19.9 C
Stalowa Wola
środa 23.07.2025

Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej

Serdecznie zapraszamy na Finał V Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który odbędzie się 27 lipca na Rynku w Rozwadowie.

Tegoroczny finał rozpoczniemy o godz. 14.00 uroczystą Lasowiacką Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej, a następnie przeniesiemy się na Rynek w Rozwadowie, gdzie czekać będzie wiele atrakcji artystycznych i kulturalnych.

W programie m.in.: koncerty, występy zespołów obrzędowych, warsztaty rzemiosł tradycyjnych, prezentacja operatorów V Festiwalu Kultury Lasowiackiej na stoiskach promocyjnych, budowanie wioski Minecraft ze słomy oraz wystawa „LEGOLas – Lasowiackie technologie”.

Na zakończenie wydarzenia zapraszamy na wspólną potańcówkę z Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha.

PROGRAM
14.00 Lasowiacka Msza Święta w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej
15.00 Rozpoczęcie Finału V Festiwalu Kultury Lasowiackiej wraz z Orkiestrą Dętą MDK w Stalowej Woli
15.40 Wręczenie nagród w konkursie „LEGOLas – Lasowiackie Technologie”
16.00 Kapela „Cmolaskie Chłopoki”
16.20 Chór „Lasowiacy” z MDK w Stalowej Woli
16.45 ZPiT „Lasowiacy” im. I. Wachowiaka oraz ZPiT „Mali Lasowiacy” MDK w Stalowej Woli – koncert
17.45 Zespół Obrzędowy „Wydrzowianie”
19.00 Zespół Obrzędowy „Cmolasianie”
19.30 Potańcówka z Kapelą Lasowiacką Mieczysława Parucha MDK w Stalowej Woli

Już w najbliższą niedzielę Wakacjonalia Jeżowe 2025

Wójt Gminy Jeżowe oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem serdecznie zapraszają mieszkańców oraz gości na Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe, które odbędą się w dniach 26–27 lipca 2025 roku na boisku rezerwowym stadionu KS „SPARTA” Jeżowe.

W programie wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: koncerty artystów lokalnych i zaproszonych gwiazd, animacje i warsztaty dla najmłodszych, strefę gastronomiczną, oraz pokaz laserów i fajerwerków na zakończenie imprezy.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Gminy Jeżowe!

Program imprezy:
26 lipca (sobota)
19:00 – Koncert Zespołu 4EVER
20:00 – Występy taneczne zespołu „SARDIAN” i „FORTIS”
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru Zespołu MIG
22:00 – Koncert WAC TOJA
23:00 – Pokaz laserowy BAM SHOW
23:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

27 lipca (niedziela)
14:00 – Rozpoczęcie imprezy
14:00 – Pokaz cyrkowy dla dzieci (M&M. EVENTS)
15:00 – Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, Mażoretki „FORTIS”, Kapela Ludowa „Jeżowianie”, Grupa Wokalna „AKORDIA”
16:45 – Część oficjalna
17:00 – Koncert Zespołu CLASSIC
18:00 – Rozstrzygniecie Konkursu Kulinarnego „LASOWIACKIE SMAKI”, Wręczenie nagrody Społecznika Roku Gminy Jeżowe, Wręczenie nagród dla najzdolniejszych uczniów Gminy Jeżowe
18:30 – Koncert Zespołu KAPELA GÓROLE
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru CLEO
22:00 – Pokaz fajerwerków
22:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

W programie:

  • Warsztaty cyrkowe dla dzieci 15:00 – 17:00
  • Konkurs Kulinarny „LASOWIACKIE SMAKI”
  • Inne atrakcje: Ekspozycja Wojska Obrony Terytorialnej, wystawy, kiermasze, degustacje, żywe maskotki BAM SHOW
  • Gastronomia Solny Catering, Lunapark

Patronat Honorowy – Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak

Skarby z Krośnieńskich Hut Szkła na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

24 lipca 2025 roku w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli odbędzie się uroczyste otwarcie dwóch niezwykłych wystaw. Obie ekspozycje przygotowane zostały na 100-lecie powstania Krośnieńskich Hut Szkła – jednego z najbardziej ikonicznych zakładów przemysłowych w Polsce i Europie.

Wydarzenie wpisuje się w tegoroczny Festiwal Dziedzictwa Kresów organizowany przez Województwo Podkarpackie i Gminę Lubaczów i jest niepowtarzalną okazją by zgłębić historię Podkarpackiego Zagłębia Szklanego, które od dziesięcioleci kształtuje kulturę i gospodarkę południowo-wschodniej Polski.

Podkarpacie jest rejonem, gdzie tradycje szklarskie rozwijają się i ewoluują od XVIII w. Pierwsza przemysłowa huta w Krośnie powstała już w 1919 roku, a od tego czasu miasto i region stały się jednym z najważniejszych centrów produkcji szkła w Europie. Wpływ krośnieńskiego przemysłu szklarskiego, będącego symbolem polskiego kunsztu, pasji i kreatywności, odcisnął trwałe piętno na lokalnej kulturze, tożsamości oraz gospodarce. Jego dziedzictwo do dziś jest pielęgnowane i promowane, nie tylko za sprawą współczesnych szklarzy i projektantów szkła, ale przede wszystkim dzięki staraniom Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, mogącego poszczycić się największą w Polsce kolekcją cennych szkieł Podkarpackiego Zagłębia Szklanego.

Kuratorem ekspozycji przygotowanych dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Podkarpackiego jest Tomasz Pisarek – kierownik Działu Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego krośnieńskiego Muzeum. Pierwsza z wystaw – „Z tradycją w przyszłość” – to ekspozycja salowa prezentująca najcenniejsze i najbardziej znane wyroby krośnieńskiej huty i ukazująca jej rozwój od początku XX wieku do czasów obecnych. Prezentowane na wystawie eksponaty, w tym unikatowe szkła artystyczne i użytkowe, opowiadają historię przedsiębiorstwa, które od ponad wieku jest symbolem regionu. Uzupełnieniem stalowowolskiej odsłony wystawy będzie prezentacja fragmentu zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, w tym unikatowych wyrobów kresowej Huty Szkła Niemen.

Wystawa plenerowa „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła” przeniesie zwiedzających w świat archiwalnych materiałów i historycznych fotografii, ukazując najsłynniejsze polskie i europejskie hutnictwo szkła na tle tradycji szklarskich Podkarpacia. Ekspozycja podkreśla wpływ krośnieńskich hut na dziedzictwo kulturowe regionu, a także ukazuje współczesne kontynuacje dawnych tradycji szklarskich przez lokalnych rzemieślników i artystów projektujących szkło. Te wyjątkowe wystawy to nie tylko podróż w przeszłość, ale także inspiracja na przyszłość, pokazująca, jak tradycja i innowacja mogą iść w parze.

Otwarciu wystaw towarzyszyć będą prelekcje Tomasza Pisarka z Muzeum Podkarpackiego w
Krośnie, który opowie o skarbach podkarpackich hut (godz. 17:00), oraz Joanny Wójcik z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, prezentującej szkła Huty Niemen w zbiorach stalowowolskiego Muzeum (godz. 17:30). Będzie to doskonała okazja do poznania fascynującej historii i znaczenia hut szkła na Podkarpaciu.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających od 24 lipca do 23 sierpnia (wystawa plenerowa)
oraz do 27 lipca (wystawa salowa).

Wernisaż: 24 lipca 2025, godz. 16:00
Czas trwania wystawy „Z tradycją w przyszłość”: 24–27.07.2025
Czas trwania wystawy plenerowej „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła”: 24.07 – 23.08.2025
Wstęp wolny!

 

Transplantacja to dar życia

Po raz pierwszy od 5 lat w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli doszło do pobrania narządów od zmarłego dawcy. Przeszczepione tkanki i narządy uratowały życie i zdrowie 5 osobom.

Pobranie narządów od zmarłego dawcy odbyło się w naszym Szpitalu pod koniec maja, ale odpowiednio wcześniej wykonano szereg niezbędnych badań oraz powołano komisję ze specjalistami, w tym lekarzami: anestezjologiem i neurochirurgiem, która stwierdziła, że u pacjenta doszło do śmierci mózgu. – Zawsze podejmujemy rozmowę z rodziną w celu ustalenia stanowiska potencjalnego dawcy do możliwości pobrania narządów po śmierci. W przypadku, gdy osoba zmarła wyrażała za życia sprzeciw wobec takiego działania, odstępujemy od procedury pobrania. Na szczęście na przestrzeni lat obserwujemy wzrost społecznej świadomości i akceptacji dla idei transplantacji. Choć śmierć stanowi niezwykle trudne doświadczenie, możliwość uratowania życia lub poprawy stanu zdrowia innych pacjentów poprzez przeszczepienie narządów, jest wyjątkowym darem dla drugiego człowieka i nadaje głębszy sens stracie, jaką jest śmierć bliskiej osoby – wyjaśnia Małgorzata Juda, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz koordynatorka transplantacyjna w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

W stalowowolskim Szpitalu było to pierwsze pobranie od zmarłego dawcy po kilkuletniej przerwie, gdyż poprzednie odnotowano w 2020 oraz w 2015 roku. – To ostatnie, sprzed kilku tygodni, było pobraniem wielonarządowym. Pobrane organy trafiły do 5 osób i co najważniejsze – otrzymaliśmy informację, że przeszczepione narządy podjęły funkcję, a biorcy w krótkim czasie po przeszczepie zostali wypisani do domów. Koordynacja takiego pobrania wielonarządowego jest zadaniem niezwykle złożonym i wymagającym zaangażowania zespołu specjalistów, w skład którego wchodzą zarówno lekarze, jak i pielęgniarki. Praca ta wiąże się z dużymi emocjami, a przez to wymaga pełnej dyspozycyjności i precyzyjnej organizacji na każdym etapie procesu. Skuteczna współpraca całego zespołu jest zatem kluczowa dla powodzenia procedury – mówi Ewa Grygiel, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pobrań dokonały Ośrodki Transplantacyjne, a za koordynację odpowiadało Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Co istotne, po trwającej kilka lat zapaści, wreszcie nastały lepsze czasy dla polskiej transplantologii, a to za sprawą pozyskiwania większej liczby zmarłych dawców, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju przeszczepów. Najlepiej pokazują to statystyki – według danych „Poltransplantu” w 2022 r. przeszczepiono w Polsce 1402 narządy od zmarłych dawców, w 2023 r. przeszczepiono już 1805 narządów wewnętrznych, a ubiegły – 2024 rok okazał się pod tym względem rekordowy, ponieważ dokonano aż 2 199 transplantacji narządów od zmarłych dawców.

Niestety Podkarpacie jest jednym z tych województw w Polsce, w których odnotowywana jest najmniejsza liczba pobrań od zmarłych pacjentów. Tę niedobrą tendencję stara się odwrócić    wojewódzki koordynator transplantacyjny, która przypomnijmy – na zaproszenie dyrekcji stalowowolskiego Szpitala, odwiedziła go w ubiegłym roku, w celu poprowadzenia szkolenia dla kadry. Spotkała się również z dziennikarzami, tłumacząc im, że mimo coraz większej liczby przeprowadzanych transplantacji, kolejka osób oczekujących na przeszczep praktycznie się nie zmniejsza. – Ciągle pojawiają się na niej nowe osoby i niestety są one coraz młodsze. Dlatego tak ważna jest świadomość własnego stanowiska i komunikowanie go w swoim otoczeniu, żeby – jeśli zdarzy się nieszczęście, bliscy nie mieli wątpliwości, jaki mieliśmy pogląd na tę sprawę i czy byliśmy gotowi zostać dawcami – apelowała wtedy wojewódzka koordynator transplantacyjna Elżbieta Misztak.

Dzisiaj widać, że tamto spotkanie i działania SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli w celu szerzenia wiedzy o transplantologii w naszej społeczności, zaczynają przynosić efekty. – Dawstwo narządów to niezwykle ważne wydarzenie, ale z perspektywy szpitala to również skomplikowany, odpowiedzialny i bardzo pracochłonny proces. Dlatego bardzo dziękuję całemu zespołowi Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na czele z kierującą nim Ewą Grygiel, a także koordynator transplantacyjnej Małgorzacie Juda – wszyscy oni wykazali się wielkimi zaangażowaniem oraz profesjonalizmem. Transplantacje to trudny temat, ale nie powinniśmy go unikać. Każdy z nas może świadomie zadecydować: zgłosić się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów – jeśli nie życzy sobie zostać ewentualnym dawcą narządów po śmierci, bądź też poinformować najbliższych, że takim dawcą może ewentualnie zostać i podpisać oświadczenie woli wyrażające zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia. Takie oświadczenie ułatwia później bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Pamiętajmy, że oczekiwanie na przeszczep narządu, podobnie jak sytuacja, w której możemy być jego ewentualnym dawcą, może przytrafić się zarówno nam, jak i naszym bliskim – tłumaczy Beata Barcicka-Kłosowska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki

W niedzielę, 20 lipca 2025 roku, w Gminie Harasiuki odbył się wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki. To sportowe wydarzenie zgromadziło miłośników kolarstwa z całego regionu, oferując nie tylko sportową rywalizację, ale również doskonałą okazję do promocji aktywnego stylu życia i pięknych krajobrazów Podkarpacia.

Trasa wyścigu liczyła łącznie 87 kilometrów, a uczestnicy zmagali się z wymagającą, malowniczą trasą przebiegającą przez teren Gminy Harasiuki i okoliczne miejscowości.

Organizatorem wyścigu było Stowarzyszenie Cyklistów Team Bystre, które po raz kolejny udowodniło, że potrafi przygotować wydarzenie na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Harasiuki – Krzysztof Kiszka, a w gronie sponsorów i partnerów znaleźli się również:

  • Powiat Niżański reprezentowany przez Starostę Niżańskiego – Roberta Bednarza,
  • CUK Ubezpieczenia Leżajsk,
  • oraz firma Fresh Space Rekuperacja.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów wydarzenie przebiegło w doskonałej atmosferze, z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Liczna frekwencja zawodników i kibiców potwierdziła, że wyścig kolarski o Puchar Wójta Gminy Harasiuki na stałe wpisał się w kalendarz ważnych imprez sportowych regionu.

 

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Open:

I miejsce         – Szymon Arabasz

II miejsce        – Tomasz Malinowski

III miejsce       – Sławomir Furgała

 

Kategoria Open (kobiety):

I miejsce         – Sonia Cięciel

II miejsce        – Joanna Szura

III miejsce       – Zuzanna Czapka

 

Kategoria M1:

I miejsce         – Szymon Arabasz

II miejsce        – Krystian Marek

III miejsce       – Paweł Wcisło

 

Kategoria M2:

I miejsce         – Tomasz Malinowski

II miejsce        – Dominik Szymański

III miejsce       – Mikołaj Gutek

 

Kategoria M3:

I miejsce         – Sławomir Furgała

II miejsce        – Maciej Szczepanik

III miejsce       – Bartłomiej Broda

 

Kategoria M4:

I miejsce         – Mariusz Kocyła

II miejsce        – Robert Szczuc

III miejsce       – Grzegorz Urbaniak

 

Kategoria M5:

I miejsce         – Piotr Szczepanik

II miejsce        – Paweł Szeremeta

III miejsce       – Marek Pintal

 

Kategoria M6:

I miejsce         – Sławomir Snela

II miejsce        – Jacek Dziewiera

III miejsce       – Mariusz Łabędzki

Rusza odkomarzanie

W dniach od 22 do 24 lipca 2025 roku pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków Sp. z o.o. w Stalowej Woli przeprowadzą zabiegi odkomarzania naszego miasta. Opryski będą wykonywane w godzinach wieczornych, od godziny 20:00, zgodnie z opracowanym harmonogramem. Celem działań jest poprawa komfortu mieszkańców oraz ograniczenie populacji uciążliwych owadów – nie tylko komarów, ale także kleszczy i innych insektów.

Opryski będą prowadzone na terenach zielonych pomiędzy blokami, a także na placach zabaw i obiektach sportowo-rekreacyjnych. W przypadku miejsc znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych zabieg będzie wykonywany ręcznie – tak, by precyzyjnie kontrolować strumień i intensywność oprysku.

Wieczorne godziny zabiegów nie są przypadkowe – to czas największej aktywności komarów, a jednocześnie pora, w której można ograniczyć wpływ oprysków na pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Ze względu na zależność skuteczności odkomarzania od warunków pogodowych, MZB zastrzega sobie możliwość wprowadzenia niewielkich zmian w harmonogramie – opryski będą przeprowadzane tylko wtedy, gdy nie są prognozowane opady deszczu.

Harmonogram oprysków (22–24 lipca 2025):

22 lipca (wtorek):
– Osiedle Fabryczne (ul. 1-go Sierpnia, Dmowskiego, Kilińskiego)
– Osiedle Metalowców (ul. Żeromskiego, Metalowców, P.C.K.)
– Osiedle Śródmieście (ul. Skoczyńskiego, Narutowicza, Mickiewicza)
– Osiedle na Skarpie (ul. Reymonta, Wałowa, Działkowa)
– Osiedle Flisaków (ul. Czarnieckiego, Poniatowskiego)

23 lipca (środa):
– Osiedle Wyzwolenia (ul. Handlowa, K.E.N.)
– Rozwadów (ul. Rozwadowska, Rynek, Broniewskiego)
– Osiedle Poręby (al. Jana Pawła II)
– Osiedle Centralne (ul. Floriańska)
– Osiedle Młodynie (ul. Obrońców Pokoju, Wojska Polskiego)

24 lipca (czwartek):- Osiedle Piaski
– Charzewice (ul. Sandomierska, Ziołowa)
– Sochy (ul. Sochy, Rzeczna)
– Osiedle Hutnik (ul. Wańkowicza, Kossaka, Dąbka)
– Błonia Nadsańskie
– Park Zimnej Wody
– Osiedle Zasanie
– Rozwadów – Szpital
– Tereny przy ogródkach działkowych „Hutnik II” i „San”
– Park Charzewice
– Park Jordanowski
– Tereny przy ogródkach działkowych na os. Karnaty

Używany środek jest bezpieczny. To odpowiednio atestowana mieszanka działająca wyłącznie na larwy komarów, komary, kleszcze i meszki. Nie jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt. W razie pytań lub wątpliwości, informacji udziela Miejski Zakład Budynków.

 

Zaproszenie na I Patriotyczny Flis Sanem i Wisłą „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”

Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem serdecznie zapraszają do udziału w I Patriotycznym Flisie Sanem i Wisłą pod hasłem „W hołdzie Powstańcom Warszawskim”, który odbędzie się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2025 r.

Flis wyruszy z miejscowości Czekaj Pniowski i popłynie malowniczą trasą Sanem i Wisłą aż do Warszawy. Celem wydarzenia jest uczczenie 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promowanie pamięci historycznej, postaw patriotycznych i tradycji rzecznych.

Rajd adresowany jest do osób posiadających jednostki wodne z silnikiem, które chcą w aktywny sposób włączyć się w obchody rocznicowe oraz przeżyć niezwykłą przygodę na wodzie.

Zapisy na wydarzenie prowadzone są do 25 lipca 2025 r. za pomocą zgłoszenia mailowego na adres: slombryk@gmial.com . Wszelkich odpowiedzi na pytania udziela Robert Bąk – dyrektor GCK w Radomyślu na Sanem pod numerem telefonu: 601 168 152.

 

45-latek odpowie za uprawę konopi

Policjanci Wydziału Kryminalnego stalowowolskiej jednostki realizując zadania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości narkotykowej ujawnili na terenie gminy Pysznica uprawę konopi. W związku z tą sprawą zatrzymany został 45-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego, który usłyszał już zarzut z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu, Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej ujawnili uprawę konopi w na terenie kompleksu leśnego w gminie Pysznica. Do sprawy zabezpieczono 8 krzewów, w różnej fazie wzrostu.

Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze zatrzymali 45-letniego mieszkańca powiatu stalowowolskiego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał już zarzut opisany w artykule 63 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, do którego przyznał się. Za ten czyn grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności

ZUS przypomina o „wakacjach składkowych” dla przedsiębiorców

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (posiadający wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

– Od momentu wejścia w życie przepisów wprowadzających „wakacje składkowe” do ZUS od podkarpackich przedsiębiorców wpłynęło ponad 88 tys. wniosków, z czego 59 tys. dotyczyło zwolnienia za grudzień 2024 r. Dotychczas, w 2025 roku, najwięcej wniosków przedsiębiorcy złożyli celem zwolnienia za styczeń – 13,5 tys. , a najmniej za maj (1430) i lipiec (1849) – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Rzecznik precyzuje, że przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek za jeden miesiąc w roku. Chodzi o składki:
– na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
– na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
– na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli przedsiębiorca je opłaca.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność i nie dotyczy składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.

Z ulgi mogą skorzystać osoby wpisane do rejestru CEDIG, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób (tzw. mikroprzedsiębiorców) oraz komornicy sądowi, o ile spełniają warunki do skorzystania z wakacji składkowych. Dotyczy to m.in. limitu rocznego przychodu z 2024 lub 2023 roku do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 mln euro. Ponadto kwota pomocy publicznej otrzymanej w okresie 3 minionych lat nie może przekroczyć 300 tys. euro (pomoc de minimis).

– Składki objęte zwolnieniem zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty. – Ponieważ ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał – dodaje rzecznik.

Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za sierpień, to wniosek musi złożyć w lipcu.

Wnioski RWS Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatruje automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępnia na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wysyła dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

Na stronie internetowe ZUS są dostępne obszerne wyjaśnienia jak skorzystać z ulgi oraz najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania i odpowiedzi: Wakacje składkowe

Obchody Święta Policji w stalowowolskiej jednostce

Policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli obchodzili dzisiaj swoje święto. Podczas uroczystego apelu funkcjonariusze stalowowolskiej jednostki, odebrali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Akty mianowania wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Piotr Stępka oraz Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli mł. insp. Mariusz Stasiak.

Dzisiaj, na Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podinsp. Piotrowi Stępce przez dowódcę uroczystości nadkom. Bartosza Gracza. Następnie uroczyście podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

W obchodach policyjnego święta uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz służb i instytucji współpracujących z Policją.W apelu udział wzięła kadra kierownicza, policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli oraz uczniowie klas policyjnych.

Wszystkich zgromadzonych przywitał Komendant Powiatowy Policji w Stalowej Woli mł. insp. Mariusz Stasiak.Podczas swojego przemówienia nawiązał do histroii powstania miasta Stalowa Wola i jej budowniczych, którzy mieli „stalową wolę” do tworzenia jej. Dziś tą samą „stalową wolą”, my jako funkcjonariusze i pracownicy policji, w codziennej służbie zapewniamy bezpieczeństwo mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Komendant skierował słowa podziękowania do funkcjonariuszy i pracowników komendy za zaangażowanie, codzienną służbę, poświęcenie i odwagę. Pogratulował wszystkim odznaczonym i awansowanym. Słowa wdzięczności skierował również do rodzin policjantów za ich wyrozumiałóść oraz wsparcie. Komendant podziękował przedstawicielom władz samorządowych za wspieranie naszych działań na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego, przedstawicielom sądu i prokuratury za codzienną współpracę, przedstawicielom służb za wspólne działania, a emerytom i rencistom policyjnym za przekazaną wiedzę i doświadczenia.

W dalszej części uroczystości odczytane zostały: Decyzja Ministra Spraw Węwnętrznych i Administracji o nadaniu odznaki oraz rozkazy personalne Komendanta Głównego Policji, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie i Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli o mianowaniu na wyższe stopnie służbowe. Następnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Stalowej Woli wręczyli policjantom odznaczenia i akty mianowania.

W tym roku awanse otrzymało 51 funkcjonariuszy stalowowolskiej jednostki. 1 funkcjonariusz w korpusie oficerów starszych, 2 funkcjonariuszy w korpusie oficerów młodszych, 21 w korpusie aspirantów, 6 w korpusie podoficerów oraz 18 w korpusie szeregowych.

Po nominacjach nastąpiły przemówienia zaproszonych gości. Podinsp. Piotr Stępka pogratulował awansowanym policjantom, podziękował także wszystkim funkcjonariuszom za trudy codziennej, często niebezpiecznej służby i życzył dalszych sukcesów zawodowych.

Następnie głos zabrali Wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraji Zastępca Prezydenta Miasta Stalowej Woli Monika Pachacz-Świderska,którzy w imieniu przedstawicieli lokalnego samorządu skierowali w stronę policjantów słowa uznania i pogratulowali awansów.

Podczas uroczystości zostały wręczone listy gratulacyjne dla pracowników cywilnych jednostki, medale nadane Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, a także okolicznościowe grawertony dla przybyłych gości.

Uroczystości zakończyły się odprowadzeniem sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli i złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystego apelu.

Wszystkim odznaczonym i awansowanym serdecznie gratulujemy!

We wtorek kolejne warsztaty wikliniarskie w Rudniku nad Sanem

Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem zaprasza mieszkańców i gości do udziału w bezpłatnych warsztatach wikliniarskich, organizowanych w ramach projektu „Wikliniarstwo – rzemiosło o niezwykłej tradycji”.

Projekt ma na celu ochronę i kultywowanie lokalnego dziedzictwa plecionkarskiego oraz promowanie twórczości regionalnych rzemieślników. Rudnik nad Sanem, nazywany stolicą polskiej wikliny, od dziesięcioleci słynie z pielęgnowania tej unikalnej tradycji.

Najbliższe warsztaty odbędą się we wtorek 22 lipca w godz. od 9.00 do 15.00. Zajęcia poprowadzi Marcin Jakubowski – doświadczony wikliniarz, znany z pracy opartej na tradycyjnych technikach wyplatania. Uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy rzemiosła, samodzielnie spróbować pracy z wikliną oraz dowiedzieć się więcej o znaczeniu tej profesji dla lokalnej społeczności.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Aktualności

Na sygnale