Dzieci z Rzeczycy Długiej w MBP

2 grudnia uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Rzeczycy Długiej odwiedzili naszą Bibliotekę Główną. Była to dla nich pierwsza wizyta w tym budynku. Nowoczesne przestrzenie, ogromny księgozbiór i wspaniałe, kolorowe książki dla najmłodszych bardzo się podobały. Uczniowie zwiedzili wszystkie agendy (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia, Multiteka, Wypożyczalnia Książki Mówionej), dowiedzieli się o specyfice pracy bibliotekarza, poznali zasady wypożyczania książek i właściwego zachowania się w bibliotece.

Na dłuższy czas zatrzymali się w Multitece, gdzie mogli obejrzeć nowości wydawnicze dla najmłodszych i tych trochę starszych. Podobały im się książki zabawki, przepięknie ilustrowane publikacje z różnych dziedzin wiedzy. W Wypożyczalni Książki Mówionej poznały inny rodzaj księgozbioru – audiobooki. Dzieci dowiedziały się też, że w bibliotece mogą bezpłatnie skorzystać z Internetu, zagrać w gry planszowe, skorzystać z x-boxa , pobawić się zabawkami i klockami edukacyjnymi.

Następnie zaprosiliśmy naszych gości na warsztaty „Jak oswoić złość”. Dzieciom opowiedziano baśń Wojciecha Kołyszki „Smok Lubomił i tajemnice złości” i przeczytano wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Burza”. Później wszyscy pokazywali jak wyrażają swoją złość (miny, tupanie, wymachiwanie rękami, podnoszenie głosu, czerwienienie się, zgrzytanie zębami). Prowadząca spotkanie podawała przykłady różnych zachowań w czasie gdy się złościmy. Dzieci odpowiadały jakie zachowanie nie można tolerować i w jaki sposób panować nad złością: zabawa z rodzeństwem, boksowanie poduszki, darcie gazet, bieganie, przytulenie swojej mamy lub głębokie wdechy. W trakcie rozmów były zabawy, rysowanie „złości”. Przeprowadzone doświadczenie „balonem pełnym złości” pokazały, że kumulowanie jej w sobie może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu. Na koniec wszyscy rysowali „buźki” radości i złości.

Żródło MBP Stalowa Wola