14.4 C
Stalowa Wola
piątek 04.07.2025

Za nami V edycja pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” w Rudniku nad Sanem

Zakończono realizowany już po raz piąty pilotażowy program „Rehabilitacja 25 plus”, prowadzony przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Rudniku nad Sanem, działający w imieniu Powiatu Niżańskiego (program w całości finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Gośćmi honorowymi spotkania byli: Starosta Niżański – Robert Bednarz, Sekretarz Gminy i Miasta Ulanów, a jednocześnie członek Zarządu Powiatu Niżańskiego – Magdalena Hasiak, Dyrektor SOSW – Marta Szczepańska, wicedyrektorzy Ośrodka – Krystyna Wieczorek i Jacek Cieśla, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Poprowadź Mnie przez Świat” – Beata Drzymała oraz beneficjenci Programu i ich rodziny, a także nauczyciele i uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Spotkanie prowadziła Alicja Bronkiewicz, która już piąty rok pełniła funkcję koordynatora Programu.

Głównym punktem uroczystości było widowisko wokalno-taneczno-teatralne w stylu country, przygotowane przez uczestników Programu podczas zajęć tanecznych i teatralnych prowadzonych przez Piotra Trojanowskiego. Występujący, ubrani w tradycyjne stroje kowbojskie, zaprezentowali tańce w rytm znanych piosenek country, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Wystrój sali, za który odpowiadała Magdalena Zięba, idealnie oddawał klimat dzikiego zachodu. Dzięki dekoracjom, w tym charakterystycznym elementom westernowym, uczestnicy i goście mogli poczuć się jak na prawdziwym dzikim zachodzie.

Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, którzy wyrazili słowa uznania dla osób zaangażowanych w realizację Programu, podziękowali przede wszystkim Dyrektor SOSW oraz koordynatorowi projektu za dobór kadry i wspaniałe efekty z przeprowadzonych działań. Sekretarz GiM Ulanów Magdalena Hasiak podkreśliła, że miasto Ulanów wspiera inicjatywy, które ożywiają lokalną społeczność, a także pochwaliła inicjatywę wykonania przez uczestników programu pięknej rabaty w ulanowskim parku.

Na zakończenie goście i uczestnicy programu otrzymali drobne upominki w postaci prac wykonanych metodą origami i udali się na poczęstunek przygotowany przez uczestników Programu w ramach zajęć z gospodarstwa domowego pod nadzorem Barbary Wieczerzak.

Atmosfera wydarzenia była pełna radości, energii i wspólnoty, co podkreśliło znaczenie Programu Rehabilitacja 25 plus w życiu jego uczestników. Zakończenie edycji było nie tylko okazją do świętowania, ale także doskonałym dowodem na rozwój i zaangażowanie osób biorących udział w programie.

– Czynimy wspólnie starania, aby od września kontynuować w Powiecie Niżańskim działania w ramach pilotażowego program „Rehabilitacja 25 plus”. Podejmowane inicjatywy wspierają młodych ludzi w podnoszeniu jakości ich życia i w dążeniu do jak najlepszej samodzielności i niezależności w życiu codziennym. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i wychowawców ze SOSW w Rudniku nad Sanem oraz wchodzącej w jej skład Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Ulanowie, możliwe jest kompleksowe i wielowymiarowe wsparcie dla podopiecznych – powiedział Starosta Niżański Robert Bednarz.

Rusza postępowanie na wybór inżyniera kontraktu dla inwestycji w Mielcu i Nisku

Polskie Koleje Państwowe S.A. rozpoczynają ważny etap realizacji dwóch projektów inwestycyjnych w Mielcu i Nisku. Spółka ogłasza rozpoczęcie postępowań przetargowych na wybór inżyniera kontraktu, który będzie pełnił funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego podczas prac budowlanych w obu lokalizacjach.

W Mielcu zaplanowano wyburzenie i budowę nowego dworca kolejowego, natomiast w Nisku realizowana będzie przebudowa obecnego dworca. Obie inwestycje mają na celu poprawę jakości obsługi podróżnych oraz dostosowanie infrastruktury dworcowej do nowoczesnych standardów funkcjonalnych, estetycznych i dostępnościowych.

Równolegle trwają prace projektowe. We wrześniu br. inżynierowie kontraktu rozpoczną działania wspierające przygotowanie dokumentacji przetargowej dla postępowań na wybór wykonawców robót budowlanych. Ogłoszenie przetargów planowane jest na jesień 2025 roku.

– Inwestycje w Mielcu i Nisku to kolejny krok w stronę nowoczesnej i dostępnej kolei. Naszym priorytetem jest tworzenie funkcjonalnych i komfortowych przestrzeni dla pasażerów, dlatego przykładamy szczególną wagę do jakości realizacji tych projektów – od etapu projektowania po finalny odbiór. Wybór inżyniera kontraktu już teraz pozwoli nam odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia prac budowlanych w przyszłym roku – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A. ds. inwestycji.

Inwestycje są finansowane ze środków własnych PKP S.A. i realizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi Spółki.

Niebezpieczne zdarzenie z udziałem hulajnogi i osobówki. Apelujemy o ostrożność!

Hulajnoga to wygodny środek transportu, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niej z rozwagą. Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem kierującego hulajnogą elektryczną doszło wczoraj w Nisku. 14-latek, prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się ze skodą. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Apelujemy o ostrożność!

Wczoraj, dyżurny niżańskiej jednostki otrzymał informację o zdarzeniu drogowym z udziałem nastolatka poruszającego się hulajnogą elektryczną oraz pojazdu osobowego.

Z ustaleń interweniujących na miejscu funkcjonariuszy wynika, że 14-letni kierowca jednośladu prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył sie ze skodą. W trakcie prowadzonych czynności, policjanci sprawdzili stan trzeźwości uczestników zdarzenia. 28-letni kierowca skody był trzeźwy. Wynik badania 14-letniego kierowcy hulajnogi wskazał stan po użyciu alkoholu. W wyniku tego zdarzenia, kierujący jednośladem doznał niegroźnych obrażeń i jeszcze tego samego dnia został wypisany ze szpitala do domu.

O konsekwencjach jakie poniesie nastolatek zadecyduje sąd rodzinny.

Funkcjonariusze apelują, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka! To pojazd, który wymaga ostrożności i znajomości zasad ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zaczyna się od świadomości, a my przypominamy obowiązujące przepisy związane z hulajnogą elektryczną.

Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – o czym należy pamiętać?

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
  • Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności,  ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
  • Przypominamy wszystkim użytkownikom hulajnóg elektrycznych o jazdę w kasku, ponieważ uderzenia głowy są częstym powodem obrażeń przy wypadkach. Kask może uratować życie!

Hulajnoga elektryczna – uprawnienia

  • Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna – dzieci

  • Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna – zakazy

  • Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
  • Przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów
  • Ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów

Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze podczas kierowania jednośladami !

VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia


Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli | VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia















Please enable JavaScript to view this website.

18 stycznia 2025 r. , godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy na VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia,
który odbędzie się 18 stycznia (sobota) 2025 r. o godz. 17.00
Podczas koncertu usłyszymy piękne kolędy i hymny prawosławne w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej “GRABARKA”
oraz Zespołu Rodzinnego “Triada” z Białegostoku.

Wstęp wolny!



Źródło: SDK Stalowa Wola

Ruszyły wypłaty renty wdowiej z KRUS

Oddziały regionalne i placówki terenowe Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników wysyłają już pieniądze w ramach nowego świadczenia tzw. renty wdowiej. Pieniądze do świadczeniobiorców powinny dotrzeć najpóźniej w poniedziałek, ale mogą pojawić się u nich wcześniej.

– Wysyłkę tego świadczenia zrealizowaliśmy już w środę. Gotówkę przesłano zarówno przekazami pocztowymi jak i na rachunki bankowe. Wszyscy odbiorcy powinni ją dostać najpóźniej w poniedziałek, ale może to nastąpić też wcześniej – informuje Edyta Maksymowicz, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie.

Jak podaje Biuro Świadczeń KRUS, do 26 czerwca wpłynęło już 130 475 wniosków o tzw. rentę wdowią. Najwięcej w Oddziale Regionalnym w Warszawie (21 608), w Lublinie (17 333) oraz w Poznaniu (13 260). KRUS najmniej takich wniosków zanotował w oddziałach w Opolu (2 428), w Koszalinie (2 683), oraz w Częstochowie (3 045).

Dzięki rencie wdowiej osoby upoważnione mogą zdecydować się na pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnej emerytury czy renty lub pełne własne świadczenie oraz 15 proc. renty rodzinnej. Od 2027 roku renta wdowia wzrośnie do poziomu 25 proc. wybranego świadczenia.

Do 26 czerwca rozpatrzono 100 041 wniosków o rentę wdowią. Decyzje do emerytów i rencistów są właśnie w trakcie wysyłania. KRUS robi to z reguły za pośrednictwem Poczty Polskiej.  Jednak zgodnie z wnioskiem o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku, wnioskodawca ma możliwość odbioru decyzji w jednostce terenowej KRUS osobiście lub przez osobę upoważnioną oraz na wskazany we wniosku adres do korespondencji przez operatora pocztowego.

Przyznana przez KRUS renta wdowia powinna do świadczeniobiorcy trafić najpóźniej 7 lipca. Ale w wielu przypadkach może to nastąpić dzień-dwa, a nawet trzy dni wcześniej. Oddział Regionalny KRUS w Warszawie, który obsługuje całe Mazowsze nowe świadczenie wysyłał już w środę – zarówno na rachunki bankowe, jak i przekazami pocztowymi. Podobnie było też w Oddziale Regionalnym KRUS w Lublinie czy w OR KRUS w Kielcach. Z kolei Oddział Regionalny KRUS w Poznaniu w środę dokonał przekazów pocztowych z rentą wdowią, a w czwartek 3 lipca, poszły przelewy na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Ostateczny termin otrzymania pieniędzy zależy od poczty czy banku. W każdym przypadku – terminem ostatecznym jest poniedziałek 7 lipca. Do pozostałych uprawnionych, których wnioski dopiero są rozpatrywane, albo dopiero wpłyną w tym miesiącu – pieniądze trafią pod koniec lipca.

Ze wszystkich 130 tys. wniosków o tzw. renty wdowie, które wpłynęły do KRUS, ponad 37 tys. jest od osób, które mają prawo do świadczeń w co najmniej dwóch różnych organach emerytalno-rentowych. To oznacza, że przynajmniej jedno ze świadczeń wchodzących w skład zbiegu wdowiego przyznane jest przez inny niż KRUS, organ emerytalno-rentowy tj.  ZUS, ZER MSWiA, BESW lub WBE.

W ramach tzw. renty wdowiej każdy organ emerytalno-rentowy będzie wypłacał przyznane przez siebie świadczenie. I tak np. wdowie, która ma prawo do emerytury rolniczej z KRUS, a po śmierci męża nabyła również prawo do renty rodzinnej z ZUS i złoży wniosek o wypłatę renty rodzinnej łącznie z emeryturą rolniczą w wariancie np. 100 proc. emerytury rolniczej i 15 proc. renty rodzinnej, ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną – 15 proc., a KRUS – 100 proc. emerytury rolniczej.

Przyjmowanie wniosków o tzw. renty wdowie rozpoczęło się w styczniu tego roku. KRUS we współpracy z innymi organami rentowymi prowadził kampanię informacyjną nowych rozwiązań prawnych. Do emerytów i rencistów trafiły ulotki, a komplet informacji był też na naszej stronie internetowej. Kasa uruchomiła też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 592 66 40 w dni robocze w godz. 9-14 można uzyskać wszelkie informacje na temat tego świadczenia.

Największym wyzwaniem okazało się zapewnienie odpowiedniej wymiany danych i sprawnej komunikacji z innymi organami rentowymi, co wymagało dużego zaangażowania organizacyjnego. Dużym wyzwaniem była również liczba wniosków o rentę wdowią oraz rentę rodzinną, a było ich w sumie ponad 251 tys. KRUS stanął na wysokości zadania i na koniec czerwca aż 76 proc. wniosków o rentę wdowią zostało rozpatrzonych, a w przypadku renty rodzinnej – 95 proc.

Renta wdowia przyznawana jest wdowom i wdowcom, jeśli spełniają następujące warunki: w przypadku kobiet trzeba mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzn – 65 lat, i pozostawać we wspólności małżeńskiej do czasu śmierci współmałżonka. Nie można też być w nowym związku małżeńskim. Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

Remont „Podwórka dla Pława” w toku!

Plac zabaw przy Al. Jana Pawła II 6 w Stalowej Woli przechodzi kompleksową modernizację, prowadzoną przez Miejski Zakład Budynków. Po pięciu latach intensywnego użytkowania przyszedł czas na odnowę tego niezwykle popularnego i chętnie odwiedzanego miejsca, szczególnie przez najmłodszych mieszkańców osiedla Pławo.

Drewniane elementy piaskownicy zostały zdemontowane – w ich miejsce pojawią się nowe, bezpieczne i trwałe konstrukcje. Wszystkie elementy zabawowe zostaną odmalowane i naprawione, by znów zachwycały kolorami i funkcjonalnością.

Modernizację przejdzie także plenerowa siłownia – urządzenia zostaną rozebrane, wypiaskowane, odnowione i dokładnie sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa.

Wieloletnia ekspozycja na warunki atmosferyczne zrobiła swoje – teraz nadszedł czas, by przywrócić temu miejscu świeżość i wygodę.

Dzięki prowadzonym pracom miejsce to już wkrótce odzyska blask, bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Koncert “Rozśpiewana wiosna”


Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli | Koncert “Rozśpiewana wiosna”












Please enable JavaScript to view this website.

11 maja 2025 r. , godz. 17.00

W wiosennej atmosferze zapraszamy na koncert w wykonaniu wokalistów Studia wokalnego Vivo oraz Społecznej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli.

11 maja 2025 r. (niedziela)

Godz. 17.00

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli

Wstęp wolny



Źródło: SDK Stalowa Wola

Gmina i Miasto Ulanów wspiera edukacyjny wypoczynek młodzieży

W Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie została podpisana umowa o dofinansowanie wyjazdu edukacyjno – integracyjnego młodzieży, organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań”. Umowa dotyczy wsparcia realizacji zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz wypoczynku dzieci i młodzieży pod nazwą „Znajdźmy wspólną melodię”.

Kwota dofinansowania przekazana przez Gminę i Miasto Ulanów wynosi 5500 zł. Dokument został podpisany przez burmistrza Stanisława Garbacza oraz skarbnika Tomasza Siorka, przy udziale koordynatora z ramienia Gminy, sekretarz Magdaleny Hasiak. Stowarzyszenie „Przystań” reprezentowali prezes Jan Kosior oraz wiceprezes Waldemar Kokoszka.

Tegoroczna inicjatywa to jubileuszowa, dwudziesta już edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Weźmie w niej udział 17-osobowa grupa uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Pięciodniowy program odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej koło Świdnicy – miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym, znanym z symbolicznego aktu pojednania premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.

Program, przygotowany wspólnie ze stroną niemiecką, będzie prowadzony w językach: polskim, niemieckim i angielskim, przez wykwalifikowanych trenerów. Młodzież pracować będzie w parach polsko-niemieckich, realizując wspólne zadania, co pozwoli na rozwijanie kompetencji językowych i poznanie kultury swoich krajów. Takie działania od lat wpisują się w misję Stowarzyszenia „Przystań”, które aktywnie działa na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży z Ulanowa i okolic, a Gmina wspiera finansowo te przedsięwzięcia.

Dzięki pomocy policjantów 84-latek bezpiecznie wrócił do domu

W sytuacji kiedy ludzkie życie może być zagrożone liczy się każda minuta, dlatego tego typu zgłoszenia są przez policjantów traktowane priorytetowo. Wczoraj, niżańscy policjanci odnaleźli schorowanego 84-latka, który zgubił się podczas spaceru. O pomoc w jego odnalezieniu poprosiła zaniepokojona córka.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nisku odebrał telefon od zaniepokojonej kobiety, że jej tata podczas spaceru zboczył z drogi w zarośla i ma problem z odnalezieniem seniora. Zgłaszająca wyjaśniła, że jej ojciec jest schorowany i może nie pamiętać drogi do domu. Kobieta bała się, że mógł się gdzieś przewrócić, dlatego o pomoc poprosiła policjantów.

Niżańscy funkcjonariusze natychmiast ruszyli z pomocą. Mundurowi przeczesywali pobliskie zarośla i zagajniki. W pewnym momencie, na poboczu, przy jednej z okolicznych dróg, policjanci zauważyli zdezorientowanego i osłabionego wędrówką starszego mężczyznę.

Okazał się nim poszukiwany 84-latek. Policjanci poinformowali najbliższych seniora o jego odnalezieniu, a następnie przekazali go pod opiekę rodziny, która z ulgą odebrała mężczyznę od funkcjonariuszy.

Dzięki szybkim działaniom funkcjonariuszy ta historia miała szczęśliwe zakończenie.

Standardy Ochrony Małoletnich


Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli | Standardy Ochrony Małoletnich









Please enable JavaScript to view this website.


Źródło: SDK Stalowa Wola

Aktualności

Na sygnale