4.1 C
Stalowa Wola
wtorek 25.02.2025

Zakaz wstępu na teren poligonu

W terminie od 1 do 31 marca na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba w m . Nowa Dęba i m . Lipa prowadzone będą ćwiczenia i strzelania dzienno-nocne z użyciem ostrej amunicji (dotyczy również dni wolnych i świątecznych).

– W związku z powyższym apeluję do mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przejeżdżających w pobliżu terenu poligonu o bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu na teren poligonu . Nadmieniam, że o zakazie wstępu informują tablice ostrzegawcze, maszty z kulami i oznakowane szlabany zamykające wjazd na drogi poligonowe. – apeluje ppłk Mariusz Kseń.

W ubiegłych latach nieprzestrzeganie tych zasad było przyczyną wielu tragedii. Bezmyślność oraz brak zdrowego rozsądku doprowadza do groźnych wypadków na poligonie, w których ofiarami są osoby cywilne – najczęściej dzieci i młodzież . Dzieje się tak niestety dość często przy milczącej akceptacji rodziców i dorosłych.

Teren poligonu  jest ciągle patrolowany przez Żandarmerię Wojskową, a osoby łamiące obowiązujący zakaz podlegają karom administracyjnym, w tym finansowym.

 

Sezon na wypalanie traw rozpoczęty

Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy. Wciąż wielu Polaków ma całkowicie mylne przeświadczenie, że wypalanie traw poprawia żyzność gleby i niszczy chwasty. Okazuje się jednak, że wypalanie wierzchniej warstwy gleby obniża jej wartość użytkową nawet na kilkanaście lat. 

Choć zima jeszcze trwa, a na polach wciąż leży śnieg, a w niektórych miejscach zaczynają się pierwsze wiosenne pożary traw. Tylko podczas minionego weekendu podkarpaccy strażacy wyjeżdżali ponad 150 razy do pożarów związanych z wypalaniem traw. Spłonęło blisko 60 hektarów.

Na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara do 10 lat więzienia.

Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Apelujemy o niewypalanie traw. Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie!

Poszukiwani w rękach policjantów

Od początku miesiąca, stalowowolscy funkcjonariusze, zatrzymali szesnaście osób, które były poszukiwanie do odbycia kary pozbawienia wolności. Za dwoma osobami wydany został list gończy. Najdłużej, bo po 8 miesięcy spędzi w zakładzie karnym dwóch mieszkańców Stalowej Woli.

Wiele osób wciąż próbuję ukrywać się przed organami ścigania, aby uniknąć pobytu w więzieniu. Policjanci podczas prowadzenia czynności ustalają, namierzają i zatrzymują poszukiwanych.

Tylko w tym miesiącu, stalowowolscy funkcjonariusze zatrzymali łącznie szesnastu poszukiwanych, w tym jedną kobietę. Osoby te miały do odbycia kary pozbawienia wolności od kilku dni do kilku miesięcy. Za dwoma mężczyznami wydany został list gończy.

Najdłużej w zakładzie karnym spędzi 41-letni mieszkaniec Stalowej Woli, który ukrywał się przed odpowiedzialnością karną za granicą od blisko 6 lat. Mężczyzna przyjeżdżał do kraj w różnych odstępach czasu. Policjanci zatrzymali go w ubiegłym tygodniu poza powiatem stalowowolskim. W zakładzie karnym spędzi najbliższe 8 miesięcy.

Kolejny zatrzymany, który był poszukiwany listem gończym, ma do odbycia karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. To 40-letni mieszkaniec Stalowej Woli.

Najbliższe 8 miesięcy w zakładzie karnym spędzi również 43-latek, który był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Stalowej Woli do odbycia kary za kradzieże.

Większość zatrzymanych trafiło już do zakładów karnych, gdzie odbywają zasądzone im kary. Kilkoro zostało zwolnionych po uiszczeniu grzywny.

Podsumowanie pierwszej kadencji Stalowowolskiej Rady Kobiet

W miniony piątek odbyła się ostatnia sesja Stalowowolskiej Rady Kobiet I Kadencji, która zgromadziła członkinie Rady oraz przedstawicieli lokalnych instytucji.  Spotkanie miało charakter podsumowujący, ale również pełen wzruszeń i podziękowań za wspólną pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Podczas sesji przedstawiono szczegółowe sprawozdanie z działań podjętych przez Stalowowolską Radę Kobiet w trakcie I kadencji. Wśród nich znalazły się liczne inicjatywy na rzecz wsparcia kobiet w życiu zawodowym i rodzinnym, a także projekty edukacyjne i kulturalne, które na stałe wpisały się w krajobraz Stalowej Woli. Członkinie Rady podkreślały, że ich praca nie byłaby możliwa bez wsparcia lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców miasta.

Prezydent Stalowej Woli, który uczestniczył w obradach, osobiście podziękował każdej z członkiń Rady za ich zaangażowanie i wkład w rozwój miasta. – Stalowa Wola jest kobietą – powiedział, zwracając się do zebranych. – Dziękuję za Wasze działania, za rady i wsparcie w realizacji przedsięwzięć, za delikatność i siłę, które wniosłyście w nasze wspólne inicjatywy. Wasza praca to nie tylko konkretne projekty, ale także budowanie ducha solidarności i współpracy, które są fundamentem naszej społeczności.

Nie zabrakło również wzruszających momentów, gdy same członkinie Rady dziękowały instytucjom i organizacjom, które je wspierały w codziennej działalności oraz sobie nawzajem. Podkreślały, że oprócz wspólnych osiągnięć, największą wartością były więzi, które się nawiązały, oraz przyjaźnie, które przetrwają mimo formalnego zakończenia kadencji. – To był czas nie tylko pracy, ale także wzajemnego wsparcia i inspiracji – mówiły uczestniczki spotkania.

Na zakończenie sesji ogłoszono, że już wkrótce rozpocznie się II kadencja Stalowowolskiej Rady Kobiet. Obecne radne wyraziły nadzieję, że nowy skład będzie kontynuował dotychczasowe działania, a także podejmie kolejne wyzwania. Prezydent miasta zwrócił się do członkiń Rady z prośbą, aby nawet nie będąc w strukturach SRK, nadal aktywnie działały na rzecz stalowowolskich kobiet i rodzin. – Wasz głos i doświadczenie są nieocenione. Liczę na to, że nadal będziecie inspirować i wspierać naszą społeczność – podsumował.

Stalowowolska Rada Kobiet I Kadencji zapisze się w historii miasta jako przykład siły, determinacji i kobiecej solidarności. Teraz przed Radą nowy rozdział – pełen wyzwań, ale i możliwości.

źródło: UM Stalowa Wola 

Remis Stali Stalowa Wola z Wartą Poznań

Stalówka nie wygrała kolejnego wiosennego meczu. Drużyna Stali Stalowa Wola zremisowała z Warta Poznań 0:0 w meczu 21. kolejki Betclic 1. Ligi. 

Mecz został rozegrany w poniedziałkowy wieczór na stadionie przy ulicy Hutniczej. Przed pierwszym gwizdkiem pamiątkową koszulką został uhonorowany były kapitan Stali a obecnie dyrektor sportowy klubu Jakub Kowalski

Od początku spotkania lepiej prezentowali się piłkarze z Poznania. Zielono-czarni grali nieco ponad godzinę w osłabieniu, bo w 30. minucie drugą żółtą kartką i w konsekwencji czerwoną otrzymał Patryk Zaucha. W drugiej połowie meczu to zawodnicy Stali Stalowa Wola byli lepsi od przeciwników.

Finalnie mecz zakończył się remisem 0:0. Wynik z pewnością nie jest zadowalający dla żadnej z ekip, które walczą o utrzymanie na zapleczu.

Stal: Piekutowski – Mehremić, Oko (72’ Banach), Furtak, Walski (82’ Ruszel), Mydlarz (72’ Wojtkowski), Zaucha, Urban, Ibe-Torti, Thiago (72’ Lelek), Strózik (76’ Jonathan Junior).

Warta: Przybylak – Bartkowski (73’ Przybyłko), Kiełb (46’ Rajsel), Wojcinowicz, Tkachuk, Firlej (46’ Feliks), Żurawski (89’ Gąska), Drzazga, Michalski, Gryszkiewicz, Markov (73’ Waluś).

Żółte kartki: Zaucha, Walski, Thiago (Stal) oraz Przybyłko, Feliks (Warta).

Czerwona kartka: Zaucha (Stal – za dwie żółte)

Sędzia: Jacek Małyszek (Lublin).

 

Powiat wspiera strażaków i ratowników

Powiat Stalowowolski zakupił fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy oraz defibrylatory AED. Ze sprzętu będą korzystali strażacy z jednostki OSP w Gwoźdźcu (gmina Bojanów) oraz ratownicy z Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda.

Defibrylatory AED to urządzenia pozwalające na szybką reakcję w nagłych wypadkach i umożliwiające w maksymalnie uproszczony sposób prowadzenie reanimacji krążeniowo – oddechowej, a co za tym idzie – podtrzymanie funkcji życiowych do czasu przybycia karetki do osoby poszkodowanej. Dlatego też taki sprzęt coraz częściej trafia na wyposażenie służb, a także jest instalowany w miejscach użyteczności  publicznej i w wielu instytucjach – czego przykładem jest między innymi Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.

Teraz Powiat Stalowowolski zakupił identyczne urządzenie na potrzeby jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwoźdźcu.

– Defibrylator AED bardzo się tu przyda. Często w miejscowościach odległych od dużych miast, gdy trzeba komuś udzielić pilnie pierwszej pomocy, najszybciej na miejscu są miejscowi strażacy-ochotnicy. Ten sprzęt w ich rękach może ocalić komuś życie – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, który wraz z posłem na Sejm RP Rafałem Weberem, wicestarostą stalowowolskim Stanisławem Sobierajem oraz radnym powiatowym Markiem Olejarzem, wręczył w dniu 24 lutego 2025 r. zakupione urządzenie druhom z OSP w Gwoźdźcu.

W spotkaniu wzięli również udział stalowowolscy przedstawiciele Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda, której Powiat Stalowowolski udostępnił zestaw fantomów oraz defibrylator szkoleniowy.

– Cieszę się, że udało się zorganizować ratowników z Legionu Gerarda również na naszym terenie, którzy w razie potrzeby nie tylko prowadzą działania ratownicze i poszukiwawcze, ale też zajmują się działalnością edukacyjną i szkoleniową. Czym więcej ratowników i strażaków w powiecie, tym nasi mieszkańcy są bezpieczniejsi. Dlatego też nasz samorząd regularnie wspiera takie organizacje – mówi starosta Janusz Zarzeczny.

Zmarł Jacek Pomykała

W wieku 67 lat zmarł Jacek Pomykała – Nadleśniczy  Nadleśnictwa Rozwadów w latach 2017-2023.

Śp. Jacek Pomykała był odważnym, dobrym człowiekiem, wyjątkowo zasłużonym dla miasta Stalowej Woli. Potrafił skutecznie łączyć miłość do przyrody i lasu z mądrą służbą dla człowieka, społeczności lokalnej i Ojczyzny. Zawsze podziwiałem Jego umiejętność dialogu i wspólnego działania. Miał olbrzymi wpływ na otwarcie nowego horyzontu rozwoju miasta Stalowej Woli, realizującego idee Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jego praca oraz współpraca na rzecz rozwoju naszego miasta i Ojczyzny, już dzisiaj przynosi owoce, a Jego umiejętność spojrzenia poza horyzont oraz odważna wizja rozwoju, będzie doceniana i dostrzegana w przyszłości. – napisał Lucjusz Nadbereżny na swoim facebooku.

Jacek Pomykała urodził się w 1958 roku. Był aktywnym członkiem Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność”. Przez ponad 40 lat związany był z Lasami Państwowymi.

W hołdzie zamordowanemu Zbigniewowi Tokarczykowi

Mija 41 lat od tragicznej śmierci Zbigniewa Tokarczyka – działacza NSZZ „Solidarność” i Konfederacji Polski Niepodległej, zamordowanego za działalność związkową.

Tokarczyk był pracownikiem Elektrowni Stalowa Wola, zaangażowanym w działalność Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” oraz Regionu Ziemia Sandomierska. W czasie stanu wojennego był internowany w Załężu. Po zwolnieniu kontynuował działalność opozycyjną, za co był szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

W nocy z 23 na 24 lutego 1984 roku, podczas powrotu z delegacji służbowej, został zamordowany. Jego ciało znaleziono przed domem w Stalowej Woli. Sekcja zwłok wykazała urazy wątroby i płuc. Śledztwo, które miało wyjaśnić okoliczności tej zbrodni, zostało szybko umorzone. Po latach ponowne dochodzenie nie doprowadziło do ustalenia sprawców. Jerzy Tokarczyk, brat Zbigniewa, wskazywał na funkcjonariuszy SB jako odpowiedzialnych za tę zbrodnię.

Zbigniew Tokarczyk spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli, a w miejscu jego śmierci umieszczono tablicę pamiątkową. W 2011 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 41. rocznicę tragicznej śmierci Zbigniewa Tokarczyka wicestarosta powiatu stalowowolskiego Stanisław Sobieraj złożył znicze na jego grobie oraz pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie. Również samorząd Stalowej Woli pamiętał o rocznicy. Kwiaty pod tablicą złożyli: przewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli Agata Krzek oraz zastępcą prezydenta miasta Stalowej Woli Tomaszem Miśko.

W piątek pokaz filmu „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”

Stowarzyszenie ” Stalowi Patrioci” zaprasza serdecznie na pokaz filmu Jacka Międlara pod tytułem ” Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. Pokaz odbędzie się w najbliższy piątek – 28 lutego o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Film dokumentalny przedstawia relacje ostatnich żyjących świadków rzezi wołyńskiej – jednej z najbardziej bolesnych kart polsko-ukraińskiej historii. Produkcja nie tylko ukazuje dramatyczne wydarzenia, ale także zadaje pytania o pamięć historyczną, przebaczenie i pojednanie między narodami.

Po pokazie odbędzie się debata z twórcami filmu.

Azjatyckie wojaże Natalii w MBP

W ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Natalią Męcińską – podróżniczką, poetką, modelką i wrażliwą artystką o wielkiej duszy. Natalia, rodowita stalowowolanka, przez kilka miesięcy żyła i podróżowała po Azji. Jej relacja z wojaży zgromadziła blisko 100 osób w MBP, a podróżniczka podzieliła się swoimi doświadczeniami, opowiadając o niezwykłych przygodach oraz wyzwaniach, jakie napotkała.

Przez godzinę dzieliła się z publicznością swoimi przeżyciami z wojaży po Chinach, Tajlandii i Malezji. Jej multimedialna prezentacja, wzbogacona o zdjęcia i nagrania, przedstawiała
zarówno codzienne życie mieszkańców, jak i imponującą architekturę wielkich miast, takich jak Szanghaj, Bangkok, Kuala Lumpur czy George Town. Gość MBP nie pominął także
malowniczych tajskich wysp, takich jak Ko Lanta, Ao Nang czy Ko Sriboya, gdzie miał okazję zaznać spokoju i cieszyć się bliskością natury, z dala od zgiełku metropolii.

Najdłuższym etapem podróży Natalii były Chiny, gdzie spędziła cztery miesiące w 2022 roku – w czasie, gdy kraj wciąż mierzył się z wyzwaniami związanymi z obostrzeniami sanitarnymi. Podczas spotkania Natalia dzieliła się swoimi doświadczeniami, jako modelka w Szanghaju, gdzie codzienne testy na COVID-19 oraz liczne restrykcje utrudniały zarówno pracę, jak i codzienne życie. Mimo tych trudności okres ten przyniósł jej wiele cennych znajomości i inspirujących spotkań, które na długo zapadły jej w pamięć.

Kolejnym etapem podróży była Tajlandia, gdzie podróżniczkę zachwyciła niezwykła mieszanka egzotyki, kultury i gościnności miejscowych ludzi. Bangkok urzekł ją swoją energią i nieustannym rytmem życia, natomiast tajskie wyspy oczarowały spokojem i malowniczymi krajobrazami.

W Malezji natomiast mogła doświadczyć dynamiki tętniącego życiem Kuala Lumpur oraz odkryć historyczne George Town, gdzie przenikające się kultury nadają miastu wyjątkowy charakter. Niezwykła różnorodność kulinarna, gościnność mieszkańców oraz spektakularne widoki sprawiły, że pobyt w tym kraju pozostawił niezatarte wspomnienia.

Po półtoramiesięcznej podróży po Tajlandii i Malezji Natalia wróciła do Polski miesiąc temu, a jej opowieści zaciekawiły słuchaczy i zainspirowały do odkrywania nowych miejsc.

Spotkanie zakończyło się rozmowami i licznymi pytaniami od publiczności, co pokazało, jak duże zainteresowanie wzbudziły jej doświadczenia.

Aktualności

Na sygnale