18.9 C
Stalowa Wola
czwartek 17.07.2025

We wtorek kolejne warsztaty wikliniarskie w Rudniku nad Sanem

Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem zaprasza mieszkańców i gości do udziału w bezpłatnych warsztatach wikliniarskich, organizowanych w ramach projektu „Wikliniarstwo – rzemiosło o niezwykłej tradycji”.

Projekt ma na celu ochronę i kultywowanie lokalnego dziedzictwa plecionkarskiego oraz promowanie twórczości regionalnych rzemieślników. Rudnik nad Sanem, nazywany stolicą polskiej wikliny, od dziesięcioleci słynie z pielęgnowania tej unikalnej tradycji.

Najbliższe warsztaty odbędą się we wtorek 22 lipca w godz. od 9.00 do 15.00. Zajęcia poprowadzi Marcin Jakubowski – doświadczony wikliniarz, znany z pracy opartej na tradycyjnych technikach wyplatania. Uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy rzemiosła, samodzielnie spróbować pracy z wikliną oraz dowiedzieć się więcej o znaczeniu tej profesji dla lokalnej społeczności.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Klub Sportowy „SPARTA” Jeżowe obchodził 70-lecie istnienia

Na boisku Klubu Sportowego „SPARTA” Jeżowe odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia działalności Klubu. Wydarzenie było okazją do licznych wspomnień oraz podsumowań dokonań Klubu. KS SPARTA to klub piłkarski działający w Jeżowem, powstały w 1955 roku, w którym szkolić mogą się osoby w kategoriach od skrzata do seniora.

Na przestrzeni 70 lat istnienia, prezesami klubu byli: Roman Kumor, Antoni Drzymała, Edward Kołodziej, Tadeusz Błądek, Stanisław Sowa, Edward Chmura, Leszek Rogala, Tomasz Puchalski i Jerzy Szewc.

Wydarzenie zgromadziło mieszkańców Jeżowego i pozostałych sołectw Gminy Jeżowe oraz sympatyków piłki nożnej z całego regionu. Świętowanie rozpoczęło się Turniejem Piłki Nożnej, który dostarczył wielu sportowych emocji i wspaniałej rywalizacji. Po rozgrywkach nastąpiło wręczenie nagród i odznaczeń. Wyróżniono zawodników, działaczy oraz osoby zasłużone dla rozwoju Klubu.

Szczególnym momentem było przekazanie pamiątkowej szklanej statuetki przez Starostę Powiatu Niżańskiego Roberta Bednarza na ręce Prezesa Klubu Jerzego Szewca. Starosta, składając gratulacje, życzył dalszych sukcesów sportowych, niegasnącej determinacji oraz zdrowia wszystkim członkom i sympatykom Klubu.

Zarząd KS SPARTA Jeżowe, na ręce Starosty przekazał okolicznościowy grawer z podziękowaniami za wieloletnie wsparcie, życzliwość i zaangażowanie w rozwój sportu i działalność Klubu.

Obchody 70-lecia klubu „SPARTA” Jeżowe były nie tylko sportowym wydarzeniem, ale także pięknym świętem całej lokalnej społeczności, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców.

– Działalność Klubu Sportowego „SPARTA” Jeżowe od początku istnienia zrzesza ludzi, którzy z pasją i zaangażowania promują aktywność fizyczną i piłkę nożną, łączy pokolenia zawodników, trenerów, działaczy i sympatyków. Cieszymy się, że dorobek Klubu pozwala jubilatom odważnie spoglądać w przyszłość i zdobywać kolejne sukcesy – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

ZUS przypomina o „wakacjach składkowych” dla przedsiębiorców

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (posiadający wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

– Od momentu wejścia w życie przepisów wprowadzających „wakacje składkowe” do ZUS od podkarpackich przedsiębiorców wpłynęło ponad 88 tys. wniosków, z czego 59 tys. dotyczyło zwolnienia za grudzień 2024 r. Dotychczas, w 2025 roku, najwięcej wniosków przedsiębiorcy złożyli celem zwolnienia za styczeń – 13,5 tys. , a najmniej za maj (1430) i lipiec (1849) – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Rzecznik precyzuje, że przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek za jeden miesiąc w roku. Chodzi o składki:
– na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
– na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
– na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli przedsiębiorca je opłaca.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność i nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.

Z ulgi mogą skorzystać osoby wpisane do rejestru CEDIG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komornicy sądowi, o ile spełniają warunki do skorzystania z wakacji składkowych. Dotyczy to m.in. limitu rocznego przychodu z 2024 lub 2023 roku do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 mln euro. Ponadto kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).

– Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. – Ponieważ ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał – dodaje rzecznik.

Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za sierpień, to wniosek musi złożyć w lipcu.

Wnioski RWS Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępnia na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wysyła dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

Na stronie internetowe ZUS są dostępne obszerne wyjaśnienia jak skorzystać z ulgi oraz najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania i odpowiedzi: Wakacje składkowe

Zaproszenie na I Patriotyczny Flis Sanem i Wisłą „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”

Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem serdecznie zapraszają do udziału w I Patriotycznym Flisie Sanem i Wisłą pod hasłem „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”, który odbędzie się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2025 r.

Flis wyruszy z miejscowości Czekaj Pniowski i popłynie malowniczą trasą Sanem i Wisłą aż do Warszawy. Celem wydarzenia jest uczczenie 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promowanie pamięci historycznej, postaw patriotycznych i tradycji rzecznych.

Rajd adresowany jest do osób posiadających jednostki wodne z silnikiem, które chcą w aktywny sposób włączyć się w obchody rocznicowe oraz przeżyć niezwykłą przygodę na wodzie.

Zapisy na wydarzenie prowadzone są do 25 lipca 2025 r. za pomocą zgłoszenia mailowego na adres: slombryk@gmial.com . Wszelkich odpowiedzi na pytania udziela Robert Bąk – dyrektor GCK w Radomyślu na Sanem pod numerem telefonu: 601 168 152.

 

Bezpłatne warsztaty pedagogiczne z Kopernikiem w Stalowej Woli

Już 19 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi „Oratorium” w Stalowej Woli przy ul. Ofiar Katynia 57 odbędą się warsztaty o wspierającym towarzyszeniu dzieci podczas eksperymentowania. Program „Odkryjmy to!” powstał ze wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warsztaty są bezpłatne! Zapraszamy edukatorów (osoby pracujące z dziećmi) oraz rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Podczas warsztatów uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę na temat wspierającego towarzyszenia dzieciom podczas eksperymentowania. Na zajęciach poruszone zostaną między innymi takie wątki jak: wyzwania poznawcze, perspektywa dziecka, swoboda w doświadczaniu otaczającego nas świata, pozytywne dowartościowanie, wzmacnianie autonomii dziecka.

Każdy uczestnik biorący udział w warsztatach otrzyma zestaw do eksperymentowania z dziećmi, który zawiera propozycje eksperymentów, wybrane materiały do ich wykonania oraz wskazówki pedagogiczne ułatwiające opiekunom konstruktywne towarzyszenie dzieciom podczas ich prób odkrywania świata.

Warsztaty prowadzone są przez ekspertów i ekspertki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Kiedy?
Dwa terminy do wyboru:
19 lipca (sobota) w godz. 9:30-12:30 lub 13:30-16:30

Kto może wziąć udział?
Edukatorzy, nauczyciele, pracownicy bibliotek, domów kultury, opiekunowie dzieci i inne osoby pracujące lub przebywające z dziećmi w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).

Uwaga! Warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych, bez udziału dzieci. W przypadku rodzin zapraszamy maksymalnie dwoje przedstawicieli jednej rodziny.

Zapisy
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 606 667 179 (należy podać wybrane przez siebie godziny warsztatów).
Limit zgłoszeń: 20 osób w jednej turze warsztatowej. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079.

 

 

Skuteczna interwencja ws. RFRD

Planowane przez rząd Donalda Tuska zmiany w naliczaniu środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które mogły znacząco zmniejszyć finansowanie dla województw wschodnich, zostały wycofane. To efekt stanowczej i merytorycznej reakcji parlamentarzystów i samorządowców, zwłaszcza z Podkarpacia, które mogło stracić nawet 40 milionów złotych rocznie.

– Gdy ostro i stanowczo zareagowałem na próbę radykalnego obniżenia środków finansowych Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg m.in. dla Podkarpacia wielu mówiło to nic nie da. Jednak jak widać siła argumentu jest skuteczna – podkreśla poseł Rafał Weber, który interweniował w tej sprawie.

Jak poinformował, w odpowiedzi otrzymanej od Wojewody Podkarpackiej jasno stwierdzono, że rząd wycofał się z kontrowersyjnych planów zmian w sposobie naliczania środków.

Zgodnie z aktualnymi zapowiedziami, kwoty na rok 2026 będą dzielone według zasad obowiązujących od 2018 roku, które wprowadził rząd PiS. Tym samym Podkarpacie oraz cztery inne województwa – Lubelskie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie – zachowają dotychczasowy poziom wsparcia z funduszu drogowego.

 

Student w pracy: co warto wiedzieć o umowie o pracę, zleceniu i dziele

Wakacje już trwają i wielu studentów chcąc zasilić domowy budżet rozpoczęło pracę. Zatrudnienie studenta może odbywać się na podstawie różnych umów. Różnią się one obowiązkiem odprowadzania składek a co za tym idzie, również prawem do świadczeń. Student może być zatrudniony m.in. na umowę o pracę, umowę zlecenia i umowę o dzieło.

Od umowy o pracę zawsze istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Taki pracownik podlega ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu. Pracodawca ma również obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne i w ciągu 7 dni od rozpoczęcia umowy o pracę musi zgłosić pracownika do ZUS.

Umowa zlecenie – bez składek
Studenci najczęściej są zatrudniani na umowy zlecenia. Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Ale też nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i w sytuacji np. wypadku, choroby, opieki nad członkiem rodziny \ nie ma możliwości korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Prawo do zwolnienia z opłacenia składek od umowy zlecenia powstaje od momentu przyjęcia w poczet studentów (czyli immatrykulacji) do dnia, w którym:
– uczelnia skreśli daną osobę z listy studentów (bo np. zrezygnuje ze studiów),
– złoży egzamin dyplomowy,
– złoży ostatni wymagany planem studiów egzamin – jeśli studiuje na kierunku lekarskim, lekarsko- dentystycznym lub weterynarii,
– zaliczy ostatnią przewidzianą w planach studiów praktykę – jeśli studiuje farmację.

Zwolnieniu z opłacania składek z umowy zlecenia nie może skorzystać student, który taką umowę zawrze z własnym pracodawcą (z którym ma podpisaną umowę o pracę) albo wykonuje taką umowę na jego rzecz.

Mniej niż 26 lat i przerwa między studiami
Jeśli żak nie ma ukończonych 26 lat, a skończy studia lub przez jakiś czas nie ma statusu studenta (np. w czerwcu obroni licencjat i od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie), to wówczas umowa zlecenie jest oskładkowana. Należy poinformować o ukończeniu studiów swojego zleceniodawcę. Będzie on musiał zgłosić taką osobę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli student będzie objęty takim ubezpieczeniem, może korzystać z płatnych zwolnień chorobowych czy też zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego.

Ważne!
Nie są studentami uczestnicy studiów doktoranckich oraz uczestnicy studiów podyplomowych, nawet jeśli mają mniej niż 26 lat.

Umowa o dzieło – zasady takie same dla wszystkich
Niezależnie czy jest się studentem czy nie, od umowy o dzieło nie płaci się żadnych składek. Co oznacza, że ten okres jest nieskładkowy, nic nie zapisuje się na naszym koncie ubezpieczeniowym, a w sytuacji różnych zdarzeń losowych – nie przysługują nam świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

– Bez względu na to czy ktoś jest studentem czy nie, i wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy, z którą ma zawartą umowę o pracę, bądź zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (łącznie ze składkami od wynagrodzenia pracowniczego) – dodaje rzeczniczka

Złote i Diamentowe Gody w Gminie Radomyśl nad Sanem

Jubileusz Złotych i Diamentowych Godów to piękny symbol miłości, wierności oraz wzajemnego zrozumienia istoty małżeństwa. W gminie Radomyśl nad Sanem uroczyście uczczono pary małżeńskie, które wspólnie przeżyły 50 i 60 lat, dając przykład oddania i trwałości związku dla kolejnych pokoleń.

W uroczystości zorganizowanej w Urzędzie Gminy udział wzięło 10 par świętujących Złote Gody (50-lecie pożycia małżeńskiego) oraz 1 para obchodząca Diamentowe Gody (60-lecie wspólnego życia). Wójt Gminy Jan Pyrkosz uhonorował Jubilatów „Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Na wniosek Wójta Jana Pyrkosza, Prezydent RP uhonorował łącznie 13 par małżeńskich. Wśród odznaczonych znaleźli się:

  • Maria i Władysław Bera
  • Zofia i Jan Gąsiorowscy
  • Anna i Ryszard Gołębiowscy
  • Maria i Antoni Maj
  • Maria i Stanisław Młynarscy
  • Zofia i Marian Perła
  • Irena i Józef Pyrka
  • Krystyna i Wacław Turek
  • Wanda i Zygmunt Wojtala
  • Lucyna i Edward Wróbel
  • Helena i Aleksander Józefiak (nieobecni)
  • Anna i Jerzy Kozłowscy (nieobecni)
  • Maria i Jan Hołody (nieobecni)

Diamentowe Gody obchodzili:

  • Ewa i Piotr Kata (obecni na uroczystości)

  • Maria i Kazimierz Tomaszewscy (nieobecni)

  • Czesława i Stanisław Ziobrowscy (nieobecni)

Uroczystość otworzył Dyrektor GCK Robert Bąk, serdecznie witając Jubilatów i przybyłych gości. Następnie głos zabrał Wójt Jan Pyrkosz, który skierował do Jubilatów wzruszające słowa:

– Minęło 50 i 60 lat od chwili kiedy połączyliście swój los. Kiedy złączeni uczuciem i wzajemną ufnością powiedzieliście sobie słowo „tak” i włożyliście obrączki. Mimo różnych przeciwności losu dotrzymaliście przyrzeczenia danego sobie. Możliwe to było tylko dlatego, że darzycie się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem… Możecie z dumą stwierdzić, że dobrze wywiązywaliście się ze swoich obowiązków wobec siebie, dochowując sobie przez tyle lat wierności małżeńskiej. Z tej tak miłej okazji, Jubileuszu Waszego pożycia małżeńskiego składam Wam, Drodzy Jubilaci gratulacje za chlubne przeżycie tak pięknej, wspólnej drogi życia. Za Waszą ofiarną miłość, przykład życia, cierpienia, łzy radości, noce nieprzespane, słowa otuchy, za każdy siwy włosy na Waszej skroni. Znamienne jest to, że Pan Prezydent RP Andrzej Duda za pół wieku przeżytego wspólnie związku małżeńskiego uhonorował Was Medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”… Życzę bardzo serdecznie Wam, Drodzy Państwo kolejnych lat życia w dobrym zdrowiu, aby każdy dzień przynosił jak najmniej trosk, tylko dobre chwile w otoczeniu Rodziny, a w stałych kontaktach ze swoimi najbliższymi Znajomymi i Przyjaciółmi.

Odznaczenia, listy gratulacyjne, upominki i kwiaty wręczyli: Wójt Jan Pyrkosz, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Sioda oraz Kierownik USC Agata Wydra. Państwo Ewa i Piotr Kata, obchodzący 60-lecie małżeństwa, otrzymali również pamiątkowy grawerton z gratulacjami.

Nie zabrakło uroczystych chwil – pamiątkowe fotografie, odśpiewanie „Sto lat”, toast, wspólny tort i serdeczne życzenia. Całość uświetnił występ Aleksandry Drzymały, która nastrojowymi piosenkami wprowadziła gości w ciepłą i wzruszającą atmosferę. Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek i rozmowy pełne wspomnień.

Z okazji Jubileuszu wszystkim Dostojnym Jubilatom składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia zdrowia, spokoju i dalszych lat wspólnego, szczęśliwego życia.

Rozwadowski Targ Staroci zaprasza

Kolekcjonerzy, pasjonaci historii i wszyscy, którzy kochają przedmioty z duszą – zapraszamy na kolejny Targ Staroci. W niedzielę 20 lipca 2025 r., w godz. 7:00 – 13:00 odbędzie się kolejny w tym roku Rozwadowski Targ Staroci.

Na targu znajdziecie antyki, stare monety, porcelanę, winyle, biżuterię i mnóstwo unikalnych skarbów z przeszłości. To doskonała okazja, by poszukać czegoś wyjątkowego lub po prostu poczuć niezwykły klimat dawnych lat. Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Bezpośrednio na Rozwadowski Targ Staroci można dojechać komunikacją miejską, która dla mieszkańców Stalowej Woli jest bezpłatna albo skorzystać z systemu rowerów miejskich. 

A przez cały weekend Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na Festiwal Historyczny – 335 lat lokacji Rozwadowa, którego Targ Staroci będzie częścią. Więcej informacji o wydarzeniu: https://muzeum.stalowawola.pl/festiwal-historyczny-w-335-rocznice-lokacji-rozwadowa/

Na wszystkie wydarzenia możecie dotrzeć komunikacją miejską lub skorzystać z systemu rowerów miejskich. Rozkład jazdy autobusów znajdziecie pod adresem: https://rozklad.mzk.stal

Niżańscy policjanci po raz kolejny włączyli się w akcję krwiodawstwa

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna i cenna jest krew w ratowaniu ludzkiego życia. Tym cennym darem podzielili się we wtorek niżańscy funkcjonariusze. Zaangażowanie policyjnych krwiodawców na pewno będzie przykładem i zachętą dla innych, by w ten sposób nieść pomoc potrzebującym.

We wtorek na niżańskich plantach, w mobilnym centrum krwiodawstwa „krwiobusie”, odbyła się publiczna zbiórka krwi. W organizację przedsięwzięcia aktywnie włączyły się lokalne instytucje oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Celem akcji było promowanie idei honorowego oddawania krwi.

Organizatorem akcji była Gmina i Miasto Nisko oraz Fundacja Promocji i Kreatywności PIK z prezesem Krzysztofem Rzeszutko. Akcję wspierali przedstawiciele niżańskich instytucji – Starostwo Powiatowe, Państwowa Straż Pożarna, Parafia pw. św. Józefa w Nisku, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Komenda Powiatowa Policji w Nisku.

Wybór terminu organizowanego przedsięwzięcia nie był przypadkowy. Wakacje to czas, w którym odnotowywana jest zwiększona liczba zdarzeń drogowych i sezonowy spadek ilości honorowych krwiodawców. To właśnie dlatego, każda kropla krwi określana jest mianem „daru życia”.

Policjanci podczas codziennej służby spotykają się z sytuacjami, w których życie ludzkie często bywa zagrożone. Niejednokrotnie pracują na miejscu wypadków drogowych, w których ranni są ich uczestnicy. Liczy się wtedy każda minuta, by uratować ich życie. Funkcjonariusze mając tego świadomość – cyklicznie uczestniczą w akcjach honorowego krwiodawstwa.

Festiwal Historyczny w 335. rocznicę lokacji Rozwadowa

Rok 2025 to niezwykła rocznica – 335 lat historii Rozwadowa, dziś jednej z najstarszych części Stalowej Woli. Z tej okazji organizatorzy zapraszają na Festiwal Historyczny, który pozwoli zanurzyć się w dzieje tej wyjątkowej miejscowości – od przeszłości po współczesność.

Poprzez liczne działania i prezentacje jego uczestnicy poznają fragmenty historii, która wydarzyła się na przestrzeni minionych wieków. Zbliżające się wydarzenie przyniesie niezapomniane wrażenia i możliwość spojrzenia na przeszłość w nowym świetle.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną: pokazy grup rekonstrukcyjnych, obozowisk historycznych przedstawiających różne formacje wojsk z okresu od 1918 do 2020 roku, prezentacje pojazdów i sprzętu wojskowego, stoiska historyczno-tematyczne służb mundurowych z udziałem m.in.: Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej PARTYZANT, Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu, Projekt Historyczny – Kopiejka, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, Stowarzyszenia Odra-Niemen, 18 Pułku Saperów z Niska, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Huty Stalowa Wola S.A., Straży Ochrony Kolei, Komendy Powiatowej Policji Stalowa Wola oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Stalowa Wola.

To również wycieczki tematyczne, zlot zabytkowych samochodów, debata historyczna poświęcona lokacji Rozwadowa, makieta kolejowa oraz występy: Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury, Mażoretek Różanek RDK „Sokół” i PSP9 oraz Chóru Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic z kwartetem smyczkowym = Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej ze Stowarzyszenia „Stowart”. Nie zabraknie także szeregu działań edukacyjnych oraz atrakcji dla najmłodszych przygotowanych przez Muzeum Regionalne, Kreatywne Podwórko, Castoramę czy Przedszkole Ene Due Rabe.

Na zakończenie festiwalu organizatorzy zaplanowali potańcówkę pod chmurką. Podczas festiwalowego weekendu zapraszają również rozwadowskie lokale gastronomiczne. Na gości czekać będzie dedykowane menu w dawnym stylu. Organizowane z pasją przez miłośników historii działania, przyciągają zarówno entuzjastów dawnych dziejów, jak i całe rodziny, które szukają nietuzinkowych wakacyjnych atrakcji.

Organizatorzy:
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Zrzeszenie Miłośników Rozwadowa
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
Gmina Stalowa Wola
Rozwadowski Dom Kultury Sokół

PROGRAM:
18 lipca / piątek / godz. 18.00–21.00
• Złożenie kwiatów na grobach burmistrzów Rozwadowa na rozwadowskim cmentarzu parafialnym, godz. 18.00
• Klasyki nocą – zlot samochodów zabytkowych – Automobilklub Stalowa Wola
19 lipca / sobota / godz. 14.00–22.00
• Pokazy grup rekonstrukcji historycznej i obozowisk historycznych
• Stoiska historyczno-tematyczne służb mundurowych
• Prezentacja pojazdów wojskowych
• Zwiedzanie rozwadowskiej makiety kolejowej oraz zabytkowego parowozu Ty2-16, ul. Dąbrowskiego 12, godz. 14.00–16.00
• Wycieczka z przewodnikami miejskimi Rozwadowskie historie – spacer po dawnym mieście, zbiórka o godz. 15.30 przy pomniku króla Jana III Sobieskiego
SCENA PLENEROWA
• Występ Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury oraz Mażoretek Różanek RDK Sokół/PSP9, godz. 17.30
• 335 lat lokacji Rozwadowa – debata historyczna z udziałem przewodników miejskich, godz. 18.00
• Przelot balonu nad rozwadowskim Rynkiem, godz. 19.00
• Występ chóru Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic z kwartetem smyczkowym Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej – Stowarzyszenie STOWART, godz. 19.00
• Potańcówka w stylu retro, godz. 20.00
DLA DZIECI
• Warsztaty edukacyjne – Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
• Warsztaty i zabawy – Kreatywne Podwórko
• Majsterkowo – Castorama
• Strefa zabawy dla najmłodszych – dmuchańce
20 lipca / niedziela / godz. 7.00–18.00
• Rozwadowski Targ Staroci
• Zwiedzanie wystaw w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli i Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, godz. 14.00–18.00
• Wycieczka Rozwadowski klasztor i jego krypty, zbiórka przed klasztorem Kapucynów o godz. 15.00 – Fundacja STALOVIANUM i przewodnicy miejscy.

 

 

Aktualności

Na sygnale