Konkurs literacki „1920”

Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zachęca do udziału w konkursie literackim, jaki ogłosiło Biuro Programu „Niepodległa”. Ogólnopolski konkurs „1920” został ogłoszony w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najlepsze prace zostaną opublikowane w pamiątkowej antologii. Przewidziano 10 nagród w wysokości 4 tysięcy złotych każda.

– Czekamy na teksty kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie  lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!). W naszym konkursie gatunek nie stawia ograniczeń – przyjmiemy zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Teksty mogą być wymysłem wyobraźni autorów, mogą opierać się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach, mogą być także zapisem rodzinnych historii. Może być dramatycznie, romantycznie, z dreszczykiem bądź na wesoło. Chcemy wiedzieć, jak według współczesnych Polaków mógł wyglądać rok 1920! – zachęcają organizatorzy.

Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, proponują także, aby w pracach pojawił się motyw walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską. Zgłaszana praca nie może przekraczać objętości 30.000 znaków ze spacjami. Konkurs jest przeznaczony dla osób, które mają ukończony 16. rok życia. Teksty należy przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst.

Regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/

Żródło MBP Stalowa Wola