Bądźmy bezpieczni w wakacje – spotkania z policją

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, dlatego już od początku czerwca w szkołach z terenu powiatu niżańskiego odbywają się spotkania z dziećmi i młodzieżą. Pogadanki profilaktyczne organizowane są w ramach działań „Bezpieczni przez cztery pory w roku”. Ich tematyka związana jest z bezpieczeństwem podczas nadchodzącego, letniego wypoczynku.

W ramach nadchodzących wakacji, niżańscy policjanci od początku czerwca spotykają się z uczniami szkół na terenie powiatu. Wszystko po to, aby uświadomić młodym ludziom szeroko rozumiane zasady bezpieczeństwa oraz kształtować właściwe nawyki zachowań, które z pewnością przyczynią się do unikania, zapobiegania i pokonywania zagrożeń.

W ubiegłym tygodniu w ramach działań profilaktycznych, mundurowi odwiedzili między innymi Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem. Podczas dwóch spotkań adresowanych do wychowanków ośrodka, policjantka zajmująca się profilaktyką sierż. Katarzyna Pracało, przypomniała o najważniejszych numerach alarmowych oraz sposobie podawania informacji przez telefon. Omawiała zasady bezpiecznego wypoczynku w górach, nad wodą, czy w miejscu zamieszkania. Wspominała o niebezpieczeństwie w kontakcie z maszynami rolniczymi.

Uczniowie zostali poinformowani o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym – jako piesi, użytkownicy rowerów czy hulajnóg. Przypomniano jakie zagrożenia mogą zaistnieć wskutek rozmowy z osobami nieznajomymi, jak zachować się w takich sytuacjach i kogo należy powiadomić, gdy zostanie się skrzywdzonym przez osobę dorosłą. Policjantka przedstawiła zasady zachowania wówczas, gdy nieznajomy puka do drzwi naszego domu, instruowała również, jak się zachować podczas ataku agresywnego psa. Uczniom starszych klas przypomniano o negatywnych konsekwencjach prawnych i zdrowotnych, płynących ze strony substancji psychoaktywnych. 

Przekazana podczas spotkań wiedza pomogła uczestnikom utrwalić zasady bezpiecznych zachowań, o których chętnie dyskutowali podczas podsumowania omawianych tematów.

Spotkanie uatrakcyjnione zostało krótkim pokazem policyjnego sprzętu, a dzielnicowi Komisariatu Policji w Rudniku nad Sanem, asp. Mariusz Hertman oraz sierż. szt. Krzysztof Ludian chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych.

 

Źródło KPP Nisko