VI Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy w Radomyślu nad Sanem
Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury zapraszają mieszkańców do udziału w VI Gminnym Powstańczym Rajdzie Rowerowym, który odbędzie się w piątek, 1 sierpnia 2025 r., w ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Rajd wyruszy równocześnie z dwóch miejsc:
-
z parkingu przy GCK w Chwałowicach
-
z parkingu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzeczycy Długiej
Zbiórka uczestników rozpocznie się o godz. 15:30. Uczestnicy proszeni są o przybycie z własnym rowerem, kaskiem i kamizelką odblaskową. Start rajdu przewidziano na godz. 15:45.
Meta rajdu znajdować się będzie przy Pomniku Poległych na cmentarzu na Zjawieniu w Radomyślu nad Sanem. Tam, o godz. 17:00, odbędzie się uroczyste oddanie hołdu bohaterom Powstania Warszawskiego: minuta ciszy oraz program słowno-muzyczny.
Podpisano umowę na rozbudowę kanalizacji sanitarnej
W Urzędzie Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem została podpisana umowa na realizację inwestycji pn.: „Budowa, przebudowa i rozbudowa kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem”.
przy Rudnej – od ul. Grunwaldzkiej do ul. Kordeckiego
Planowany termin zakończenia prac: koniec grudnia 2025 roku
Schronisko dla zwierząt w Stalowej Woli na finiszu. Meble i sprzęt już zamówione
Nowe Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Stalowej Woli jest na ostatniej prostej przed otwarciem. Zostało już zamówione pełne wyposażenie, które dostarczy Pracownia Aranżacji i Wyposażenia Wnętrz Marta Skarbiecka z Rzeszowa.
– Schronisko dla bezdomnych zwierząt to bardzo potrzebna inwestycja, oczekiwana przez mieszkańców i organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami. Zakup niezbędnego wyposażenia to ostatni etap konieczny do zakończenia tej ważnej inwestycji. Już w okresie jesienno-zimowym bezdomne zwierzęta znajdą swój nowoczesny, przytulny dom i – tak jak dotychczas – wspaniałą opiekę – podkreśla prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Zamówienie obejmuje m.in. meble, sprzęt oraz urządzenia potrzebne do codziennego funkcjonowania placówki. W schronisku znajdą się:
-
komfortowe boksy dla psów i kotów,
-
pomieszczenia do leczenia i rehabilitacji,
-
zaplecze socjalne i administracyjne.
Wartość zakupu wynosi 56 561,55 zł.
Budowa schroniska dobiega końca – inwestycja wkrótce zostanie oddana do użytku. Dla bezdomnych zwierząt oznacza to nowy, bezpieczny dom i profesjonalną opiekę, a dla miasta – ważny krok w poprawie warunków opieki nad zwierzętami.
Telefoniczny dyżur eksperta ZUS – Renta Wdowia
Masz pytania dotyczące renty wdowiej? Nie wiesz, czy świadczenie Ci przysługuje? Skorzystaj z telefonicznego dyżuru eksperta ZUS!
Termin dyżuru: Środa 23 lipca 2025 r., w godz. 10:00–12:00
Numer telefonu:693 629 041
Tematyka dyżuru:
-
- Renta wdowia – jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do zbiegu świadczeń, wysokość świadczenia, limit wysokości obu świadczeń.
- Czy warto od razu przejść na emeryturę? Korzyści z wydłużenia okresu aktywności zawodowej.
- Korzyści z przekazywania świadczeń na rachunek bankowy. Jak dokonać zmiany sposobu wypłaty świadczenia. Obowiązek poinformowania ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego.
Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu przypomina, że prawo do renty rodzinnej, łącznie z własnym świadczeniem (czyli renty wdowiej), dla wniosków złożonych do 31 lipca br. będzie przysługiwać od lipca br. Natomiast w przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia, prawo do wypłaty świadczenia będzie obowiązywać od miesiąca złożenia wniosku. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek 15 sierpnia i spełni warunki do renty wdowiej, prawo do wypłaty świadczenia będzie przysługiwać od sierpnia.
W czwartek koncert Marcina Stycznia w Ulanowie
Gmina i Miasto Ulanów, Gminne Centrum Kultury w Ulanowie oraz Bractwo św. Jakuba Apostoła w Ulanowie zapraszają na wyjątkowy koncert Marcina Stycznia pt. „Święci”, który odbędzie się w czwartek, 24 lipca o godz. 18:30 (po Mszy Świętej) w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie.
Wydarzenie organizowane jest z okazji święta św. Jakuba Apostoła oraz Peregrynacji Relikwii Apostoła. Koncert „Święci” to muzyczna podróż inspirowana postaciami wielkich świętych i ich duchowym dziedzictwem.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym niezwykłym spotkaniu z muzyką i refleksją!
Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej
Serdecznie zapraszamy na Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który odbędzie się 27 lipca na Rynku w Rozwadowie.
Tegoroczny finał rozpoczniemy o godz. 14.00 uroczystą Lasowiacką Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej, a następnie przeniesiemy się na Rynek w Rozwadowie, gdzie czekać będzie wiele atrakcji artystycznych i kulturalnych.
W programie m.in.: koncerty, występy zespołów obrzędowych, warsztaty rzemiosł tradycyjnych, prezentacja operatorów V Festiwalu Kultury Lasowiackiej na stoiskach promocyjnych, budowanie wioski Minecraft ze słomy oraz wystawa „LEGOLas – Lasowiackie technologie”.
Na zakończenie wydarzenia zapraszamy na wspólną potańcówkę z Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha.
PROGRAM
14.00 Lasowiacka Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej
15.00 Rozpoczęcie Finału V Festiwalu Kultury Lasowiackiej wraz z Orkiestrą Dętą MDK w Stalowej Woli
15.40 Wręczenie nagród w konkursie „LEGOLas – Lasowiackie Technologie”
16.00 Kapela „Cmolaskie Chłopoki”
16.20 Chór „Lasowiacy” z MDK w Stalowej Woli
16.45 ZPiT „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz ZPiT „Mali Lasowiacy” MDK w Stalowej Woli – koncert
17.45 Zespół Obrzędowy „Wydrzowianie”
19.00 Zespół Obrzędowy „Cmolasianie”
19.30 Potańcówka z Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha MDK w Stalowej Woli
Już w najbliższą niedzielę Wakacjonalia Jeżowe 2025
Wójt Gminy Jeżowe oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem serdecznie zapraszają mieszkańców oraz gości na Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe, które odbędą się w dniach 26–27 lipca 2025 roku na boisku rezerwowym stadionu KS „SPARTA” Jeżowe.
W programie wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: koncerty artystów lokalnych i zaproszonych gwiazd, animacje i warsztaty dla najmłodszych, strefę gastronomiczną, oraz pokaz laserów i fajerwerków na zakończenie imprezy.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Gminy Jeżowe!
Program imprezy:
26 lipca (sobota)
19:00 – Koncert Zespołu 4EVER
20:00 – Występy taneczne zespołu „SARDIAN” i „FORTIS”
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru Zespołu MIG
22:00 – Koncert WAC TOJA
23:00 – Pokaz laserowy BAM SHOW
23:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK
27 lipca (niedziela)
14:00 – Rozpoczęcie imprezy
14:00 – Pokaz cyrkowy dla dzieci (M&M. EVENTS)
15:00 – Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, Mażoretki „FORTIS”, Kapela Ludowa „Jeżowianie”, Grupa Wokalna „AKORDIA”
16:45 – Część oficjalna
17:00 – Koncert Zespołu CLASSIC
18:00 – Rozstrzygniecie Konkursu Kulinarnego „LASOWIACKIE SMAKI”, Wręczenie nagrody Społecznika Roku Gminy Jeżowe, Wręczenie nagród dla najzdolniejszych uczniów Gminy Jeżowe
18:30 – Koncert Zespołu KAPELA GÓROLE
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru CLEO
22:00 – Pokaz fajerwerków
22:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK
W programie:
- Warsztaty cyrkowe dla dzieci 15:00 – 17:00
- Konkurs Kulinarny „LASOWIACKIE SMAKI”
- Inne atrakcje: Ekspozycja Wojska Obrony Terytorialnej, wystawy, kiermasze, degustacje, żywe maskotki BAM SHOW
- Gastronomia Solny Catering, Lunapark
Patronat Honorowy – Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak
Skarby z Krośnieńskich Hut Szkła na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli
24 lipca 2025 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbędzie się uroczyste otwarcie dwóch niezwykłych wystaw. Obie ekspozycje przygotowane zostały na 100-lecie powstania Krośnieńskich Hut Szkła – jednego z najbardziej ikonicznych zakładów przemysłowych w Polsce i Europie.
Wydarzenie wpisuje się w tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów organizowany przez Województwo Podkarpackie i Gminę Lubaczów i jest niepowtarzalną okazją by zgłębić historię Podkarpackiego Zagłębia Szklanego, które od dziesięcioleci kształtuje kulturę i gospodarkę południowo-wschodniej Polski.
Podkarpacie jest rejonem, gdzie tradycje szklarskie rozwijają się i ewoluują od XVIII w. Pierwsza przemysłowa huta w Krośnie powstała już w 1919 roku, a od tego czasu miasto i region stały się jednym z najważniejszych centrów produkcji szkła w Europie. Wpływ krośnieńskiego przemysłu szklarskiego, będącego symbolem polskiego kunsztu, pasji i kreatywności, odcisnął trwałe piętno na lokalnej kulturze, tożsamości oraz gospodarce. Jego dziedzictwo do dziś jest pielęgnowane i promowane, nie tylko za sprawą współczesnych szklarzy i projektantów szkła, ale przede wszystkim dzięki staraniom Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, mogącego poszczycić się największą w Polsce kolekcją cennych szkieł Podkarpackiego Zagłębia Szklanego.
Kuratorem ekspozycji przygotowanych dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego jest Tomasz Pisarek – kierownik Działu Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego krośnieńskiego Muzeum. Pierwsza z wystaw – „Z tradycją w przyszłość” – to ekspozycja salowa prezentująca najcenniejsze i najbardziej znane wyroby krośnieńskiej huty i ukazująca jej rozwój od początku XX wieku do czasów obecnych. Prezentowane na wystawie eksponaty, w tym unikatowe szkła artystyczne i użytkowe, opowiadają historię przedsiębiorstwa, które od ponad wieku jest symbolem regionu. Uzupełnieniem stalowowolskiej odsłony wystawy będzie prezentacja fragmentu zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, w tym unikatowych wyrobów kresowej Huty Szkła Niemen.
Wystawa plenerowa „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła” przeniesie zwiedzających w świat archiwalnych materiałów i historycznych fotografii, ukazując najsłynniejsze polskie i europejskie hutnictwo szkła na tle tradycji szklarskich Podkarpacia. Ekspozycja podkreśla wpływ krośnieńskich hut na dziedzictwo kulturowe regionu, a także ukazuje współczesne kontynuacje dawnych tradycji szklarskich przez lokalnych rzemieślników i artystów projektujących szkło. Te wyjątkowe wystawy to nie tylko podróż w przeszłość, ale także inspiracja na przyszłość, pokazująca, jak tradycja i innowacja mogą iść w parze.
Otwarciu wystaw towarzyszyć będą prelekcje Tomasza Pisarka z Muzeum Podkarpackiego w
Krośnie, który opowie o skarbach podkarpackich hut (godz. 17:00), oraz Joanny Wójcik z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, prezentującej szkła Huty Niemen w zbiorach stalowowolskiego Muzeum (godz. 17:30). Będzie to doskonała okazja do poznania fascynującej historii i znaczenia hut szkła na Podkarpaciu.
Wystawy będą dostępne dla zwiedzających od 24 lipca do 23 sierpnia (wystawa plenerowa)
oraz do 27 lipca (wystawa salowa).
Wernisaż: 24 lipca 2025, godz. 16:00
Czas trwania wystawy „Z tradycją w przyszłość”: 24–27.07.2025
Czas trwania wystawy plenerowej „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła”: 24.07 – 23.08.2025
Wstęp wolny!
Transplantacja to dar życia
Po raz pierwszy od 5 lat w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli doszło do pobrania narządów od zmarłego dawcy. Przeszczepione tkanki i narządy uratowały życie i zdrowie 5 osobom.
Pobranie narządów od zmarłego dawcy odbyło się w naszym Szpitalu pod koniec maja, ale odpowiednio wcześniej wykonano szereg niezbędnych badań oraz powołano komisję ze specjalistami, w tym lekarzami: anestezjologiem i neurochirurgiem, która stwierdziła, że u pacjenta doszło do śmierci mózgu. – Zawsze podejmujemy rozmowę z rodziną w celu ustalenia stanowiska potencjalnego dawcy do możliwości pobrania narządów po śmierci. W przypadku, gdy osoba zmarła wyrażała za życia sprzeciw wobec takiego działania, odstępujemy od procedury pobrania. Na szczęście na przestrzeni lat obserwujemy wzrost społecznej świadomości i akceptacji dla idei transplantacji. Choć śmierć stanowi niezwykle trudne doświadczenie, możliwość uratowania życia lub poprawy stanu zdrowia innych pacjentów poprzez przeszczepienie narządów, jest wyjątkowym darem dla drugiego człowieka i nadaje głębszy sens stracie, jaką jest śmierć bliskiej osoby – wyjaśnia Małgorzata Juda, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz koordynatorka transplantacyjna w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
W stalowowolskim Szpitalu było to pierwsze pobranie od zmarłego dawcy po kilkuletniej przerwie, gdyż poprzednie odnotowano w 2020 oraz w 2015 roku. – To ostatnie, sprzed kilku tygodni, było pobraniem wielonarządowym. Pobrane organy trafiły do 5 osób i co najważniejsze – otrzymaliśmy informację, że przeszczepione narządy podjęły funkcję, a biorcy w krótkim czasie po przeszczepie zostali wypisani do domów. Koordynacja takiego pobrania wielonarządowego jest zadaniem niezwykle złożonym i wymagającym zaangażowania zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą zarówno lekarze, jak i pielęgniarki. Praca ta wiąże się z dużymi emocjami, a przez to wymaga pełnej dyspozycyjności i precyzyjnej organizacji na każdym etapie procesu. Skuteczna współpraca całego zespołu jest zatem kluczowa dla powodzenia procedury – mówi Ewa Grygiel, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Pobrań dokonały Ośrodki Transplantacyjne, a za koordynację odpowiadało Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Co istotne, po trwającej kilka lat zapaści, wreszcie nastały lepsze czasy dla polskiej transplantologii, a to za sprawą pozyskiwania większej liczby zmarłych dawców, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przeszczepów. Najlepiej pokazują to statystyki – według danych „Poltransplantu” w 2022 r. przeszczepiono w Polsce 1402 narządy od zmarłych dawców, w 2023 r. przeszczepiono już 1805 narządów wewnętrznych, a ubiegły – 2024 rok okazał się pod tym względem rekordowy, ponieważ dokonano aż 2 199 transplantacji narządów od zmarłych dawców.
Niestety Podkarpacie jest jednym z tych województw w Polsce, w których odnotowywana jest najmniejsza liczba pobrań od zmarłych pacjentów. Tę niedobrą tendencję stara się odwrócić wojewódzki koordynator transplantacyjny, która przypomnijmy – na zaproszenie dyrekcji stalowowolskiego Szpitala, odwiedziła go w ubiegłym roku, w celu poprowadzenia szkolenia dla kadry. Spotkała się również z dziennikarzami, tłumacząc im, że mimo coraz większej liczby przeprowadzanych transplantacji, kolejka osób oczekujących na przeszczep praktycznie się nie zmniejsza. – Ciągle pojawiają się na niej nowe osoby i niestety są one coraz młodsze. Dlatego tak ważna jest świadomość własnego stanowiska i komunikowanie go w swoim otoczeniu, żeby – jeśli zdarzy się nieszczęście, bliscy nie mieli wątpliwości, jaki mieliśmy pogląd na tę sprawę i czy byliśmy gotowi zostać dawcami – apelowała wtedy wojewódzka koordynator transplantacyjna Elżbieta Misztak.
Dzisiaj widać, że tamto spotkanie i działania SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli w celu szerzenia wiedzy o transplantologii w naszej społeczności, zaczynają przynosić efekty. – Dawstwo narządów to niezwykle ważne wydarzenie, ale z perspektywy szpitala to również skomplikowany, odpowiedzialny i bardzo pracochłonny proces. Dlatego bardzo dziękuję całemu zespołowi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na czele z kierującą nim Ewą Grygiel, a także koordynator transplantacyjnej Małgorzacie Juda – wszyscy oni wykazali się wielkimi zaangażowaniem oraz profesjonalizmem. Transplantacje to trudny temat, ale nie powinniśmy go unikać. Każdy z nas może świadomie zadecydować: zgłosić się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów – jeśli nie życzy sobie zostać ewentualnym dawcą narządów po śmierci, bądź też poinformować najbliższych, że takim dawcą może ewentualnie zostać i podpisać oświadczenie woli wyrażające zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia. Takie oświadczenie ułatwia później bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Pamiętajmy, że oczekiwanie na przeszczep narządu, podobnie jak sytuacja, w której możemy być jego ewentualnym dawcą, może przytrafić się zarówno nam, jak i naszym bliskim – tłumaczy Beata Barcicka-Kłosowska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.
Wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki
W niedzielę, 20 lipca 2025 roku, w Gminie Harasiuki odbył się wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki. To sportowe wydarzenie zgromadziło miłośników kolarstwa z całego regionu, oferując nie tylko sportową rywalizację, ale również doskonałą okazję do promocji aktywnego stylu życia i pięknych krajobrazów Podkarpacia.
Trasa wyścigu liczyła łącznie 87 kilometrów, a uczestnicy zmagali się z wymagającą, malowniczą trasą przebiegającą przez teren Gminy Harasiuki i okoliczne miejscowości.
Organizatorem wyścigu było Stowarzyszenie Cyklistów Team Bystre, które po raz kolejny udowodniło, że potrafi przygotować wydarzenie na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Harasiuki – Krzysztof Kiszka, a w gronie sponsorów i partnerów znaleźli się również:
- Powiat Niżański reprezentowany przez Starostę Niżańskiego – Roberta Bednarza,
- CUK Ubezpieczenia Leżajsk,
- oraz firma Fresh Space Rekuperacja.
Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów wydarzenie przebiegło w doskonałej atmosferze, z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Liczna frekwencja zawodników i kibiców potwierdziła, że wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki na stałe wpisał się w kalendarz ważnych imprez sportowych regionu.
Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach:
Kategoria Open:
I miejsce – Szymon Arabasz
II miejsce – Tomasz Malinowski
III miejsce – Sławomir Furgała
Kategoria Open (kobiety):
I miejsce – Sonia Cięciel
II miejsce – Joanna Szura
III miejsce – Zuzanna Czapka
Kategoria M1:
I miejsce – Szymon Arabasz
II miejsce – Krystian Marek
III miejsce – Paweł Wcisło
Kategoria M2:
I miejsce – Tomasz Malinowski
II miejsce – Dominik Szymański
III miejsce – Mikołaj Gutek
Kategoria M3:
I miejsce – Sławomir Furgała
II miejsce – Maciej Szczepanik
III miejsce – Bartłomiej Broda
Kategoria M4:
I miejsce – Mariusz Kocyła
II miejsce – Robert Szczuc
III miejsce – Grzegorz Urbaniak
Kategoria M5:
I miejsce – Piotr Szczepanik
II miejsce – Paweł Szeremeta
III miejsce – Marek Pintal
Kategoria M6:
I miejsce – Sławomir Snela
II miejsce – Jacek Dziewiera
III miejsce – Mariusz Łabędzki