14.9 C
Stalowa Wola
czwartek 10.07.2025

Surowe konsekwencje za nadmierną prędkość

Policjanci z niżańskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali dwoje kierujących, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość. Oprócz utraty praw jazdy, kierowcy otrzymali mandaty i punkty karne. Apelujemy o rozważną i bezpieczną jazdę.

Zbyt szybka jazda może mieć poważne i surowe konsekwencje. Przede wszystkim, zwiększa ryzyko wypadku, co może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Poza tym, za przekroczenie prędkości grożą wysokie mandaty, punkty karne, a w niektórych przypadkach utrata prawa jazdy.

Niestety wciąż nie brakuje kierujących, którzy jeżdżą zdecydowanie za szybko. Wczoraj, na terenie gminy Harasiuki, policjanci z niżańskiego wydziału ruchu drogowego, sprawdzali prędkość z jaką poruszają się pojazdy w terenie zabudowanym.

Po godz. 9, mundurowi zatrzymali do kontroli osobowego forda, który jechał z dużą prędkością. Policyjny miernik wskazał, że jego kierowca miał na liczniku 107 km/h. Za kierownicą forda siedział 42-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego. Oprócz utraty prawa jazdy, mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 1,5 tys. złotych oraz 13 punktów karnych.

Godzinę później, funkcjonariusze zwrócili uwagę na osobowe volvo, którego kierująca poruszała się z nadmierną prędkością. Przeprowadzony pomiar wskazał, że volvo pędziło 125 km/h. 35-letnia mieszkanka powiatu rzeszowskiego, otrzymała mandat w wysokości 2,5 tys. złotych oraz 15 punktów karnych, kobieta straciła również swoje prawo jazdy.

Apelujemy o rozsądek na drodze. Przypominamy, że to właśnie nadmierna prędkość, brawura i alkohol są najczęstszymi przyczynami wypadków i kolizji drogowych, dlatego funkcjonariusze w sposób szczególny zwracają uwagę na tego typu wykroczenia. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Warsztaty szkutnicze w Niżańskim Uniwersytecie Ludowym

Niżański Uniwersytet Ludowy zaprasza do udziału w wyjątkowych warsztatach szkutniczych. To niecodzienna okazja, by wziąć udział w budowie tradycyjnej drewnianej łodzi typu BAT – pod okiem doświadczonego szkutnika Jarosława Pokory ze Szkutni SZAN.

Tradycja i rzemiosło – w praktyce

Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję pracować z naturalnym drewnem, poznawać dawne techniki stolarskie i szkutnicze oraz aktywnie uczestniczyć w procesie budowy łodzi. BAT to tradycyjna, płaskodenna łódź, która przez wieki była wykorzystywana na polskich rzekach, szczególnie w dolinach Wisły i Sanu.

Warsztaty mają charakter praktyczny i edukacyjny – to nie tylko okazja do nauki rzemiosła, ale także możliwość spotkania z żywą tradycją i historią lokalną.

Informacje organizacyjne

  • Miejsce: Niżański Uniwersytet Ludowy, ul. Piaskowa 10, Wolina
  • Godziny warsztatów: poniedziałek – piątek od godz. 10:00 do 16:00
  • Prowadzący: Jarosław Pokora, szkutnik ze Szkutni SZAN
  • Dla kogo: zapraszamy osoby indywidualne, pasjonatów, młodzież i dorosłych zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem

Zapisy i kontakt
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
📞 728 383 622

Warsztaty odbywają się w otwartej formule – można dołączyć w dowolnym momencie i uczestniczyć w wybranych etapach budowy łodzi.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych rzemiosłem, historią i kulturą tradycyjną. Wspólnie budujemy coś więcej niż łódź – tworzymy przestrzeń spotkania, nauki i pasji.

 

Wypadek w Agatówce

Stalowowolscy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Agatówka. Doszło tam do zderzenia audi z dostawczym mercedesem. Oboje kierujący trafili do szpitala. Apelujemy o ostrożność na drodze.

Wczoraj po godz. 17 doszło do zdarzenia drogowego na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Agatówka. Z wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 46-latka kierująca audi, wyjeżdżając z ul. Sandomierskiej, nie ustapiła pierwszeństwa kierującemu dostawczym mercedesem, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów.

Do szpitala przewiezieni zostali oboje kierujący. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. Droga była całkowicie zablokowana, zostały zorganizowane objazdy. Trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność. Przypominamy, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków oraz czujność i koncentracja to warunki bezpieczniej jazdy. Pamiętajmy, aby prędkość dostosować do warunków drogowych i atmosferycznych. Nie zapominajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg.

Bezpłatne warsztaty pedagogiczne z Kopernikiem w Stalowej Woli

Już 19 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi „Oratorium” w Stalowej Woli przy ul. Ofiar Katynia 57 odbędą się warsztaty o wspierającym towarzyszeniu dzieci podczas eksperymentowania. Program „Odkryjmy to!” powstał ze wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warsztaty są bezpłatne! Zapraszamy edukatorów (osoby pracujące z dziećmi) oraz rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Podczas warsztatów uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę na temat wspierającego towarzyszenia dzieciom podczas eksperymentowania. Na zajęciach poruszone zostaną między innymi takie wątki jak: wyzwania poznawcze, perspektywa dziecka, swoboda w doświadczaniu otaczającego nas świata, pozytywne dowartościowanie, wzmacnianie autonomii dziecka.

Każdy uczestnik biorący udział w warsztatach otrzyma zestaw do eksperymentowania z dziećmi, który zawiera propozycje eksperymentów, wybrane materiały do ich wykonania oraz wskazówki pedagogiczne ułatwiające opiekunom konstruktywne towarzyszenie dzieciom podczas ich prób odkrywania świata.

Warsztaty prowadzone są przez ekspertów i ekspertki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Kiedy?
Dwa terminy do wyboru:
19 lipca (sobota) w godz. 9:30-12:30 lub 13:30-16:30

Kto może wziąć udział?
Edukatorzy, nauczyciele, pracownicy bibliotek, domów kultury, opiekunowie dzieci i inne osoby pracujące lub przebywające z dziećmi w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).

Uwaga! Warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych, bez udziału dzieci. W przypadku rodzin zapraszamy maksymalnie dwoje przedstawicieli jednej rodziny.

Zapisy
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 606 667 179 (należy podać wybrane przez siebie godziny warsztatów).
Limit zgłoszeń: 20 osób w jednej turze warsztatowej. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079.

 

 

W piątek Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

W najbliższy piątek w Stalowej Woli odbędzie się Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Stalowi Patrioci, Fundację Promocji i Kreatywności PiK, Parafię Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli – Michalitów oraz Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola „Kibice Razem”.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 18:00 w Parafii Trójcy Przenajświętszej. Bezpośrednio po jej zakończeniu uczestnicy wyruszą w marszu pamięci, który przejdzie ulicami Ofiar Katynia oraz Popiełuszki, kończąc się przy Skwerze Pamięci Ofiar OUN-UPA przy ul. Floriańskiej.

Marsz ma na celu upamiętnienie ofiar tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu w 1943 roku, kiedy to tysiące Polaków zostało brutalnie zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Inicjatywa ma charakter patriotyczny i edukacyjny – organizatorzy chcą nie tylko oddać hołd ofiarom, ale także przypominać o konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.

Do udziału w marszu zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli oraz okolicznych miejscowości, a także osoby, którym bliska jest pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej.

 

 

 

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W związku z gwałtowną burzą, która 7 lipca 2025 roku około godziny 13:00 przeszła przez teren Powiatu Stalowowolskiego, zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie odbyło się tego samego dnia w godzinach popołudniowych i miało na celu ocenę sytuacji oraz koordynację działań służb ratowniczych i administracji.

Wczoraj w godzinach  popołudniowych odnotowano 97 zdarzeń związanych z przejściem nawałnicy. Najbardziej poszkodowane zostały Gmina Bojanów, Gmina Pysznica oraz Miasto Stalowa Wola. Uszkodzeniu uległo 11 budynków, zniszczeniu kilka pojazdów, a silny wiatr doprowadził do zerwania linii energetycznych, telefonicznych i internetowych. Na wielu odcinkach dróg powiatowych i gminnych zalegały połamane drzewa. Nie odnotowano informacji o osobach poszkodowanych.

W posiedzeniu zespołu udział wzięli m.in. Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, Wicestarosta Stanisław Sobieraj, Sekretarz Powiatu Krzysztof Żminda, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele gmin z terenu powiatu, a także służby mundurowe – Państwowa Straż Pożarna i Policja.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Szczepan Kozioł przedstawił aktualny stan sytuacji oraz zakres działań prowadzonych przez jednostki PSP i OSP. Podkreślił skalę interwencji, które wymagały zaangażowania znacznych sił i środków z całego powiatu.

Starosta Janusz Zarzeczny poinformował, że zgodnie z prognozami meteorologicznymi w dniach od 08.07.2025 r. od godziny 20:00 do końca tygodnia na terenie powiatu mogą występować dalsze intensywne zjawiska atmosferyczne, w tym nawalne opady deszczu, mogące prowadzić do lokalnych podtopień. W związku z tym z jego polecenia uruchomiono procedurę wydawania sprzętu z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego. W razie potrzeby przekazywane są m.in. plandeki służące do tymczasowego zabezpieczenia dachów budynków mieszkalnych.

Dalsze działania prowadzone będą w trybie bieżącego monitorowania sytuacji, przy ścisłej współpracy służb ratowniczych, administracji samorządowej oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

33-letni kierowca busa miał prawie 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów. Usłyszał zarzuty

Niżańscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 43-letniemu kierowcy busa, który wsiadł za kierownicę mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna już wcześniej dopuścił się podobnego przestępstwa i posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mieszkaniec województwa świętokrzyskiego usłyszał zarzuty. O dalszym jego losie zadecyduje sąd.

Niżańscy policjanci ruchu drogowego zostali skierowani na drogę krajową nr 77 w Nisku, gdzie według zgłoszenia, kierujący busem miał jechać całą szerokością jezdni.

Policjanci natychmiast pojechali we wskazane w zgłoszeniu miejsce. Utrzymując kontakt telefoniczny ze zgłaszającym, przemieścili się w rejon obwodnicy, gdzie w ciągu pojazdów zauważyli opisywanego w zgłoszeniu busa. Mundurowi podjęli interwencję wobec niepewnie jadącego kierowcy.

Za kierownicą dostawczego opla siedział 43-latek, od którego funkcjonariusze wyczuli alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie kierowcy blisko 3 promile alkoholu. Dodatkowo w trakcie wykonywanych czynności wyszło na jaw, że mieszkaniec województwa świętokrzyskiego posiada aktywny sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za podobne popełnione w przeszłości przestępstwo.

Mężczyzna został zatrzymany o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi mu kara pozbawienia wolności.

Tymczasowa organizacja ruchu na ulicy Sandomierskiej w Nisku

Starostwo Powiatowe w Nisku informuje, że w związku z realizacją przebudowy ulicy Sandomierskiej, w ramach zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1052R (ul. Tysiąclecia) oraz drogi powiatowej nr 1054R (ul. Kolejowa) w m. Nisko”, od dnia 11 lipca 2025 roku (piątek) nastąpi wyłączenie z ruchu kołowego odcinka ulicy: od skrzyżowania z ulicą Tysiąclecia do skrzyżowania ulicy Sandomierskiej z ulicą wewnętrzną koło jednostki wojskowej.

Zamknięcie odcinka jest konieczne i będzie związane z budową nowej kanalizacji deszczowej oraz wymianie istniejącej wadliwej kanalizacji sanitarnej, które zlokalizowane są na głębokości około 5,0 m.

Planowany okres zamknięcia: do 11 września 2025 roku.

Prosimy o stosowanie się do zmiany zatwierdzonej tymczasowej organizacji ruchu.

Wyznaczony został objazd dla pojazdów nadjeżdżających ulicą Podoficerską oraz Tysiąclecia (objazd zostanie oznakowany).

Dla nadjeżdżających od strony Stalowej Woli – proponujemy objazd ulicą Modrzewiową oraz obwodnicą Stalowej Woli przez Racławice.

Zamknięcie w/w odcinka wprowadzi duże ograniczania, w związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się objazdem – ulica Tysiąclecia oraz Podoficerska również są w trakcie przebudowy.

Zgodnie z zatwierdzonym projektem czasowej organizacji ruchu, dojazd dla mieszkańców i instytucji na odcinku wyłączonym z ruchu odbywać się będzie od strony Niska.

Poniżej plan sytuacyjny z zaznaczonym odcinkiem wyłączonym oraz oznaczeniem objazdu.

ZUS wypłaca renty wdowie dla uprawnionych

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 1 mln wniosków (ERWD) o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. W województwie podkarpackim złożono 57,5 tys. takich dokumentów. Z terenu Oddziału ZUS w Jaśle: 17,5 tys. , Oddziału w Rzeszowie: 40 tys. ZUS rozpoczął wypłatę środków. Od 1 lipca do 231,5 tys. osób trafiło 792,6 mln zł brutto, z czego 83 mln zł stanowi kwotę, o którą wzrosły wypłaty w związku z zastosowaniem zbiegu świadczeń.

Do 13,2 tys. uprawnionych mieszkańców naszego regionu przekazano łącznie 41,2 mln zł. Dodatkowe środki, przysługujące w związku z nowym uprawnieniem, tj. rentą wdowią, wyniosły 4,6 mln. zł. Dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podkarpackiego.

Renta wdowia to połączenie świadczenia, które może wynosić na przykład 100 proc. własnej emerytury lub renty oraz 15 proc. świadczenia przysługującego po zmarłym małżonku, lub odwrotnie. Część uprawnionych osób będzie otrzymywać wypłaty z dwóch instytucji: z ZUS-u oraz innego organu emerytalno-rentowego. Oznacza to, że środki będą przekazywane w różnych terminach. Od sierpnia świadczenia w zbiegu będą wypłacane łącznie w ustalonych terminach płatności – 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Wszyscy uprawnieni otrzymają jedną decyzję od instytucji, która będzie wypłacać 15 proc. świadczenia. Druga instytucja jedynie przekaże informację o kontynuacji wypłaty dotychczasowego świadczenia.

ZUS jest jedną z wielu instytucji, które wypłacają tzw. rentę wdowią. Do tej pory obsłużono około 90 proc. wszystkich wniosków. W okresie od 1 stycznia do 7 lipca 2025 r. do Zakładu wpłynęło ponad 1 mln wniosków (ERWD) – najwięcej ze wszystkich instytucji. Wnioski o zbieg świadczeń z rentą rodzinną można również składać do:
• Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
• Biura Emerytalnego Służby Więziennej (BESW),
• Wojskowego Biura Emerytalnego (WBE),
• Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA).

Jeśli wniosek o rentę wdowią wpłynie do ZUS-u do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenia będą wypłacane również za lipiec. Natomiast wnioski złożone w kolejnych miesiącach, które zostaną pozytywnie rozpatrzone, będą skutkować rozpoczęciem wypłaty od miesiąca, w którym trafią do ZUS-u.

Komu przysługuje renta wdowia?
Aby ZUS mógł wypłacić rentę wdowią, osoba składająca wniosek powinna spełnić łącznie wszystkie warunki:
• kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
• do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
• nie być obecnie w związku małżeńskim.

ZUS wyda decyzję o odmowie ustalenia zbiegu świadczeń, jeżeli wdowa lub wdowiec nie spełnią chociaż jednego ze wskazanych warunków lub jeśli wysokość co najmniej jednego z przyznanych świadczeń osiągnie lub przekroczy limit, którym jest trzykrotność kwoty  najniższej emerytury (5 636,73 zł). Ograniczenie wysokości sumy świadczeń do trzykrotności kwoty najniższej emerytury zastosowano w przypadku dotychczas wypłaconych świadczeń w zbiegu w 5 proc. przypadków.

Równolegle do wypłat świadczeń przetwarzane są także decyzje odmowne, których łączna liczba wynosi obecnie 24,1 tys. Do najczęstszych przyczyn decyzji odmownych należą:
• zbyt wysoka kwota świadczenia aktualnie wypłacanego (powyżej trzykrotności kwoty najniższej emerytury),
• nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego,
• brak prawa do własnego świadczenia,
• brak prawa do renty rodzinnej,
• zawarcie nowego związku małżeńskiego,
• niepozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
• nieosiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Od decyzji ZUS-u dotyczącej renty wdowiej można odwołać się do sądu.

Jak przygotować się na wystąpienie wichury, burzy lub gradobicia?

W związku z prognozowanymi zagrożeniami, poniżej publikujemy poradnik opracowany przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, zawierający podstawowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia wichury, burzy lub silnych opadów:

 Przed spodziewaną wichurą:

  • Upewnij się, że wszyscy domownicy wiedzą, jak się zachować w czasie zagrożenia (np. jak bezpiecznie wyłączyć wodę, gaz i prąd);
  • Ustal sposób komunikowania się w razie rozdzielenia się członków rodziny (np. dzieci w szkole, dorośli w pracy);
  • Naucz domowników, jak i kiedy wzywać odpowiednie służby ratunkowe – policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe, gazowe czy energetyczne;
  • Wybierz radioodbiornik z niezależnym zasilaniem, który będzie używany do odbioru komunikatów o zagrożeniu;
  • Upewnij się, że dom oraz mienie są objęte odpowiednim ubezpieczeniem.

Zabezpieczenie domu:

  • Zamknij okna i drzwi, zabezpiecz elementy budynku narażone na uszkodzenie;
  • Usuń z balkonów, tarasów i parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i tym samym zagrażać przechodzącym;
  • Uprzątnij otoczenie domu z rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie lub spowodować szkody;
  • Przygotuj latarki, zapasowe baterie oraz radio na baterie;
  • Sprawdź stan apteczki i uzupełnij brakujące środki opatrunkowe;
  • Przygotuj dokumenty, żywność i wartościowe przedmioty na wypadek konieczności ewakuacji;
  • Nie parkuj samochodów w pobliżu drzew, słupów trakcji lub innych elementów, które mogą się przewrócić.

W trakcie wichury lub burzy:

  • Włącz radio lokalne lub regionalne, zasilane bateriami, aby śledzić bieżące komunikaty;
  • Wyłącz główny bezpiecznik prądu oraz gazu;
  • Unikaj używania telefonu komórkowego – wytwarzane przez niego pole elektromagnetyczne przyciąga pioruny;
  • Pozostań w dolnej części budynku, z dala od okien i drzwi;
  • Nie przebywaj pod drzewami, tablicami reklamowymi ani liniami energetycznymi;
  • Jeśli jesteś poza domem, schroń się i pozostań tam do momentu ustania wichury;
  • Unikaj przebywania w pobliżu instalacji odgromowych budynków;
  • Nie biegnij pod wysokimi drzewami ani słupami energetycznymi;
  • Jeśli prowadzisz samochód, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i przeczekaj niebezpieczeństwo.

Po ustaniu wiatru:

  • Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym, jeśli to możliwe;
  • Jeżeli Twój dom został uszkodzony, wchodź do niego ostrożnie i sprawdź stan instalacji;
  • Unikaj kontaktu z zerwanymi lub zwisającymi przewodami elektrycznymi;
  • Nie próbuj samodzielnie usuwać drzew powalonych na linie energetyczne;
  • Wezwij pomoc  specjalistyczną  jeżeli  uważasz, że  uszkodzenia  zagrażają  tobie  lub  innym  mieszkańcom.

Aktualności

Na sygnale