24.4 C
Stalowa Wola
piątek 25.07.2025

Poprawa dostępności SPZOZ

Przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli zakończono montaż nowoczesnej windy zewnętrznej. Choć prace budowlane wciąż trwają, to właśnie ten element – samonośny dźwig osobowy – staje się symbolem realnych zmian w kierunku pełnej dostępności placówki dla wszystkich pacjentów. 

– Standardy dostępności zmieniają się na lepsze. SPZOZ, który każdego dnia otacza opieką zdrowotną mieszkańców Stalowej Woli i całego regionu, musi być miejscem otwartym i bezpiecznym dla wszystkich – niezależnie od wieku czy sprawności. Likwidacja barier architektonicznych to nie tylko obowiązek, ale wyraz szacunku wobec pacjentów. Inwestycje w infrastrukturę medyczną są jednym z najważniejszych priorytetów naszych działań, bo zdrowie mieszkańców to fundament silnej i nowoczesnej społeczności – podkreśla Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

Nowa winda, umiejscowiona przy głównym wejściu do przychodni przy ul. Kwiatkowskiego, została już zamontowana i czeka na uruchomienie po zakończeniu pozostałych prac. To rozwiązanie, które znacząco poprawi komfort poruszania się po budynku – zwłaszcza dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz rodziców z małymi dziećmi. Z poziomu chodnika będzie można łatwo dotrzeć na wyższą kondygnację bez pokonywania schodów.

Modernizacja obejmuje również przebudowę strefy wejściowej, dostosowanie pochylni, zagospodarowanie terenu wokół budynku oraz szeroki zakres prac wewnętrznych – na obu kondygnacjach. Wszystko prowadzone jest etapami, tak by przychodnia mogła pracować bez zakłóceń.

Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich – w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021–2027, działanie „Dostępność” w priorytecie „Przyjazna Przestrzeń Społeczna”.

Uwaga – ważna zmiana dotycząca Finału V Festiwalu Kultury Lasowiackiej

W związku z niekorzystnymi prognozami pogody na niedzielę – zapowiadane są opady deszczu i burze przez cały dzień – finałowe wydarzenia V Festiwalu Kultury Lasowiackiej (z wyjątkiem Mszy Świętej) zostają przeniesione do budynku Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Lasowiacka Msza Święta o godz. 14.00 odbędzie się zgodnie z planem – w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie.

Pozostałe punkty programu – koncerty, występy zespołów, wręczenie nagród, warsztaty, potańcówka oraz prezentacje operatorów – odbędą się wewnątrz MDK oraz na tarasie, gdzie przygotujemy odpowiednie warunki do bezpiecznego i komfortowego udziału w wydarzeniu, niezależnie od pogody.

Dziękujemy za zrozumienie i serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania.

Nowa lokalizacja: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

27 lipca 2025 / niedziela
14.00 – Lasowiacka Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej
MIEJSKI DOM KULTURY W STALOWEJ WOLI
od godz. 15.00 – Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej zgodnie z programem

Nieletni odpowiedzą za zniszczenie mienia

Stalowowolscy policjanci ustalili tożsamość nieletnich, którzy dokonali uszkodzenia elementów infrastruktury na placu zabaw w „Ogrodzie Jordanowskim” w Stalowej Woli. Zgromadzony materiał został przesłany do sądu rodzinnego, który zadecyduje o ich dalszym losie.

W styczniu stalowowolska policja otrzymała zgłoszenie o uszkodzeniu elementów infrastruktury na terenie placu zabaw w „Ogrodzie Jordanowskim”. Uszkodzeniu uległy ozdobne ogrodzenia. Do sprawy dołączony został zapis z monitoringu.

W toku czynności policjanci z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii ustalili dane sprawców zniszczeń. Okazali się nimi 16-latek i 12-latek. Oboje przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Sprawa trafiła już do sądu rodzinnego w Stalowej Woli, który podejmie decyzję jakie środki wychowawcze w stosunku do nich zastosuje.

Przypominamy w świetle obowiązujących przepisów odpowiedzialność za popełnione czyny ponoszą zarówno osoby dorosłe, jak i nieletni. Pamiętajmy również, że odpowiedzialność samego nieletniego za popełniony czyn, nie wyłącza odpowiedzialności jego rodziców, na przykład za wyrządzoną szkodę. Apelujemy do rodziców o zwracanie większej uwagi, na to co robią ich dzieci, informowanie ich o konsekwencjach nieprawidłowych zachowań. Przebywając w miejscach użyteczności publicznej korzystajmy ze sprzętów zgodnie z ich przeznaczeniem i kategorią wiekową.

W weekend Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe

Wójt Gminy Jeżowe oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem serdecznie zapraszają mieszkańców oraz gości na Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe, które odbędą się w dniach 26–27 lipca 2025 roku na boisku rezerwowym stadionu KS „SPARTA” Jeżowe.

W programie wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: koncerty artystów lokalnych i zaproszonych gwiazd, animacje i warsztaty dla najmłodszych, strefę gastronomiczną, oraz pokaz laserów i fajerwerków na zakończenie imprezy.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Gminy Jeżowe!

Program imprezy:
26 lipca (sobota)
19:00 – Koncert Zespołu 4EVER
20:00 – Występy taneczne zespołu „SARDIAN” i „FORTIS”
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru Zespołu MIG
22:00 – Koncert WAC TOJA
23:00 – Pokaz laserowy BAM SHOW
23:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

27 lipca (niedziela)
14:00 – Rozpoczęcie imprezy
14:00 – Pokaz cyrkowy dla dzieci (M&M. EVENTS)
15:00 – Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, Mażoretki „FORTIS”, Kapela Ludowa „Jeżowianie”, Grupa Wokalna „AKORDIA”
16:45 – Część oficjalna
17:00 – Koncert Zespołu CLASSIC
18:00 – Rozstrzygniecie Konkursu Kulinarnego „LASOWIACKIE SMAKI”, Wręczenie nagrody Społecznika Roku Gminy Jeżowe, Wręczenie nagród dla najzdolniejszych uczniów Gminy Jeżowe
18:30 – Koncert Zespołu KAPELA GÓROLE
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru CLEO
22:00 – Pokaz fajerwerków
22:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

W programie:

  • Warsztaty cyrkowe dla dzieci 15:00 – 17:00
  • Konkurs Kulinarny „LASOWIACKIE SMAKI”
  • Inne atrakcje: Ekspozycja Wojska Obrony Terytorialnej, wystawy, kiermasze, degustacje, żywe maskotki BAM SHOW
  • Gastronomia Solny Catering, Lunapark

Patronat Honorowy – Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak

Miał blisko 2 promile i kierował samochodem

Szybka i zdecydowana reakcja świadka przyczyniła się do wyeliminowania z ruchu nietrzeźwego kierowcy. 42-letni kierujący audi miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyznę. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem.

W środę po godz. 18, dyżurny stalowowolskiej jednostki, został poinformowany o kierującym, którego zachowanie wskazywało, że może być nietrzeźwy.

Z relacji świadka wynikało, że jadąc od strony Pysznicy w kierunku Stalowej Woli, zauważył, że jadące przed nimi audi, ma problem z utrzymaniem prostolinijnego toru jazdy i tym samym stwarza zagrożenie. Mając podejrzenie, że kierowca może być pod działaniem alkoholu, natychmiast poinformował służby.

Chwilę później nieodpowiedzialnego kierowcę zatrzymali stalowowolscy policjanci. Badanie alkomatem wykazało, że 42-letni mieszkaniec gminy Zaklików miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka kara pieniężna, zakaz prowadzenia pojazdów.

Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji świadka pijany kierowca został szybko zatrzymany, zanim mógł wyrządzić krzywdę sobie lub innym.

Piłeś, nie jedź!

Koncert popularyzujący dziedzictwo kulturowe Powiatu Niżańskiego

Już w niedzielę, 27 lipca 2025 roku o godz. 17:00 w urokliwym zespole dworsko-parkowym w Bielinach odbędzie się koncert promujący dziedzictwo kulturowe Powiatu Niżańskiego. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie „Bieliny – wieś nad Sanem” oraz Gminne Centrum Kultury w Ulanowie zapowiada się jako wyjątkowe muzyczne popołudnie.

Na scenie wystąpi Luka Mazur Quartet z udziałem Mai Wojtaszek – cenionej wokalistki, której głos doskonale oddaje klimat zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych interpretacji muzyki inspirowanej dziedzictwem regionu.

W programie także:

  • wystawa fotograficzna związana z historią i kulturą lokalną,

  • słodki poczęstunek dla uczestników.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

To doskonała okazja, by w pięknym otoczeniu przyrody i zabytków spotkać się z kulturą, muzyką i lokalną tradycją. Nie przegapcie tego wydarzenia!

Nowa jakość ul. 11 Listopada

Równolegle do przełomowej inwestycji budowy tunelu pod torami kolejowymi na ul. 11 Listopada – nagrodzonej tytułem „Budowa Roku Podkarpacia” – miasto Stalowa Wola zrealizowało równie ważne zadanie: gruntowny remont ulicy 11 listopada osiedlowej. To ona na co dzień służy mieszkańcom, a jej remont był przez nich wyczekiwany. 

– Remont tej drogi był absolutnie niezbędny. Mieszkańcy czekali na poprawę jej stanu od lat. Skoro obok zrealizowaliśmy przełomowe inwestycje, jak tunel pod torami i ul. Okulickiego, naszym obowiązkiem było zadbać także o tę ulicę osiedlową. Dziś mieszkańcy mają komfortowy dojazd, nowe oświetlenie i bezpieczne chodniki. Tak właśnie działa nowoczesne, odpowiedzialne miasto – zaznacza prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zakres prac objął nie tylko nową nawierzchnię asfaltową, ale także budowę chodników, nowoczesnego oświetlenia LED, odwodnienia oraz wzmocnienie całej infrastruktury technicznej. Inwestycja została zrealizowana w całości z budżetu miasta, a jej wartość przekroczyła pół miliona złotych.

Należy podkreślić, że każda inwestycja – także ta mniejsza, osiedlowa – ma ogromne znaczenie dla jakości życia mieszkańców. To przykład myślenia systemowego i spójnego: nie tylko wielkie projekty, ale i lokalne potrzeby są równie ważne.

 

Trwają zapisy na I Patriotyczny Flis Sanem i Wisłą

Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem serdecznie zapraszają do udziału w I Patriotycznym Flisie Sanem i Wisłą pod hasłem „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”, który odbędzie się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2025 r.

Flis wyruszy z miejscowości Czekaj Pniowski i popłynie malowniczą trasą Sanem i Wisłą aż do Warszawy. Celem wydarzenia jest uczczenie 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promowanie pamięci historycznej, postaw patriotycznych i tradycji rzecznych.

Rajd adresowany jest do osób posiadających jednostki wodne z silnikiem, które chcą w aktywny sposób włączyć się w obchody rocznicowe oraz przeżyć niezwykłą przygodę na wodzie.

Zapisy na wydarzenie prowadzone są do 25 lipca 2025 r. za pomocą zgłoszenia mailowego na adres: slombryk@gmial.com . Wszelkich odpowiedzi na pytania udziela Robert Bąk – dyrektor GCK w Radomyślu na Sanem pod numerem telefonu: 601 168 152.

 

XIV Rajd Honoru w Stalowej Woli

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki o niepodległość stanęli Ci, którzy mieli w sobie nadzieję na lepsze jutro. Dziś, po 81 latach, uczcimy ich pamięć podczas oficjalnych uroczystości. 1 sierpnia 2025 roku po raz czternasty przejedzie ulicami Stalowej Woli rowerowy Rajd Honoru, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. 

W tym roku tradycyjnie na pierwszych, czynnych uczestników Rajdu czekać będą pamiątkowe koszulki, by wspólnie utworzyć barwny peleton pamięci. Zapraszamy z rowerem na Plac Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury od godziny 15.30, gdzie będą wydawane koszulki i pamiątki spotkania. O godzinie 16:50 zostanie przedstawiona historia Powstania Warszawskiego i jego przebiegu, a o godz. 17.00 zawyje syrena, jako pamiątka Godziny „W”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Apelu Pamięci i Salwie Honorowej, wyruszy rowerowy Rajd Honoru. Tegoroczna trasa będzie biegła następującymi ulicami: START – ul. 1 Sierpnia – MDK, ul. Kilińskiego, ul. Niezłomnych, ul. Ofiar Katynia, ul. Mickiewicza, ul. Żwirki i Wigury, ul. Poniatowskiego, ul. KEN, Al. Jana Pawła II, ul. Okulickiego, ul. Popiełuszki, ul. 1 Sierpnia/MDK – META.

XIV Rajd Honoru swoim patronatem objęli Janina Sagatowska senator RP i Rafał Weber poseł na Sejm RP. Organizatorem wydarzenia są Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli i Agata Krzek przewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Partnerzy wydarzenia: Garnizon Nisko, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Orkiestra Dęta MDK, Ruch Społeczny “Kocham Stalową Wolę”.

Kompanię honorową wystawi 3. Batalion Inżynieryjny w Nisku.

O bezpieczeństwo uczestników zadbają OSP Stalowa Wola oraz OSP Stalowa Wola – Osiedle Charzewice.

Zapraszamy wszystkich do udziału. Pokażmy, że Stalowa Wola pamięta!  

————————————————————————

Szczegółowy program XIV Rajdu Honoru ulicami Stalowej Woli 1 sierpnia 2025 /piątek/ 

Plac Józefa Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli

15.30 – Rozdanie pamiątek spotkania dla uczestników Rajdu Honoru

16:50 – Przybliżenie krótkiej historii Powstania Warszawskiego oraz jego przebiegu

17.00 – uruchomienie syreny ręcznej jako pamiątki Godziny „W”

17.01 – Hymn Polski, Apel Pamięci, Salwa Honorowa

17.15 – Start Rajdu ulicami Stalowej Woli na trasie: ul. 1 Sierpnia – MDK, ul. Kilińskiego, ul. Niezłomnych, ul. Ofiar Katynia, ul. Mickiewicza, ul. Żwirki i Wigury, ul. Poniatowskiego, ul. KEN, Al. Jana Pawła II, ul. Okulickiego, ul. Popiełuszki, ul. 1 Sierpnia/MDK – META.

18.15 – wykonanie pamiątkowego zdjęcia na zakończenia Rajdu Honoru

Zatrzymane prawo jazdy, wysoki mandat i punkty karne – to konsekwencje zbyt szybkiej jazdy

Policjanci stalowowolskiego wydziału ruchu drogowego przerwali jazdę kierowcy, który znacznie przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Kierujący bmw 25-latek miał na liczniku 123 km/h. Oprócz zatrzymanego prawa jazdy, mężczyzna otrzymał mandat i punkty karne.

Zbyt duża prędkość, stanowi w dalszym ciągu jedną z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń drogowych. Dlatego policjanci ruchu drogowego, prowadzą kontrole prędkości zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie przez kierujących ograniczeń prędkości.

Wczoraj, stalowowolscy policjanci, zatrzymali kierowcę, który zlekceważył obowiązujące przepisy i przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h.

Przed godz. 18, w Stalowej Woli na ul. Energetyków, mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego bmw. 25-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego jechał z prędkością 123 km/h. Oprócz zatrzymanego prawo jazdy, otrzymał 15 punktów karnych i mandat w wysokości 2500 złotych.

Apelujemy o zachowanie rozwagi na drodze i bezwzględne stosowanie się do obowiązujących przepisów. Wsiadając za kierownicę pojazdu jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za przewożonych pasażerów, jak też innych uczestników ruchu drogowego. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonie przejść dla pieszych.

Koncert z okazji 81. rocznicy Powstania Warszawskiego

Już w najbliższą niedzielę 27 lipca 2025 roku o godz. 17.00 w Bazylice Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli odbędzie się koncert pieśni patriotycznych i wolnościowych upamiętniający Powstanie Warszawskie.

Wydarzenie będzie okazją do wspólnego uczczenia pamięci Powstańców Warszawskich oraz refleksji nad historią i tożsamością narodową. W programie koncertu znajdą się m.in. takie utwory jak: „Warszawianka”, „Pałacyk Michla” i „Warszawskie dzieci”.

Wystąpią:

  • Chór Konkatedralny Matki Bożej Królowej Polski

  • Grupa Wokalna Pałacyk Michla

  • Nadsańska Orkiestra Kameralna

Koncert poprowadzi Edward F. Horoszko.

Organizatorami wydarzenia są Bazylika Konkatedralna oraz Stowarzyszenie Artystyczne STOWART.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Stalowej Woli.

Aktualności

Na sygnale