24.4 C
Stalowa Wola
wtorek 22.07.2025

Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej

Serdecznie zapraszamy na Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który odbędzie się 27 lipca na Rynku w Rozwadowie.

Tegoroczny finał rozpoczniemy o godz. 14.00 uroczystą Lasowiacką Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej, a następnie przeniesiemy się na Rynek w Rozwadowie, gdzie czekać będzie wiele atrakcji artystycznych i kulturalnych.

W programie m.in.: koncerty, występy zespołów obrzędowych, warsztaty rzemiosł tradycyjnych, prezentacja operatorów V Festiwalu Kultury Lasowiackiej na stoiskach promocyjnych, budowanie wioski Minecraft ze słomy oraz wystawa „LEGOLas – Lasowiackie technologie”.

Na zakończenie wydarzenia zapraszamy na wspólną potańcówkę z Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha.

PROGRAM
14.00 Lasowiacka Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej
15.00 Rozpoczęcie Finału V Festiwalu Kultury Lasowiackiej wraz z Orkiestrą Dętą MDK w Stalowej Woli
15.40 Wręczenie nagród w konkursie „LEGOLas – Lasowiackie Technologie”
16.00 Kapela „Cmolaskie Chłopoki”
16.20 Chór „Lasowiacy” z MDK w Stalowej Woli
16.45 ZPiT „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz ZPiT „Mali Lasowiacy” MDK w Stalowej Woli – koncert
17.45 Zespół Obrzędowy „Wydrzowianie”
19.00 Zespół Obrzędowy „Cmolasianie”
19.30 Potańcówka z Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha MDK w Stalowej Woli

Już w najbliższą niedzielę Wakacjonalia Jeżowe 2025

Wójt Gminy Jeżowe oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem serdecznie zapraszają mieszkańców oraz gości na Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe, które odbędą się w dniach 26–27 lipca 2025 roku na boisku rezerwowym stadionu KS „SPARTA” Jeżowe.

W programie wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: koncerty artystów lokalnych i zaproszonych gwiazd, animacje i warsztaty dla najmłodszych, strefę gastronomiczną, oraz pokaz laserów i fajerwerków na zakończenie imprezy.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Gminy Jeżowe!

Program imprezy:
26 lipca (sobota)
19:00 – Koncert Zespołu 4EVER
20:00 – Występy taneczne zespołu „SARDIAN” i „FORTIS”
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru Zespołu MIG
22:00 – Koncert WAC TOJA
23:00 – Pokaz laserowy BAM SHOW
23:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

27 lipca (niedziela)
14:00 – Rozpoczęcie imprezy
14:00 – Pokaz cyrkowy dla dzieci (M&M. EVENTS)
15:00 – Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, Mażoretki „FORTIS”, Kapela Ludowa „Jeżowianie”, Grupa Wokalna „AKORDIA”
16:45 – Część oficjalna
17:00 – Koncert Zespołu CLASSIC
18:00 – Rozstrzygniecie Konkursu Kulinarnego „LASOWIACKIE SMAKI”, Wręczenie nagrody Społecznika Roku Gminy Jeżowe, Wręczenie nagród dla najzdolniejszych uczniów Gminy Jeżowe
18:30 – Koncert Zespołu KAPELA GÓROLE
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru CLEO
22:00 – Pokaz fajerwerków
22:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

W programie:

  • Warsztaty cyrkowe dla dzieci 15:00 – 17:00
  • Konkurs Kulinarny „LASOWIACKIE SMAKI”
  • Inne atrakcje: Ekspozycja Wojska Obrony Terytorialnej, wystawy, kiermasze, degustacje, żywe maskotki BAM SHOW
  • Gastronomia Solny Catering, Lunapark

Patronat Honorowy – Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak

Skarby z Krośnieńskich Hut Szkła na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

24 lipca 2025 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbędzie się uroczyste otwarcie dwóch niezwykłych wystaw. Obie ekspozycje przygotowane zostały na 100-lecie powstania Krośnieńskich Hut Szkła – jednego z najbardziej ikonicznych zakładów przemysłowych w Polsce i Europie.

Wydarzenie wpisuje się w tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów organizowany przez Województwo Podkarpackie i Gminę Lubaczów i jest niepowtarzalną okazją by zgłębić historię Podkarpackiego Zagłębia Szklanego, które od dziesięcioleci kształtuje kulturę i gospodarkę południowo-wschodniej Polski.

Podkarpacie jest rejonem, gdzie tradycje szklarskie rozwijają się i ewoluują od XVIII w. Pierwsza przemysłowa huta w Krośnie powstała już w 1919 roku, a od tego czasu miasto i region stały się jednym z najważniejszych centrów produkcji szkła w Europie. Wpływ krośnieńskiego przemysłu szklarskiego, będącego symbolem polskiego kunsztu, pasji i kreatywności, odcisnął trwałe piętno na lokalnej kulturze, tożsamości oraz gospodarce. Jego dziedzictwo do dziś jest pielęgnowane i promowane, nie tylko za sprawą współczesnych szklarzy i projektantów szkła, ale przede wszystkim dzięki staraniom Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, mogącego poszczycić się największą w Polsce kolekcją cennych szkieł Podkarpackiego Zagłębia Szklanego.

Kuratorem ekspozycji przygotowanych dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego jest Tomasz Pisarek – kierownik Działu Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego krośnieńskiego Muzeum. Pierwsza z wystaw – „Z tradycją w przyszłość” – to ekspozycja salowa prezentująca najcenniejsze i najbardziej znane wyroby krośnieńskiej huty i ukazująca jej rozwój od początku XX wieku do czasów obecnych. Prezentowane na wystawie eksponaty, w tym unikatowe szkła artystyczne i użytkowe, opowiadają historię przedsiębiorstwa, które od ponad wieku jest symbolem regionu. Uzupełnieniem stalowowolskiej odsłony wystawy będzie prezentacja fragmentu zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, w tym unikatowych wyrobów kresowej Huty Szkła Niemen.

Wystawa plenerowa „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła” przeniesie zwiedzających w świat archiwalnych materiałów i historycznych fotografii, ukazując najsłynniejsze polskie i europejskie hutnictwo szkła na tle tradycji szklarskich Podkarpacia. Ekspozycja podkreśla wpływ krośnieńskich hut na dziedzictwo kulturowe regionu, a także ukazuje współczesne kontynuacje dawnych tradycji szklarskich przez lokalnych rzemieślników i artystów projektujących szkło. Te wyjątkowe wystawy to nie tylko podróż w przeszłość, ale także inspiracja na przyszłość, pokazująca, jak tradycja i innowacja mogą iść w parze.

Otwarciu wystaw towarzyszyć będą prelekcje Tomasza Pisarka z Muzeum Podkarpackiego w
Krośnie, który opowie o skarbach podkarpackich hut (godz. 17:00), oraz Joanny Wójcik z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, prezentującej szkła Huty Niemen w zbiorach stalowowolskiego Muzeum (godz. 17:30). Będzie to doskonała okazja do poznania fascynującej historii i znaczenia hut szkła na Podkarpaciu.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających od 24 lipca do 23 sierpnia (wystawa plenerowa)
oraz do 27 lipca (wystawa salowa).

Wernisaż: 24 lipca 2025, godz. 16:00
Czas trwania wystawy „Z tradycją w przyszłość”: 24–27.07.2025
Czas trwania wystawy plenerowej „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła”: 24.07 – 23.08.2025
Wstęp wolny!

 

Transplantacja to dar życia

Po raz pierwszy od 5 lat w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli doszło do pobrania narządów od zmarłego dawcy. Przeszczepione tkanki i narządy uratowały życie i zdrowie 5 osobom.

Pobranie narządów od zmarłego dawcy odbyło się w naszym Szpitalu pod koniec maja, ale odpowiednio wcześniej wykonano szereg niezbędnych badań oraz powołano komisję ze specjalistami, w tym lekarzami: anestezjologiem i neurochirurgiem, która stwierdziła, że u pacjenta doszło do śmierci mózgu. – Zawsze podejmujemy rozmowę z rodziną w celu ustalenia stanowiska potencjalnego dawcy do możliwości pobrania narządów po śmierci. W przypadku, gdy osoba zmarła wyrażała za życia sprzeciw wobec takiego działania, odstępujemy od procedury pobrania. Na szczęście na przestrzeni lat obserwujemy wzrost społecznej świadomości i akceptacji dla idei transplantacji. Choć śmierć stanowi niezwykle trudne doświadczenie, możliwość uratowania życia lub poprawy stanu zdrowia innych pacjentów poprzez przeszczepienie narządów, jest wyjątkowym darem dla drugiego człowieka i nadaje głębszy sens stracie, jaką jest śmierć bliskiej osoby – wyjaśnia Małgorzata Juda, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz koordynatorka transplantacyjna w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

W stalowowolskim Szpitalu było to pierwsze pobranie od zmarłego dawcy po kilkuletniej przerwie, gdyż poprzednie odnotowano w 2020 oraz w 2015 roku. – To ostatnie, sprzed kilku tygodni, było pobraniem wielonarządowym. Pobrane organy trafiły do 5 osób i co najważniejsze – otrzymaliśmy informację, że przeszczepione narządy podjęły funkcję, a biorcy w krótkim czasie po przeszczepie zostali wypisani do domów. Koordynacja takiego pobrania wielonarządowego jest zadaniem niezwykle złożonym i wymagającym zaangażowania zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą zarówno lekarze, jak i pielęgniarki. Praca ta wiąże się z dużymi emocjami, a przez to wymaga pełnej dyspozycyjności i precyzyjnej organizacji na każdym etapie procesu. Skuteczna współpraca całego zespołu jest zatem kluczowa dla powodzenia procedury – mówi Ewa Grygiel, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pobrań dokonały Ośrodki Transplantacyjne, a za koordynację odpowiadało Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Co istotne, po trwającej kilka lat zapaści, wreszcie nastały lepsze czasy dla polskiej transplantologii, a to za sprawą pozyskiwania większej liczby zmarłych dawców, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przeszczepów. Najlepiej pokazują to statystyki – według danych „Poltransplantu” w 2022 r. przeszczepiono w Polsce 1402 narządy od zmarłych dawców, w 2023 r. przeszczepiono już 1805 narządów wewnętrznych, a ubiegły – 2024 rok okazał się pod tym względem rekordowy, ponieważ dokonano aż 2 199 transplantacji narządów od zmarłych dawców.

Niestety Podkarpacie jest jednym z tych województw w Polsce, w których odnotowywana jest najmniejsza liczba pobrań od zmarłych pacjentów. Tę niedobrą tendencję stara się odwrócić    wojewódzki koordynator transplantacyjny, która przypomnijmy – na zaproszenie dyrekcji stalowowolskiego Szpitala, odwiedziła go w ubiegłym roku, w celu poprowadzenia szkolenia dla kadry. Spotkała się również z dziennikarzami, tłumacząc im, że mimo coraz większej liczby przeprowadzanych transplantacji, kolejka osób oczekujących na przeszczep praktycznie się nie zmniejsza. – Ciągle pojawiają się na niej nowe osoby i niestety są one coraz młodsze. Dlatego tak ważna jest świadomość własnego stanowiska i komunikowanie go w swoim otoczeniu, żeby – jeśli zdarzy się nieszczęście, bliscy nie mieli wątpliwości, jaki mieliśmy pogląd na tę sprawę i czy byliśmy gotowi zostać dawcami – apelowała wtedy wojewódzka koordynator transplantacyjna Elżbieta Misztak.

Dzisiaj widać, że tamto spotkanie i działania SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli w celu szerzenia wiedzy o transplantologii w naszej społeczności, zaczynają przynosić efekty. – Dawstwo narządów to niezwykle ważne wydarzenie, ale z perspektywy szpitala to również skomplikowany, odpowiedzialny i bardzo pracochłonny proces. Dlatego bardzo dziękuję całemu zespołowi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na czele z kierującą nim Ewą Grygiel, a także koordynator transplantacyjnej Małgorzacie Juda – wszyscy oni wykazali się wielkimi zaangażowaniem oraz profesjonalizmem. Transplantacje to trudny temat, ale nie powinniśmy go unikać. Każdy z nas może świadomie zadecydować: zgłosić się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów – jeśli nie życzy sobie zostać ewentualnym dawcą narządów po śmierci, bądź też poinformować najbliższych, że takim dawcą może ewentualnie zostać i podpisać oświadczenie woli wyrażające zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia. Takie oświadczenie ułatwia później bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Pamiętajmy, że oczekiwanie na przeszczep narządu, podobnie jak sytuacja, w której możemy być jego ewentualnym dawcą, może przytrafić się zarówno nam, jak i naszym bliskim – tłumaczy Beata Barcicka-Kłosowska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki

W niedzielę, 20 lipca 2025 roku, w Gminie Harasiuki odbył się wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki. To sportowe wydarzenie zgromadziło miłośników kolarstwa z całego regionu, oferując nie tylko sportową rywalizację, ale również doskonałą okazję do promocji aktywnego stylu życia i pięknych krajobrazów Podkarpacia.

Trasa wyścigu liczyła łącznie 87 kilometrów, a uczestnicy zmagali się z wymagającą, malowniczą trasą przebiegającą przez teren Gminy Harasiuki i okoliczne miejscowości.

Organizatorem wyścigu było Stowarzyszenie Cyklistów Team Bystre, które po raz kolejny udowodniło, że potrafi przygotować wydarzenie na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Harasiuki – Krzysztof Kiszka, a w gronie sponsorów i partnerów znaleźli się również:

  • Powiat Niżański reprezentowany przez Starostę Niżańskiego – Roberta Bednarza,
  • CUK Ubezpieczenia Leżajsk,
  • oraz firma Fresh Space Rekuperacja.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów wydarzenie przebiegło w doskonałej atmosferze, z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Liczna frekwencja zawodników i kibiców potwierdziła, że wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki na stałe wpisał się w kalendarz ważnych imprez sportowych regionu.

 

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Open:

I miejsce         – Szymon Arabasz

II miejsce        – Tomasz Malinowski

III miejsce       – Sławomir Furgała

 

Kategoria Open (kobiety):

I miejsce         – Sonia Cięciel

II miejsce        – Joanna Szura

III miejsce       – Zuzanna Czapka

 

Kategoria M1:

I miejsce         – Szymon Arabasz

II miejsce        – Krystian Marek

III miejsce       – Paweł Wcisło

 

Kategoria M2:

I miejsce         – Tomasz Malinowski

II miejsce        – Dominik Szymański

III miejsce       – Mikołaj Gutek

 

Kategoria M3:

I miejsce         – Sławomir Furgała

II miejsce        – Maciej Szczepanik

III miejsce       – Bartłomiej Broda

 

Kategoria M4:

I miejsce         – Mariusz Kocyła

II miejsce        – Robert Szczuc

III miejsce       – Grzegorz Urbaniak

 

Kategoria M5:

I miejsce         – Piotr Szczepanik

II miejsce        – Paweł Szeremeta

III miejsce       – Marek Pintal

 

Kategoria M6:

I miejsce         – Sławomir Snela

II miejsce        – Jacek Dziewiera

III miejsce       – Mariusz Łabędzki

Rusza odkomarzanie

W dniach od 22 do 24 lipca 2025 roku pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków Sp. z o.o. w Stalowej Woli przeprowadzą zabiegi odkomarzania naszego miasta. Opryski będą wykonywane w godzinach wieczornych, od godziny 20:00, zgodnie z opracowanym harmonogramem. Celem działań jest poprawa komfortu mieszkańców oraz ograniczenie populacji uciążliwych owadów – nie tylko komarów, ale także kleszczy i innych insektów.

Opryski będą prowadzone na terenach zielonych pomiędzy blokami, a także na placach zabaw i obiektach sportowo-rekreacyjnych. W przypadku miejsc znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych zabieg będzie wykonywany ręcznie – tak, by precyzyjnie kontrolować strumień i intensywność oprysku.

Wieczorne godziny zabiegów nie są przypadkowe – to czas największej aktywności komarów, a jednocześnie pora, w której można ograniczyć wpływ oprysków na pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Ze względu na zależność skuteczności odkomarzania od warunków pogodowych, MZB zastrzega sobie możliwość wprowadzenia niewielkich zmian w harmonogramie – opryski będą przeprowadzane tylko wtedy, gdy nie są prognozowane opady deszczu.

Harmonogram oprysków (22–24 lipca 2025):

22 lipca (wtorek):
– Osiedle Fabryczne (ul. 1-go Sierpnia, Dmowskiego, Kilińskiego)
– Osiedle Metalowców (ul. Żeromskiego, Metalowców, P.C.K.)
– Osiedle Śródmieście (ul. Skoczyńskiego, Narutowicza, Mickiewicza)
– Osiedle na Skarpie (ul. Reymonta, Wałowa, Działkowa)
– Osiedle Flisaków (ul. Czarnieckiego, Poniatowskiego)

23 lipca (środa):
– Osiedle Wyzwolenia (ul. Handlowa, K.E.N.)
– Rozwadów (ul. Rozwadowska, Rynek, Broniewskiego)
– Osiedle Poręby (al. Jana Pawła II)
– Osiedle Centralne (ul. Floriańska)
– Osiedle Młodynie (ul. Obrońców Pokoju, Wojska Polskiego)

24 lipca (czwartek):- Osiedle Piaski
– Charzewice (ul. Sandomierska, Ziołowa)
– Sochy (ul. Sochy, Rzeczna)
– Osiedle Hutnik (ul. Wańkowicza, Kossaka, Dąbka)
– Błonia Nadsańskie
– Park Zimnej Wody
– Osiedle Zasanie
– Rozwadów – Szpital
– Tereny przy ogródkach działkowych „Hutnik II” i „San”
– Park Charzewice
– Park Jordanowski
– Tereny przy ogródkach działkowych na os. Karnaty

Używany środek jest bezpieczny. To odpowiednio atestowana mieszanka działająca wyłącznie na larwy komarów, komary, kleszcze i meszki. Nie jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt. W razie pytań lub wątpliwości, informacji udziela Miejski Zakład Budynków.

 

Zaproszenie na I Patriotyczny Flis Sanem i Wisłą „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”

Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem serdecznie zapraszają do udziału w I Patriotycznym Flisie Sanem i Wisłą pod hasłem „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”, który odbędzie się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2025 r.

Flis wyruszy z miejscowości Czekaj Pniowski i popłynie malowniczą trasą Sanem i Wisłą aż do Warszawy. Celem wydarzenia jest uczczenie 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promowanie pamięci historycznej, postaw patriotycznych i tradycji rzecznych.

Rajd adresowany jest do osób posiadających jednostki wodne z silnikiem, które chcą w aktywny sposób włączyć się w obchody rocznicowe oraz przeżyć niezwykłą przygodę na wodzie.

Zapisy na wydarzenie prowadzone są do 25 lipca 2025 r. za pomocą zgłoszenia mailowego na adres: slombryk@gmial.com . Wszelkich odpowiedzi na pytania udziela Robert Bąk – dyrektor GCK w Radomyślu na Sanem pod numerem telefonu: 601 168 152.

 

45-latek odpowie za uprawę konopi

Policjanci Wydziału Kryminalnego stalowowolskiej jednostki realizując zadania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości narkotykowej ujawnili na terenie gminy Pysznica uprawę konopi. W związku z tą sprawą zatrzymany został 45-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego, który usłyszał już zarzut z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu, Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej ujawnili uprawę konopi w na terenie kompleksu leśnego w gminie Pysznica. Do sprawy zabezpieczono 8 krzewów, w różnej fazie wzrostu.

Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze zatrzymali 45-letniego mieszkańca powiatu stalowowolskiego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał już zarzut opisany w artykule 63 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, do którego przyznał się. Za ten czyn grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności

ZUS przypomina o „wakacjach składkowych” dla przedsiębiorców

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (posiadający wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

– Od momentu wejścia w życie przepisów wprowadzających „wakacje składkowe” do ZUS od podkarpackich przedsiębiorców wpłynęło ponad 88 tys. wniosków, z czego 59 tys. dotyczyło zwolnienia za grudzień 2024 r. Dotychczas, w 2025 roku, najwięcej wniosków przedsiębiorcy złożyli celem zwolnienia za styczeń – 13,5 tys. , a najmniej za maj (1430) i lipiec (1849) – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Rzecznik precyzuje, że przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek za jeden miesiąc w roku. Chodzi o składki:
– na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
– na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
– na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli przedsiębiorca je opłaca.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność i nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.

Z ulgi mogą skorzystać osoby wpisane do rejestru CEDIG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komornicy sądowi, o ile spełniają warunki do skorzystania z wakacji składkowych. Dotyczy to m.in. limitu rocznego przychodu z 2024 lub 2023 roku do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 mln euro. Ponadto kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).

– Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. – Ponieważ ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał – dodaje rzecznik.

Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za sierpień, to wniosek musi złożyć w lipcu.

Wnioski RWS Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępnia na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wysyła dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

Na stronie internetowe ZUS są dostępne obszerne wyjaśnienia jak skorzystać z ulgi oraz najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania i odpowiedzi: Wakacje składkowe

Obchody Święta Policji w stalowowolskiej jednostce

Policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli obchodzili dzisiaj swoje święto. Podczas uroczystego apelu funkcjonariusze stalowowolskiej jednostki, odebrali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Akty mianowania wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Piotr Stępka oraz Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli mł. insp. Mariusz Stasiak.

Dzisiaj, na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Piotrowi Stępce przez dowódcę uroczystości nadkom. Bartosza Gracza. Następnie uroczyście podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

W obchodach policyjnego święta uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb i instytucji współpracujących z Policją.W apelu udział wzięła kadra kierownicza, policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli oraz uczniowie klas policyjnych.

Wszystkich zgromadzonych przywitał Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli mł. insp. Mariusz Stasiak.Podczas swojego przemówienia nawiązał do histroii powstania miasta Stalowa Wola i jej budowniczych, którzy mieli „stalową wolę” do tworzenia jej. Dziś tą samą „stalową wolą”, my jako funkcjonariusze i pracownicy policji, w codziennej służbie zapewniamy bezpieczeństwo mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Komendant skierował słowa podziękowania do funkcjonariuszy i pracowników komendy za zaangażowanie, codzienną służbę, poświęcenie i odwagę. Pogratulował wszystkim odznaczonym i awansowanym. Słowa wdzięczności skierował również do rodzin policjantów za ich wyrozumiałóść oraz wsparcie. Komendant podziękował przedstawicielom władz samorządowych za wspieranie naszych działań na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, przedstawicielom sądu i prokuratury za codzienną współpracę, przedstawicielom służb za wspólne działania, a emerytom i rencistom policyjnym za przekazaną wiedzę i doświadczenia.

W dalszej części uroczystości odczytane zostały: Decyzja Ministra Spraw Węwnętrznych i Administracji o nadaniu odznaki oraz rozkazy personalne Komendanta Głównego Policji, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie i Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli o mianowaniu na wyższe stopnie służbowe. Następnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Stalowej Woli wręczyli policjantom odznaczenia i akty mianowania.

W tym roku awanse otrzymało 51 funkcjonariuszy stalowowolskiej jednostki. 1 funkcjonariusz w korpusie oficerów starszych, 2 funkcjonariuszy w korpusie oficerów młodszych, 21 w korpusie aspirantów, 6 w korpusie podoficerów oraz 18 w korpusie szeregowych.

Po nominacjach nastąpiły przemówienia zaproszonych gości. Podinsp. Piotr Stępka pogratulował awansowanym policjantom, podziękował także wszystkim funkcjonariuszom za trudy codziennej, często niebezpiecznej służby i życzył dalszych sukcesów zawodowych.

Następnie głos zabrali Wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraji Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli Monika Pachacz-Świderska,którzy w imieniu przedstawicieli lokalnego samorządu skierowali w stronę policjantów słowa uznania i pogratulowali awansów.

Podczas uroczystości zostały wręczone listy gratulacyjne dla pracowników cywilnych jednostki, medale nadane Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, a także okolicznościowe grawertony dla przybyłych gości.

Uroczystości zakończyły się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli i złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystego apelu.

Wszystkim odznaczonym i awansowanym serdecznie gratulujemy!

We wtorek kolejne warsztaty wikliniarskie w Rudniku nad Sanem

Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem zaprasza mieszkańców i gości do udziału w bezpłatnych warsztatach wikliniarskich, organizowanych w ramach projektu „Wikliniarstwo – rzemiosło o niezwykłej tradycji”.

Projekt ma na celu ochronę i kultywowanie lokalnego dziedzictwa plecionkarskiego oraz promowanie twórczości regionalnych rzemieślników. Rudnik nad Sanem, nazywany stolicą polskiej wikliny, od dziesięcioleci słynie z pielęgnowania tej unikalnej tradycji.

Najbliższe warsztaty odbędą się we wtorek 22 lipca w godz. od 9.00 do 15.00. Zajęcia poprowadzi Marcin Jakubowski – doświadczony wikliniarz, znany z pracy opartej na tradycyjnych technikach wyplatania. Uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy rzemiosła, samodzielnie spróbować pracy z wikliną oraz dowiedzieć się więcej o znaczeniu tej profesji dla lokalnej społeczności.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Klub Sportowy „SPARTA” Jeżowe obchodził 70-lecie istnienia

Na boisku Klubu Sportowego „SPARTA” Jeżowe odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu 70-lecia działalności Klubu. Wydarzenie było okazją do licznych wspomnień oraz podsumowań dokonań Klubu. KS SPARTA to klub piłkarski działający w Jeżowem, powstały w 1955 roku, w którym szkolić mogą się osoby w kategoriach od skrzata do seniora.

Na przestrzeni 70 lat istnienia, prezesami klubu byli: Roman Kumor, Antoni Drzymała, Edward Kołodziej, Tadeusz Błądek, Stanisław Sowa, Edward Chmura, Leszek Rogala, Tomasz Puchalski i Jerzy Szewc.

Wydarzenie zgromadziło mieszkańców Jeżowego i pozostałych sołectw Gminy Jeżowe oraz sympatyków piłki nożnej z całego regionu. Świętowanie rozpoczęło się Turniejem Piłki Nożnej, który dostarczył wielu sportowych emocji i wspaniałej rywalizacji. Po rozgrywkach nastąpiło wręczenie nagród i odznaczeń. Wyróżniono zawodników, działaczy oraz osoby zasłużone dla rozwoju Klubu.

Szczególnym momentem było przekazanie pamiątkowej szklanej statuetki przez Starostę Powiatu Niżańskiego Roberta Bednarza na ręce Prezesa Klubu Jerzego Szewca. Starosta, składając gratulacje, życzył dalszych sukcesów sportowych, niegasnącej determinacji oraz zdrowia wszystkim członkom i sympatykom Klubu.

Zarząd KS SPARTA Jeżowe, na ręce Starosty przekazał okolicznościowy grawer z podziękowaniami za wieloletnie wsparcie, życzliwość i zaangażowanie w rozwój sportu i działalność Klubu.

Obchody 70-lecia klubu „SPARTA” Jeżowe były nie tylko sportowym wydarzeniem, ale także pięknym świętem całej lokalnej społeczności, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców.

– Działalność Klubu Sportowego „SPARTA” Jeżowe od początku istnienia zrzesza ludzi, którzy z pasją i zaangażowania promują aktywność fizyczną i piłkę nożną, łączy pokolenia zawodników, trenerów, działaczy i sympatyków. Cieszymy się, że dorobek Klubu pozwala jubilatom odważnie spoglądać w przyszłość i zdobywać kolejne sukcesy – mówił Starosta Niżański Robert Bednarz.

Aktualności

Na sygnale