14.9 C
Stalowa Wola
czwartek 10.07.2025

Dyżur telefoniczny ZUS – dodatki do emerytury, renty

11 lipca (piątek) w godz. 9:00-10:30 odbędzie się telefoniczny dyżur ekspertów ZUS
w zakresie dodatków do emerytur i rent, w tym dodatku pielęgnacyjnego. Na pytania pracownicy ZUS będą czekać pod numerem telefonu: 17 858 61 85.

W piątek Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

W najbliższy piątek w Stalowej Woli odbędzie się Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Stalowi Patrioci, Fundację Promocji i Kreatywności PiK, Parafię Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli – Michalitów oraz Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola „Kibice Razem”.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 18:00 w Parafii Trójcy Przenajświętszej. Bezpośrednio po jej zakończeniu uczestnicy wyruszą w marszu pamięci, który przejdzie ulicami Ofiar Katynia oraz Popiełuszki, kończąc się przy Skwerze Pamięci Ofiar OUN-UPA przy ul. Floriańskiej.

Marsz ma na celu upamiętnienie ofiar tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Wołyniu w 1943 roku, kiedy to tysiące Polaków zostało brutalnie zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Inicjatywa ma charakter patriotyczny i edukacyjny – organizatorzy chcą nie tylko oddać hołd ofiarom, ale także przypominać o konieczności pielęgnowania pamięci historycznej.

Do udziału w marszu zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli oraz okolicznych miejscowości, a także osoby, którym bliska jest pamięć o ofiarach Rzezi Wołyńskiej.

 

 

 

Nowoczesna wyszukiwarka grobów na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli

Cmentarz Komunalny w Stalowej Woli zyskał nowoczesne i unikalne w skali kraju rozwiązanie – wyszukiwarkę grobów zintegrowaną z technologią Google Maps. To autorski projekt firmy Memento, który umożliwi każdemu szybkie i precyzyjne odnalezienie grobu bliskiej osoby. 

– Od dawna wiedzieliśmy, że papierowy plan cmentarza i tradycyjna wyszukiwarka grobów to za mało, aby ułatwić odwiedzającym szybkie i wygodne odnalezienie miejsc pochówku bliskich na dużym i złożonym terenie. Dlatego w Memento postawiliśmy na nowoczesne rozwiązania — precyzyjne pomiary geodezyjne połączone z technologią Google Maps pozwoliły stworzyć intuicyjny system, który krok po kroku prowadzi dokładnie do wybranego grobu – mówi Piotr Banaczyk, prezes firmy Memento.

Projekt objął dokładne oznaczenie ponad 18 tysięcy grobów na cyfrowej mapie cmentarza. Każdy punkt został precyzyjnie zmierzony przy użyciu specjalistycznego sprzętu – z dokładnością do centymetra.

Dzięki temu wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na terenie cmentarza lub odwiedzić stronę memento.com.pl, wpisać nazwisko osoby zmarłej i skorzystać z nawigacji Google Maps.

W ramach projektu przygotowano także nowe tablice informacyjne, które wkrótce zostaną zamontowane przy wejściach na cmentarz. Dzięki nim każdy odwiedzający z łatwością skorzysta z wyszukiwarki na miejscu.

 

 

Surowe konsekwencje za nadmierną prędkość

Policjanci z niżańskiego wydziału ruchu drogowego zatrzymali dwoje kierujących, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dozwoloną prędkość. Oprócz utraty praw jazdy, kierowcy otrzymali mandaty i punkty karne. Apelujemy o rozważną i bezpieczną jazdę.

Zbyt szybka jazda może mieć poważne i surowe konsekwencje. Przede wszystkim, zwiększa ryzyko wypadku, co może prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Poza tym, za przekroczenie prędkości grożą wysokie mandaty, punkty karne, a w niektórych przypadkach utrata prawa jazdy.

Niestety wciąż nie brakuje kierujących, którzy jeżdżą zdecydowanie za szybko. Wczoraj, na terenie gminy Harasiuki, policjanci z niżańskiego wydziału ruchu drogowego, sprawdzali prędkość z jaką poruszają się pojazdy w terenie zabudowanym.

Po godz. 9, mundurowi zatrzymali do kontroli osobowego forda, który jechał z dużą prędkością. Policyjny miernik wskazał, że jego kierowca miał na liczniku 107 km/h. Za kierownicą forda siedział 42-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego. Oprócz utraty prawa jazdy, mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 1,5 tys. złotych oraz 13 punktów karnych.

Godzinę później, funkcjonariusze zwrócili uwagę na osobowe volvo, którego kierująca poruszała się z nadmierną prędkością. Przeprowadzony pomiar wskazał, że volvo pędziło 125 km/h. 35-letnia mieszkanka powiatu rzeszowskiego, otrzymała mandat w wysokości 2,5 tys. złotych oraz 15 punktów karnych, kobieta straciła również swoje prawo jazdy.

Apelujemy o rozsądek na drodze. Przypominamy, że to właśnie nadmierna prędkość, brawura i alkohol są najczęstszymi przyczynami wypadków i kolizji drogowych, dlatego funkcjonariusze w sposób szczególny zwracają uwagę na tego typu wykroczenia. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Warsztaty szkutnicze w Niżańskim Uniwersytecie Ludowym

Niżański Uniwersytet Ludowy zaprasza do udziału w wyjątkowych warsztatach szkutniczych. To niecodzienna okazja, by wziąć udział w budowie tradycyjnej drewnianej łodzi typu BAT – pod okiem doświadczonego szkutnika Jarosława Pokory ze Szkutni SZAN.

Tradycja i rzemiosło – w praktyce

Podczas warsztatów uczestnicy mają okazję pracować z naturalnym drewnem, poznawać dawne techniki stolarskie i szkutnicze oraz aktywnie uczestniczyć w procesie budowy łodzi. BAT to tradycyjna, płaskodenna łódź, która przez wieki była wykorzystywana na polskich rzekach, szczególnie w dolinach Wisły i Sanu.

Warsztaty mają charakter praktyczny i edukacyjny – to nie tylko okazja do nauki rzemiosła, ale także możliwość spotkania z żywą tradycją i historią lokalną.

Informacje organizacyjne

  • Miejsce: Niżański Uniwersytet Ludowy, ul. Piaskowa 10, Wolina
  • Godziny warsztatów: poniedziałek – piątek od godz. 10:00 do 16:00
  • Prowadzący: Jarosław Pokora, szkutnik ze Szkutni SZAN
  • Dla kogo: zapraszamy osoby indywidualne, pasjonatów, młodzież i dorosłych zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem

Zapisy i kontakt
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
📞 728 383 622

Warsztaty odbywają się w otwartej formule – można dołączyć w dowolnym momencie i uczestniczyć w wybranych etapach budowy łodzi.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych rzemiosłem, historią i kulturą tradycyjną. Wspólnie budujemy coś więcej niż łódź – tworzymy przestrzeń spotkania, nauki i pasji.

 

Wypadek w Agatówce

Stalowowolscy policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Agatówka. Doszło tam do zderzenia audi z dostawczym mercedesem. Oboje kierujący trafili do szpitala. Apelujemy o ostrożność na drodze.

Wczoraj po godz. 17 doszło do zdarzenia drogowego na drodze krajowej nr 77 w miejscowości Agatówka. Z wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 46-latka kierująca audi, wyjeżdżając z ul. Sandomierskiej, nie ustapiła pierwszeństwa kierującemu dostawczym mercedesem, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów.

Do szpitala przewiezieni zostali oboje kierujący. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. Droga była całkowicie zablokowana, zostały zorganizowane objazdy. Trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Funkcjonariusze apelują o ostrożność. Przypominamy, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, stosowanie się do znaków oraz czujność i koncentracja to warunki bezpieczniej jazdy. Pamiętajmy, aby prędkość dostosować do warunków drogowych i atmosferycznych. Nie zapominajmy również o zasadzie ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg.

Bezpłatne warsztaty pedagogiczne z Kopernikiem w Stalowej Woli

Już 19 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi „Oratorium” w Stalowej Woli przy ul. Ofiar Katynia 57 odbędą się warsztaty o wspierającym towarzyszeniu dzieci podczas eksperymentowania. Program „Odkryjmy to!” powstał ze wspólnej inicjatywy Centrum Nauki Kopernik i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warsztaty są bezpłatne! Zapraszamy edukatorów (osoby pracujące z dziećmi) oraz rodziców dzieci w wieku szkolnym.

Podczas warsztatów uczestnicy pogłębiają swoją wiedzę na temat wspierającego towarzyszenia dzieciom podczas eksperymentowania. Na zajęciach poruszone zostaną między innymi takie wątki jak: wyzwania poznawcze, perspektywa dziecka, swoboda w doświadczaniu otaczającego nas świata, pozytywne dowartościowanie, wzmacnianie autonomii dziecka.

Każdy uczestnik biorący udział w warsztatach otrzyma zestaw do eksperymentowania z dziećmi, który zawiera propozycje eksperymentów, wybrane materiały do ich wykonania oraz wskazówki pedagogiczne ułatwiające opiekunom konstruktywne towarzyszenie dzieciom podczas ich prób odkrywania świata.

Warsztaty prowadzone są przez ekspertów i ekspertki z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Kiedy?
Dwa terminy do wyboru:
19 lipca (sobota) w godz. 9:30-12:30 lub 13:30-16:30

Kto może wziąć udział?
Edukatorzy, nauczyciele, pracownicy bibliotek, domów kultury, opiekunowie dzieci i inne osoby pracujące lub przebywające z dziećmi w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).

Uwaga! Warsztaty są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych, bez udziału dzieci. W przypadku rodzin zapraszamy maksymalnie dwoje przedstawicieli jednej rodziny.

Zapisy
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 606 667 179 (należy podać wybrane przez siebie godziny warsztatów).
Limit zgłoszeń: 20 osób w jednej turze warsztatowej. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079.

 

 

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W związku z gwałtowną burzą, która 7 lipca 2025 roku około godziny 13:00 przeszła przez teren Powiatu Stalowowolskiego, zwołane zostało posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie odbyło się tego samego dnia w godzinach popołudniowych i miało na celu ocenę sytuacji oraz koordynację działań służb ratowniczych i administracji.

Wczoraj w godzinach  popołudniowych odnotowano 97 zdarzeń związanych z przejściem nawałnicy. Najbardziej poszkodowane zostały Gmina Bojanów, Gmina Pysznica oraz Miasto Stalowa Wola. Uszkodzeniu uległo 11 budynków, zniszczeniu kilka pojazdów, a silny wiatr doprowadził do zerwania linii energetycznych, telefonicznych i internetowych. Na wielu odcinkach dróg powiatowych i gminnych zalegały połamane drzewa. Nie odnotowano informacji o osobach poszkodowanych.

W posiedzeniu zespołu udział wzięli m.in. Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, Wicestarosta Stanisław Sobieraj, Sekretarz Powiatu Krzysztof Żminda, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele gmin z terenu powiatu, a także służby mundurowe – Państwowa Straż Pożarna i Policja.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Szczepan Kozioł przedstawił aktualny stan sytuacji oraz zakres działań prowadzonych przez jednostki PSP i OSP. Podkreślił skalę interwencji, które wymagały zaangażowania znacznych sił i środków z całego powiatu.

Starosta Janusz Zarzeczny poinformował, że zgodnie z prognozami meteorologicznymi w dniach od 08.07.2025 r. od godziny 20:00 do końca tygodnia na terenie powiatu mogą występować dalsze intensywne zjawiska atmosferyczne, w tym nawalne opady deszczu, mogące prowadzić do lokalnych podtopień. W związku z tym z jego polecenia uruchomiono procedurę wydawania sprzętu z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego. W razie potrzeby przekazywane są m.in. plandeki służące do tymczasowego zabezpieczenia dachów budynków mieszkalnych.

Dalsze działania prowadzone będą w trybie bieżącego monitorowania sytuacji, przy ścisłej współpracy służb ratowniczych, administracji samorządowej oraz Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

33-letni kierowca busa miał prawie 3 promile i zakaz prowadzenia pojazdów. Usłyszał zarzuty

Niżańscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 43-letniemu kierowcy busa, który wsiadł za kierownicę mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna już wcześniej dopuścił się podobnego przestępstwa i posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mieszkaniec województwa świętokrzyskiego usłyszał zarzuty. O dalszym jego losie zadecyduje sąd.

Niżańscy policjanci ruchu drogowego zostali skierowani na drogę krajową nr 77 w Nisku, gdzie według zgłoszenia, kierujący busem miał jechać całą szerokością jezdni.

Policjanci natychmiast pojechali we wskazane w zgłoszeniu miejsce. Utrzymując kontakt telefoniczny ze zgłaszającym, przemieścili się w rejon obwodnicy, gdzie w ciągu pojazdów zauważyli opisywanego w zgłoszeniu busa. Mundurowi podjęli interwencję wobec niepewnie jadącego kierowcy.

Za kierownicą dostawczego opla siedział 43-latek, od którego funkcjonariusze wyczuli alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało w organizmie kierowcy blisko 3 promile alkoholu. Dodatkowo w trakcie wykonywanych czynności wyszło na jaw, że mieszkaniec województwa świętokrzyskiego posiada aktywny sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za podobne popełnione w przeszłości przestępstwo.

Mężczyzna został zatrzymany o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Grozi mu kara pozbawienia wolności.

Tymczasowa organizacja ruchu na ulicy Sandomierskiej w Nisku

Starostwo Powiatowe w Nisku informuje, że w związku z realizacją przebudowy ulicy Sandomierskiej, w ramach zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1052R (ul. Tysiąclecia) oraz drogi powiatowej nr 1054R (ul. Kolejowa) w m. Nisko”, od dnia 11 lipca 2025 roku (piątek) nastąpi wyłączenie z ruchu kołowego odcinka ulicy: od skrzyżowania z ulicą Tysiąclecia do skrzyżowania ulicy Sandomierskiej z ulicą wewnętrzną koło jednostki wojskowej.

Zamknięcie odcinka jest konieczne i będzie związane z budową nowej kanalizacji deszczowej oraz wymianie istniejącej wadliwej kanalizacji sanitarnej, które zlokalizowane są na głębokości około 5,0 m.

Planowany okres zamknięcia: do 11 września 2025 roku.

Prosimy o stosowanie się do zmiany zatwierdzonej tymczasowej organizacji ruchu.

Wyznaczony został objazd dla pojazdów nadjeżdżających ulicą Podoficerską oraz Tysiąclecia (objazd zostanie oznakowany).

Dla nadjeżdżających od strony Stalowej Woli – proponujemy objazd ulicą Modrzewiową oraz obwodnicą Stalowej Woli przez Racławice.

Zamknięcie w/w odcinka wprowadzi duże ograniczania, w związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się objazdem – ulica Tysiąclecia oraz Podoficerska również są w trakcie przebudowy.

Zgodnie z zatwierdzonym projektem czasowej organizacji ruchu, dojazd dla mieszkańców i instytucji na odcinku wyłączonym z ruchu odbywać się będzie od strony Niska.

Poniżej plan sytuacyjny z zaznaczonym odcinkiem wyłączonym oraz oznaczeniem objazdu.

Aktualności

Na sygnale