4.4 C
Stalowa Wola
poniedziałek 24.02.2025

Powiat wspiera strażaków i ratowników

Powiat Stalowowolski zakupił fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy oraz defibrylatory AED. Ze sprzętu będą korzystali strażacy z jednostki OSP w Gwoźdźcu (gmina Bojanów) oraz ratownicy z Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda.

Defibrylatory AED to urządzenia pozwalające na szybką reakcję w nagłych wypadkach i umożliwiające w maksymalnie uproszczony sposób prowadzenie reanimacji krążeniowo – oddechowej, a co za tym idzie – podtrzymanie funkcji życiowych do czasu przybycia karetki do osoby poszkodowanej. Dlatego też taki sprzęt coraz częściej trafia na wyposażenie służb, a także jest instalowany w miejscach użyteczności  publicznej i w wielu instytucjach – czego przykładem jest między innymi Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.

Teraz Powiat Stalowowolski zakupił identyczne urządzenie na potrzeby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwoźdźcu.

– Defibrylator AED bardzo się tu przyda. Często w miejscowościach odległych od dużych miast, gdy trzeba komuś udzielić pilnie pierwszej pomocy, najszybciej na miejscu są miejscowi strażacy-ochotnicy. Ten sprzęt w ich rękach może ocalić komuś życie – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, który wraz z posłem na Sejm RP Rafałem Weberem, wicestarostą stalowowolskim Stanisławem Sobierajem oraz radnym powiatowym Markiem Olejarzem, wręczył w dniu 24 lutego 2025 r. zakupione urządzenie druhom z OSP w Gwoźdźcu.

W spotkaniu wzięli również udział stalowowolscy przedstawiciele Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda, której Powiat Stalowowolski udostępnił zestaw fantomów oraz defibrylator szkoleniowy.

– Cieszę się, że udało się zorganizować ratowników z Legionu Gerarda również na naszym terenie, którzy w razie potrzeby nie tylko prowadzą działania ratownicze i poszukiwawcze, ale też zajmują się działalnością edukacyjną i szkoleniową. Czym więcej ratowników i strażaków w powiecie, tym nasi mieszkańcy są bezpieczniejsi. Dlatego też nasz samorząd regularnie wspiera takie organizacje – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Zmarł Jacek Pomykała

W wieku 67 lat zmarł Jacek Pomykała – Nadleśniczy  Nadleśnictwa Rozwadów w latach 2017-2023.

Śp. Jacek Pomykała był odważnym, dobrym człowiekiem, wyjątkowo zasłużonym dla miasta Stalowej Woli. Potrafił skutecznie łączyć miłość do przyrody i lasu z mądrą służbą dla człowieka, społeczności lokalnej i Ojczyzny. Zawsze podziwiałem Jego umiejętność dialogu i wspólnego działania. Miał olbrzymi wpływ na otwarcie nowego horyzontu rozwoju miasta Stalowej Woli, realizującego idee Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jego praca oraz współpraca na rzecz rozwoju naszego miasta i Ojczyzny, już dzisiaj przynosi owoce, a Jego umiejętność spojrzenia poza horyzont oraz odważna wizja rozwoju, będzie doceniana i dostrzegana w przyszłości. – napisał Lucjusz Nadbereżny na swoim facebooku.

Jacek Pomykała urodził się w 1958 roku. Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność”. Przez ponad 40 lat związany był z Lasami Państwowymi.

W hołdzie zamordowanemu Zbigniewowi Tokarczykowi

Mija 41 lat od tragicznej śmierci Zbigniewa Tokarczyka – działacza NSZZ „Solidarność” i Konfederacji Polski Niepodległej, zamordowanego za działalność związkową.

Tokarczyk był pracownikiem Elektrowni Stalowa Wola, zaangażowanym w działalność Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” oraz Regionu Ziemia Sandomierska. W czasie stanu wojennego był internowany w Załężu. Po zwolnieniu kontynuował działalność opozycyjną, za co był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

W nocy z 23 na 24 lutego 1984 roku, podczas powrotu z delegacji służbowej, został zamordowany. Jego ciało znaleziono przed domem w Stalowej Woli. Sekcja zwłok wykazała urazy wątroby i płuc. Śledztwo, które miało wyjaśnić okoliczności tej zbrodni, zostało szybko umorzone. Po latach ponowne dochodzenie nie doprowadziło do ustalenia sprawców. Jerzy Tokarczyk, brat Zbigniewa, wskazywał na funkcjonariuszy SB jako odpowiedzialnych za tę zbrodnię.

Zbigniew Tokarczyk spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, a w miejscu jego śmierci umieszczono tablicę pamiątkową. W 2011 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 41. rocznicę tragicznej śmierci Zbigniewa Tokarczyka wicestarosta powiatu stalowowolskiego Stanisław Sobieraj złożył znicze na jego grobie oraz pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie. Również samorząd Stalowej Woli pamiętał o rocznicy. Kwiaty pod tablicą złożyli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli Agata Krzek oraz zastępcą prezydenta miasta Stalowej Woli Tomaszem Miśko.

W piątek pokaz filmu „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”

Stowarzyszenie ” Stalowi Patrioci” zaprasza serdecznie na pokaz filmu Jacka Międlara pod tytułem ” Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. Pokaz odbędzie się w najbliższy piątek – 28 lutego o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Film dokumentalny przedstawia relacje ostatnich żyjących świadków rzezi wołyńskiej – jednej z najbardziej bolesnych kart polsko-ukraińskiej historii. Produkcja nie tylko ukazuje dramatyczne wydarzenia, ale także zadaje pytania o pamięć historyczną, przebaczenie i pojednanie między narodami.

Po pokazie odbędzie się debata z twórcami filmu.

Azjatyckie wojaże Natalii w MBP

W ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Natalią Męcińską – podróżniczką, poetką, modelką i wrażliwą artystką o wielkiej duszy. Natalia, rodowita stalowowolanka, przez kilka miesięcy żyła i podróżowała po Azji. Jej relacja z wojaży zgromadziła blisko 100 osób w MBP, a podróżniczka podzieliła się swoimi doświadczeniami, opowiadając o niezwykłych przygodach oraz wyzwaniach, jakie napotkała.

Przez godzinę dzieliła się z publicznością swoimi przeżyciami z wojaży po Chinach, Tajlandii i Malezji. Jej multimedialna prezentacja, wzbogacona o zdjęcia i nagrania, przedstawiała
zarówno codzienne życie mieszkańców, jak i imponującą architekturę wielkich miast, takich jak Szanghaj, Bangkok, Kuala Lumpur czy George Town. Gość MBP nie pominął także
malowniczych tajskich wysp, takich jak Ko Lanta, Ao Nang czy Ko Sriboya, gdzie miał okazję zaznać spokoju i cieszyć się bliskością natury, z dala od zgiełku metropolii.

Najdłuższym etapem podróży Natalii były Chiny, gdzie spędziła cztery miesiące w 2022 roku – w czasie, gdy kraj wciąż mierzył się z wyzwaniami związanymi z obostrzeniami sanitarnymi. Podczas spotkania Natalia dzieliła się swoimi doświadczeniami, jako modelka w Szanghaju, gdzie codzienne testy na COVID-19 oraz liczne restrykcje utrudniały zarówno pracę, jak i codzienne życie. Mimo tych trudności okres ten przyniósł jej wiele cennych znajomości i inspirujących spotkań, które na długo zapadły jej w pamięć.

Kolejnym etapem podróży była Tajlandia, gdzie podróżniczkę zachwyciła niezwykła mieszanka egzotyki, kultury i gościnności miejscowych ludzi. Bangkok urzekł ją swoją energią i nieustannym rytmem życia, natomiast tajskie wyspy oczarowały spokojem i malowniczymi krajobrazami.

W Malezji natomiast mogła doświadczyć dynamiki tętniącego życiem Kuala Lumpur oraz odkryć historyczne George Town, gdzie przenikające się kultury nadają miastu wyjątkowy charakter. Niezwykła różnorodność kulinarna, gościnność mieszkańców oraz spektakularne widoki sprawiły, że pobyt w tym kraju pozostawił niezatarte wspomnienia.

Po półtoramiesięcznej podróży po Tajlandii i Malezji Natalia wróciła do Polski miesiąc temu, a jej opowieści zaciekawiły słuchaczy i zainspirowały do odkrywania nowych miejsc.

Spotkanie zakończyło się rozmowami i licznymi pytaniami od publiczności, co pokazało, jak duże zainteresowanie wzbudziły jej doświadczenia.

Odpowiedzą za kradzież narzędzi

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mieszkańcom powiatu niżańskiego. 26 i 38-latek, ukradli narzędzia mechaniczne i elementy wyposażenia maszyny wykorzystywanej w przemyśle leśnym i schowali je w bagażniku pożyczonego auta. Właściciel oszacował straty na blisko 3 tysiące złotych. Niżańscy policjanci odzyskali skradzione przedmioty. Mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Początkiem tygodnia, pracownik firmy wykonującej usługi leśne na terenie gminy Jeżowe, zgłosił kradzież narzędzi mechanicznych oraz elementów wyposażenia maszyny, która była wykorzystywana w przemyśle leśnym. Właściciel tej firmy oszacował straty na blisko 3 tysiące złotych.

Policjanci z Niska przyjęli zawiadomienie o popełnionym przestępstwie i rozpoczęli swoje czynności. Bardzo szybko ustalili, że związek z tym zdarzeniem mogą mieć dwaj mieszkańcy powiatu niżańskiego, w wieku 26 i 38 lat. Ustalili też, że po kradzieży, mężczyźni, schowali zabrane narzędzia w samochodzie, który pożyczyli od niczego nieświadomego mieszkańca sąsiedniego powiatu, a auto zaparkowali w garażu na terenie powiatu stalowowolskiego.

Kryminalni odzyskali wszystkie skradzione przedmioty. 26-latek jak i 38-latek zastali przesłuchani. Obaj usłyszeli zarzut kradzieży. Mężczyźni przyznali się do winy.

Za popełnione przestępstwo grozi im kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Odzyskany sprzęt zostanie zwrócony właścicielowi.

Odbiór wystawy w Centrum Edukacji Multimedialnej

Stała wystawa multimedialno-interaktywna w Centrum Nauki i Historii „Zalew wiedzy” w budynku Centrum Edukacji Multimedialnej przy zbiorniku wodnym Zalew Podwolina została odebrana po realizacji.

Wystawa multimedialna składa się z zabudowy interaktywnej, w skład której weszły stanowiska: cegielnia, huta, tartak, silnik parowy, młyn, silnik elektryczny, zielona energia, akumulator, kodowanie, pamięć komputerowa, procesy procesora, inżynieria wsteczna, automaty i roboty, pojazdy autonomiczne, druk 3D, urządzenie CNC, skaner 3D, nowoczesne materiały, bity is qbity, internet rzeczy, medycyna jutra, łazik kosmiczny, robot. Ponadto dostępne są również stanowiska: kolonizacja innych światów, portal i teleport.

Na wyposażeniu centrum znalazły się 4 sale warsztatowe. Są to pracownie robotyki i automatyki, komputerowa, cnc oraz filmowa.

W odbiorze i zwiedzaniu wystawy multimedialnej uczestniczyli m.in. dr Konrad Krzyżak Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Katarzyna Ożóg-Bąk I Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko, Adam Sikora II Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Monika Pasek Sekretarz Gminy i Miasta Nisko. Obecni byli również Paweł Mateja Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego, Amanda Siudy Kierownik Referatu Promocji, Spraw Społecznych, Działalności Gospodarczej i Sportu, Katarzyna Zybura Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych i Zieleni Miejskiej oraz przedstawiciele wykonawcy z firmy Deko-Bau Sp. z o.o. z Lubina.

Całość robót obejmowała nie tylko zaprojektowanie, wykonanie i montaż wystawy ale też prace budowlane w zakresie docieplenia obiektu i wykończenia elewacji.

Inwestycja w tym zakresie kosztowała 7 726 000 zł.

Obradował Parlamentarny Zespół TAK dla budowy drogi ekspresowej S74: Opatów – Nisko

20 lutego 2025 roku odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu TAK dla budowy drogi ekspresowej S74, poświęcone odcinkowi Opatów – Nisko, podczas którego omówiono kluczowe kwestie związane z postępem prac i wyzwaniami stojącymi przed tą strategiczną inwestycją. W spotkaniu uczestniczył m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który podkreślił znaczenie tej trasy dla rozwoju regionu. 

– Budowa S74 to szansa na poprawę jakości życia mieszkańców i impuls dla rozwoju gospodarczego. Ta inwestycja to nie tylko kwestia transportu, ale także przyszłości naszego regionu. Musimy działać szybko i skutecznie, aby nie zaprzepaścić tej szansy – podkreślił Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Jak poinformował poseł Rafał Weber, koordynator zespołu, planowane oddanie odcinka Opatów – Nisko do ruchu przesunięto z połowy 2030 roku na rok 2032. Główną przyczyną opóźnień jest przeciągająca się procedura uzyskania decyzji środowiskowej. Wniosek o jej wydanie złożono w październiku 2022 roku, a obecnie planowane jej uzyskanie to lipiec 2025 roku. – To 1,5 roku opóźnienia, które ma realny wpływ na rozwój regionu – podkreślił poseł Weber.

Wariant społeczny najkorzystniejszy 
 
Podczas spotkania samorządowcy potwierdzili, że wariant rekomendowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), tzw. wariant społeczny, jest najkorzystniejszy zarówno z punktu widzenia transportu, jak i rozwoju gospodarczego. – Praca wykonana między 2019 a 2022 rokiem nad wyborem najlepszego przebiegu jest nadal aktualna – zaznaczył Weber. Dodatkowo, wariant społeczny spotkał się z najmniejszą liczbą uwag ze strony mieszkańców, co czyni go najmniej kontrowersyjnym.

– Fakt, że wariant społeczny został uznany za najkorzystniejszy zarówno przez ekspertów GDDKiA, jak i mieszkańców, świadczy o tym, że wspólna praca samorządów, lokalnych społeczności i instytucji państwowych przynosi realne efekty. To dowód, że słuchanie głosu ludzi i uwzględnianie ich potrzeb w procesie planowania inwestycji jest kluczowe dla realizacji takich projektów – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Koszty i ryzyka 

Poseł Weber zwrócił uwagę na rosnące koszty budowy dróg. – Środki w wysokości 3,4 miliarda złotych, zabezpieczone w 2022 roku w Rządowym Programie Budowy Dróg, mogą okazać się niewystarczające, jeśli opóźnienia będą się utrzymywać – ostrzegł. Podkreślił, że dalsze przesunięcia w harmonogramie są niedopuszczalne. – Będziemy wymagać, aby obecny harmonogram był dotrzymywany. Nie ma już przestrzeni na jakiekolwiek czasowe obsuwy – zaznaczył.

Kolejne spotkanie Zespołu poświęcone odcinkowi Opatów – Nisko odbędzie się w przypadku sygnałów, że przedstawiony harmonogram nie będzie dotrzymany. – Będziemy monitorować postępy i reagować na każde opóźnienie – zapewnił Rafał Weber.

Budowa drogi ekspresowej S74 to jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych w regionie, a jej realizacja ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa, redukcji czasu przejazdu i stymulowania rozwoju gospodarczego. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili, że dalsze opóźnienia są niedopuszczalne, a współpraca między samorządami, rządem i parlamentem będzie kluczowa dla sukcesu tej inwestycji.

 

Trzynasty raz pobiegniemy „Tropem wilczym”

2 marca 2025 roku po raz trzynasty uczcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych w ogólnopolskim biegu „Tropem Wilczym”. Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli zaprasza uczestników na start obok Urzędu Celnego przy ulicy Kwiatkowskiego. Dystanse do przebiegnięcia to 1963 m i/lub 5000 m. Udział w biegu jest bezpłatny.

Ogólnopolskim organizatorem biegu „Tropem Wilczym” – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Fundacja Wolność i Demokracja. Ideą akcji jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W dystansach i godzinach biegu zawarta jest wielka symbolika. Pierwszy bieg na odległość 1963 m to odwołanie do roku 1963, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Godzina jego rozpoczęcia – 19:44 to liczba symbolizująca rok wybuchu Powstania Warszawskiego. Drugi bieg na 5 km wystartuje około godziny 20:05. Trasy obu dystansów przebiegać będą przez las.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową koszulkę i medal. Dostępnych jest 340 pakietów i decyduje kolejność zgłoszeń. Podczas obecnej edycji zapisy na bieg są prowadzone za pośrednictwem strony : https://competitions.timekeeper.pl/tropem-wilczym-stalowa-wola
W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, wybrany dystans i rozmiar koszulki.
Przyjmowanie zgłoszeń zostanie zakończone 25 lutego 2025 roku o godzinie 15:30.

Biuro zawodów będzie znajdowało się w SPZOZ w Stalowej Woli przy ul. Kwiatkowskiego 2 (tzw. Ambulatorium). Tam będą wydawane numery i pakiety startowe. Biuro będzie otwarte w godzinach od 14:00 do 19:30.

Udział w biegu jest bezpłatny. Zapisy już trwają. Prosimy o dostarczenie oświadczeń podczas odbierania pakietów startowych w dniu zawodów.

Uwaga:
Dla osób, które nie zapiszą się Internetowo będzie możliwość zapisania się na bieg na dodatkowej liście w dniu biegu w biurze zawodów. Osoby, które zgłoszą się na listę dodatkową będą mogły pobrać pakiet startowy ze wcześniejszych edycji.

Sukces inwestycyjny Stalowej Woli – kolejne działki sprzedane za ponad 4,2 mln zł

Stalowa Wola odnotowuje następny sukces inwestycyjny. Sprzedaż kolejnych działek za kwotę ponad 4,2 mln zł to dowód na to, że Stalowa Wola jest miejscem, gdzie biznes chce się rozwijać. Co więcej, na terenie obecnej strefy przemysłowej wyczerpały się już wszystkie dostępne zasoby miasta – każda działka znalazła swojego inwestora.

Przełomowym momentem było powstanie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Europark Stalowa Wola, co otworzyło nowy rozdział w historii miasta, przyciągając przedsiębiorców jak magnes. Dzięki dynamicznemu rozwojowi infrastruktury, doskonałej lokalizacji i atrakcyjnym warunkom inwestycyjnym, Stalowa Wola staje się jednym z najważniejszych punktów na gospodarczej mapie regionu. To nie tylko sukces ekonomiczny, ale też szansa na lepszą przyszłość dla mieszkańców.

Rekordowa sprzedaż gruntów inwestycyjnych

W ramach ostatnich przetargów sprzedano dwie nieruchomości gruntowe. Pierwsza z nich to działki przy ul. gen. Tadeusza Kasprzyckiego (o powierzchni 0,1466 ha oraz 0,5779 ha), której cena wywoławcza wynosiła 685 000 zł, a ostateczna cena sprzedaży to 850 975,50 zł brutto.

Druga nieruchomość to działka przy ul. Leśnej (o powierzchni 0,7660 ha), gdzie cena wywoławcza wynosiła 2,7 mln zł, a finalna cena transakcyjna to 3 354 210 zł brutto. Działka przy ul. Leśnej zostanie przeznaczona na cele hotelowe, co stanowi istotny krok w rozwoju infrastruktury turystycznej i biznesowej miasta.

Obie nieruchomości znalazły nabywców, co podkreśla ogromny potencjał gospodarczy Stalowej Woli oraz znaczenie dobrze przygotowanej infrastruktury w przyciąganiu inwestorów.

– Dziękujemy kolejnym inwestorom za wybór Stalowej Woli. To dla nas ogromna motywacja do dalszego uzbrajania terenów, dających perspektywę rozwoju, dobrych miejsc pracy i nowoczesnych technologii. Dzięki takim projektom tworzymy przyszłość naszego miasta – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Nowoczesna infrastruktura kluczem do sukcesu

Niewątpliwie nowoczesna infrastruktura, w tym kompleksowo przygotowane drogi, uzbrojenie terenów oraz rozwinięta sieć wodno-kanalizacyjna i energetyczna, znacząco wpływa na zainteresowanie inwestorów. Dzięki tym inwestycjom działki osiągają ceny wyższe od wywoławczych, a na terenach objętych sprzedażą dynamicznie rozwijają się nowe przedsięwzięcia biznesowe.

– Nawet niewielki odcinek bardzo dobrze przygotowanej drogi, z pełną infrastrukturą, działa jak magnes. Bardzo namacalnie pokazuje nam to, jak ważne są drogi i cała infrastruktura w rozwoju strefy przemysłowej – podkreślił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. – Co bylibyśmy w stanie osiągnąć w Stalowej Woli, gdybyśmy zrealizowali cały projekt uzbrojenia nowej strefy przemysłowej? Jak bardzo cały teren, na którym mamy drogi, sieci wysokiego napięcia, sieci wodno-kanalizacyjne, sieci gazowe i zieloną energię, przyciągnąłby inwestorów? – zastanawia się prezydent, dodając, że miasto nie pozostawia tych pytań bez odpowiedzi, lecz konsekwentnie działa na rzecz ich realizacji.

Modernizacja infrastruktury przy ul. Energetyków także znacząco podniosła wartość terenów w okolicy, w tym działki przy ul. Leśnej, która ma zostać przeznaczona na cele hotelowe i turystyczne. Dzięki tym inwestycjom Stalowa Wola staje się miejscem, które przyciąga zarówno przemysłowych, jak i usługowych inwestorów, tworząc przestrzeń dla rozwoju różnych branż.

Sprzedaż tych działek oznacza, że wszystkie miejskie tereny inwestycyjne w dotychczasowej strefie gospodarczej znalazły swoich nabywców. Kluczowym zadaniem więc na najbliższe lata będzie „odblokowanie” i kompleksowe uzbrojenie kolejnych terenów. Kilka ostatnich przetargów jasno pokazuje, że inwestowanie w infrastrukturę przynosi wymierne korzyści, zarówno dla budżetu miasta, jak i dla przyszłości jego mieszkańców.

Miasto stalowej determinacji

Dzięki skutecznej strategii rozwoju i przemyślanemu inwestowaniu w infrastrukturę, Stalowa Wola staje się jednym z kluczowych ośrodków gospodarczych w Polsce. Sprzedaż działek inwestycyjnych, rozwój infrastruktury oraz tworzenie nowej strefy przemysłowej to nie tylko teraźniejszy sukces, ale przede wszystkim fundament przyszłości miasta i jego mieszkańców.

– Chciałbym, abyśmy w roku jubileuszu 80-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu skupili się na tym, co nas łączy – na idei miasta ludzi utalentowanych, pełnego determinacji i siły, miasta „stalowej woli”. Chciałbym, abyśmy popatrzyli na horyzont i dostrzegli, jak wiele możemy osiągnąć, działając wspólnie. Stalowa Wola była, jest i będzie miastem zgody narodowej oraz dialogu – podsumował prezydent Lucjusz Nadbereżny.

 

 

Kto został „Mistrzem Ortografii” w gminie Radomyśl nad Sanem?

Z okazji przypadającego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, już po raz dziewiąty, odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2025” pod honorowym patronatem wójta gminy Radomyśl nad Sanem Jana Pyrkosza. Organizatorem konkursu była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej.

Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Radomyśl nad Sanem, w dwóch kategoriach: uczniowie klas IV-VI i uczniowie klas VII-VIII. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu dyktanda, którego myślą przewodnią, w tym roku, był „starożytny Rzym”.

Wydarzenie miało na celu rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego oraz kształtowanie nawyku prawidłowego stosowania zasad ortografii i interpunkcji, a także, co istotne dla naszej społeczności gminnej, integrację uczniów.

W przerwie konkursowej, komisja oceniała dyktanda. W skład komisji wyszli nauczyciele poloniści z terenu gminy Radomyśl nad Sanem. W tym czasie uczniowie, po wytężonej pracy, mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku, a następnie wysłuchać ciekawego wykładu pana Wojciecha Lubocha, który jest członkiem grupy rekonstrukcyjnej. Zaprezentował się on w pełnym rynsztunku rzymskiego legionisty. W jego ekwipunku znalazły się m.in. zbroja, miecz oraz włócznia, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczestników. Pan Wojciech barwnie opowiadał o życiu żołnierzy w tamtych czasach, ich codziennych obowiązkach, trudach wypraw wojennych oraz znaczeniu rzymskiej armii w budowaniu potęgi Imperium.

Po sprawdzeniu prac, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. W pierwszej kategorii – uczniowie klas IV – VI, „Mistrzem Ortografii 2025” została Milena Borys z Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomyślu nad Sanem, drugie miejsce zajęła Lena Godek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej, natomiast trzecie miejsce – Amelia Adaszewska również z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej.

Tytuł „Mistrza Ortografii 2025” w drugiej kategorii konkursowej – uczniowie klas VII – VIII – zdobyła Emilia Zięba – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej. Drugie miejsce zajął Oskar Pawłowski – również uczeń z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej, a trzecie Ewa Świątek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Rzeczyckiej.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

Aktualności

Na sygnale