W listopadowe popołudnie, w czytelni filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowa toczyła się wokół książki Romana Warszewskiego pt. „Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”.
Jest to opowieść o niezwykłej kobiecie i jej życiu pełnym pasji i wyzwań. Roman Warszewski, podróżnik i dziennikarz, autor wielu książek o Ameryce Południowej przybliża nam osobę Elżbiety Dzikowskiej. Razem z nią odbywa podróż do stolicy Inków – Vilcabamby. Wyprawa do Peru jest tłem dla rozmów, wspomnień, dzięki którym poznajemy historie rodziny, dzieciństwo, młodość i różne wątki z jej życia i działalności a nade wszystko smaki i zapachy podróżowania.
Na początku spotkania moderator zadała pytanie : Czy biografia Dzikowskiej dała nam pełny obraz życia i działalności, czy znałyśmy jej działalność, czy pamiętamy programy telewizyjne współtworzone z Tony Halikiem?
– co bardzo mnie zaskoczyło w tej książce i sprawiło, że bardziej chciałam poznać tą postać, to to że Dzikowska to moja krajanka – powiedziała pani Ania, która pochodzi z Podlasia a na spotkaniu klubu była po raz pierwszy. I dodała – dla mnie to jest piękna, idylliczna charakterystyka Podlasia. Ja czułam jakbym przeniosła się we wczesne dzieciństwo i sobie chodziła po wsiach, gdzie drewniane chatki, kurniki… Ja czułam ten klimat.
– Życie ją ukształtowało od samego początku. Historia dziadka, historia ojca, opieka nad matką, zawalczenie o siebie. W tamtych czasach, z wilczym biletem trudno było myśleć o tym, by dostać się na studia, a dla człowieka z prowincji sinologia brzmiało dziwnie – głos w dyskusji zabrała pani Kasia.
W dalszej części spotkania rozmawiałyśmy o podróżach, o programach telewizyjnych prowadzonych przez Tony`ego Halika i Dzikowską, które wybrane klubowiczki wspominały bardzo miło. – Są osoby, które w genach mają niesamowitą inteligencję i ciekawość świata. Można mieć bardzo dużo pieniędzy ale można nie mieć marzeń. A ta kobieta miała przede wszystkim marzenia – nadmieniła jedna z klubowiczek.
Podczas spotkania poruszane też były wątki działalności Dzikowskiej, po śmierci Tony`ego Halika, kiedy to zajęła się organizacją budowy pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie na przełęczy Ticlio w Peru. Popularyzowała ciekawe miejsca w Polsce, realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu Groch i Kapusta. Dzięki jej staraniom, w 2003 powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w Toruniu.
Książka Romana Warszewskiego większość klubowiczek zainteresowała, choć nie czytało jej się łatwo. Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych odbędzie się w środę 14 grudnia a rozmawiać będziemy o powieści Jo Celeste „Małe ogniska”.
Żródło MBP Stalowa Wola