Dobre książki i kawa – Wielki marynarz

W dniu 12 lutego w Filii Nr 2 /ul. Siedlanowskliego 3/ o godz. 17 odbędzie się kolejne w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowy z cyklu „Dobre książki i kawa” toczyć się będą wokół powieści pt. „Wielki marynarz”. Jest  to debiut literacki Catherine Poulain, która w wieku 20 lat opuściła dom w prowansalskim Manosque by odtąd zarabiać na życie pracą fizyczną.

„Wielki marynarz” to historia kobiety która chce zaznać smaku życia na kutrze rybackim. Na wyspie Kodiak u południowych wybrzeży Alaski, zaokrętowała się na statek rybacki Rebel i wyruszyła w morze, jako jedyna kobieta na pokładzie. Pracowała ciężko jak pozostali, bez taryf ulgowych,  za pół stawki, nie dosypiała, znosiła docinki, zimno i ból. Każdy dzień był dla niej nowym wyzwaniem.

Co ją zatem skłoniło do porzucenia słonecznej Prowansji i pognało na wyspę Kodiak? Dlaczego tak usilnie chce dotrzeć do Point Barrow, najbardziej na północ wysuniętego przylądka Stanów Zjednoczonych, gdzie, „…będzie mogła usiąść na krawędzi świata, wpatrzeć się w dal i być może nawet skoczyć w przepaść?.

„Stawiać opór. Walczyć o życie z żywiołami, które zawsze będą od nas potężniejsze, silniejsze. Szukamy wyzwań, chcemy iść do końca, umrzeć albo przeżyć.”

Żródło MBP Stalowa Wola