4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka

Święto strażaków i straży pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione w Polsce dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej, św. Floriana. 4 maja jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.

Podczas oficjalnych, państwowych uroczystości najbardziej zasłużeni funkcjonariusze otrzymują nagrody i odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. W całym kraju odbywają się też mniej oficjalne, lokalne obchody tego święta, podczas których strażacy prezentują swoje umiejętności, sprzęt bojowy oraz orkiestry strażackie. W tym roku, obchody będą wyglądać inaczej, ale nie umniejsza to roli święta, zwłaszcza że służba strażaków w czasie pandemii, szczególnie na rzecz osób starszych, była i jest nieoceniona.

Wszystkim Panom i Paniom pracującym w Państwowych oraz Ochotniczych jednostkach Straży Pożarnej, składamy najserdeczniejsze życzenia! Z tej okazji „Książka w plenerze” zawitała dzisiaj do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 2 w Stalowej Woli oraz Ochotniczej Straży Pożarnej – Osiedle Charzewice.

Żródło MBP Stalowa Wola