Bądźmy bezpieczni w Święta nie tylko na drodze!

Niżańscy policjanci prowadzą działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Mimo, że głównym celem tych działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na to czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Mundurowi prowadzą działania na terenie całego powiatu niżańskiego. Z uwagi na okres świąteczny, będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W okresie wyjazdów i powrotów w okresie świątecznym podczas wzmożonego ruchu pojazdów, pośpiechu i niesprzyjających warunków atmosferycznych, warto zachować szczególną ostrożność aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Przypominamy, że głównym celem prowadzonych przez policjantów działań jest zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz innych przepisów ruchu drogowego. W miejscach o największym natężeniu ruchu policjanci będą czuwać nad jego płynnością.

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach podczas wyjazdów:

  •         o sprawdzeniu ważności badań technicznych, oświetlenia, podstawowego wyposażenia samochodu
  •         o właściwym zaplanowaniu trasy przejazdu, uwzględniając miejsca i czas na chwilę odpoczynku
  •         aby być wypoczętym i wyjechać odpowiednio wcześniej uniknając niepotrzebnego pośpiechu
  •         o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach
  •         o dostosowaniu prędkości do warunków pogodowych oraz swoich umiejętności – w myśl zasady wolniej znaczy bezpieczniej
  •         nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu

Ponadto, wyjeżdżając pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia: przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień. Sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte, opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że nie ma nas w domu, poprośmy sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Pamiętajmy że w głównej mierze, to bezpieczeństwo zależy od nas samych.

 

Źródło KPP Nisko