nie zostawił ich także, gdy przyszła godzina najcięższej, ostatecznej próby. Poszedł z nimi na śmierć, choć proponowano mu możliwość ratunku.

Uczestnicy warsztatów przystąpili do wykonania swojego plakatu „Mam prawo…”, na którym przykleili rysunek dziecka. Obok przyklejonej postaci doklejali wycinane chmurki, na których wypisywali swoje prawa.

Żródło MBP Stalowa Wola