Akademia ekologii

7 lutego 2020 roku w naszej bibliotecznej “Akademii ekologii” odbyły się zajęcia dla uczniów klasy I PSP nr 7. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania wiersza J. Kasperkowiaka „Mali strażnicy przyrody”.
Uczestnicy zajęć odpowiadali na pytania jak należy dbać o przyrodę, czego nie wolno robić i jak codziennie dbać o porządek.

Na pytanie „co robić ze śmieciami” pochwalili się swoją rozległą wiedzą. W ramach nauki, ale i zabawy przeszli krótki kurs segregowania odpadów. Wszystkie dzieci pamiętały, że pojemnik niebieski służy do wyrzucania papieru, kartonów, gazet; pojemnik żółty jest przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło (butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach). Zaś do pojemnika brązowego wrzucamy odpady ulegające biodegradacji (odpadki warzywne, owocowe, gałęzie, liście, skorupki z jajek). Uczestnicy spotkania dowiedzieli się gdzie wyrzucać zużyte baterie, co zrobić z płytami CD, gdzie można zostawić zużyty odbiornik telewizyjny czy zużyte dezodoranty. W naszym mieście działa punkt, gdzie przyjmowane są bezpłatnie surowce wtórne i odpady niebezpieczne od mieszkańców Gminy Stalowa Wola , jest to tzw. Rupieciarnia. Po pogadance odbyły się zajęcia praktyczne. Plastikowe kubeczki, puszki, butelki, stare gazety oraz odpadki owocowe wędrowały do właściwych kolorowych pojemników. W drugiej części spotkania dzieci poznały kilka wierszyków o tematyce ekologicznej z książki „ Jak być eko czyli wiersze o ekologii” oraz obejrzały piękne, kolorowe bajeczki ze zbiorów biblioteki na temat ochrony naszej planety i recyklingu.

Żródło MBP Stalowa Wola