17.7 C
Stalowa Wola
wtorek 15.07.2025

Miejski Ośrodek Kultury w Rudniku nad Sanem realizuje projekt „Wikliniarstwo – rzemiosło o niezwykłej tradycji” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Kluczowym celem projektu jest propagowanie kultury regionu oraz wzmacnianie potencjału i uwydatnienie roli depozytariuszy rzemiosła wikliniarskiego w Rudniku nad Sanem, wpisanego w 2018 roku jako Plecionkarstwo w Polsce na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W ramach inicjatywy podjęty został szereg działań mających na celu upowszechnianie i promowanie tradycji wyplatania, wzbudzenie zainteresowania lokalnym dorobkiem kulturowym oraz rozwijanie poczucia tożsamości lokalnej. Podczas cyklicznego wydarzenia „Wiklina 2025” zorganizowany został pokaz mody wiklinowej. Kolejnym elementem projektu są warsztaty wyplatania skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami, poprowadzone w okresie letnim przez mistrzów rzemiosła. Zakończą się konferencją w Centrum Wikliniarstwa pt.: „Jak w końcu XIX wieku swe wyroby promowała Szkoła Koszykarska w Rudniku” poprowadzoną przez Annę Feliks – kuratora Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Kluczowym elementem realizowanego projektu będzie odsłonięcie form wiklinowych wykonanych przez artystów rzemiosła biorących udział w Plenerze Wikliny Artystycznej oraz otwarcie w galerii Centrum Wikliniarstwa czasowej wystawy wikliny użytkowej ze zbiorów Fundacji „Ocalić od Zapomnienia” im. Stanisławy Tutki.

Inicjatywa to także wyjazdy studyjne do ośrodków związanych z wikliniarstwem:

  •  Otwocka, Wielkiego, gdzie uczestnicy zwiedzili galerię wiklinowych rzeźb powstałych w ramach ogólnopolskich plenerów wiklinowych oraz wzięli udział w warsztatach wyplatania poprowadzonych przez Wojciecha Świątkowskiego – prezesa Stowarzyszenia Polskich Plecionkarzy, członka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy
  •  Nałęczowa, gdzie od lat prowadzona jest klasa wikliniarstwa artystycznego. Na miejscu z uczestnikami wyjazdu spotkał się Mirosław Iwański – członek Warszawskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzili placówkę edukacyjną, obejrzeli wystawę Ogólnopolskiego Biennale Form Użytkowych i Rzeźbiarskich Szkół Artystycznych, w skład której weszły ekspozycje z wikliny oraz wzięli udział w kolejnych warsztatach wyplatania
  •  Bolestraszyc, gdzie obejrzą obiekty wiklinowe zainstalowane w przestrzeni ogrodu.

Istotnym celem projektu jest również ochrona i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. W ramach tych starań uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 przeprowadzili badania ankietowe związane z wikliniarstwem jako filarem tożsamości lokalnej i regionalnej. Odbyły się w czasie wydarzenia „Wiklina 2025”, a ankiety, w oparciu o konsultacje z dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem, przygotowała dr hab. Katarzyna Smyk – profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Badania zostały poprzedzone warsztatem dla badaczy terenowych na temat celu badań i zasadom pracy z ankietą. Wyniki zaprezentują uczniowie oraz profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podczas konferencji w Centrum Wikliniarstwa kończącej projekt. Badania mają być kontynuacją starań o ochronę zjawiska związanych z projektem „Ochrona i wzmacnianie tradycji wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”.

Projekt zakłada rozszerzenie życia kulturalnego w regionie poprzez organizację działań nawiązujących do lokalnych tradycji i rzemiosła wikliniarskiego, zachęcając społeczność do podjęcia się wyplatania – czy to w formie pasji, czy też profesji. Założeniem projektu jest czerpanie właśnie z lokalnej kultury i historii aby rozbudzić w społeczności poczucie przynależności i dumy ze swojego pochodzenia. Zadanie ma kontynuować starania o wpis tradycji plecionkarstwa w Polsce na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Stanowi kolejny krok do zaszczepienia w odbiorcach chęci aktywnego angażowania się w podtrzymywanie tradycji. Ma również uwydatnić wpływ wikliniarzy na kultywowanie tradycji oraz propagować rzemiosło na szerszą skalę. Istotnym elementem jest zaangażowanie dzieci i młodzieży będących pokoleniem przyszłości. Udział w projekcie pozwoli im głębiej zapoznać się z tradycjami, rozwinie ich kreatywność i więź ze swoją najbliższą okolicą. Zachęci ich również do podejmowania kolejnych działań na rzecz miejsca zamieszkania. Zadanie stawia także na podjęcie współpracy z ekspertami z różnych części Polski (Mazowsza, Lubelszczyzny i Podkarpacia), co pozwoli na budowanie wieloletniego wsparcia i wymianę doświadczeń.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

 

Kilka słów odnośnie warsztatów wikliniarskich

Przez okres wakacji organizowane są cztery 6-godzinne warsztaty wyplatania w Centrum Wikliniarstwa pod okiem mistrzów i znawców rzemiosła wikliniarskiego – Marcina Jakubowskiego i Ryszarda Machowskiego. Będą sprzyjać rozwojowi i podtrzymywaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież, dorośli, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami oraz turyści odwiedzający Rudnik nad Sanem.

Informacje o Marcinie Jakubowskim, który poprowadzi warsztaty 22 lipca (w godz. 09.00 – 15.00) 
Marcin Jakubowski wywodzi się z rodziny o wieloletnich tradycjach i to właśnie od niej zdobył całą wiedzę o plecionkarstwie i wiklinie. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów wikliniarskich. Prowadził m.in. zajęcia w ramach projekt realizowanego przez grupę nieformalną „Młodzi aktywni” – „Twórcze spotkania z haftem, ceramiką i plecionkarstwem”. Na 10-lecie Centrum Wikliniarstwa wplótł postać Michałka siedzącego na koniu. Wykonał również „Tańczące Eurydyki” i „Wiklinową Perłę”, wchodzące w skład Szlaku Wiklinowych Rzeźb. Brał udział w projekcie „O czym szumią wierzby w Rudniku nad Sanem… o rosnącym placu zabaw.” w ramach konkursu grantowego „Moja Mała Ojczyzna” tworząc 16 artystycznych wiklinowych artefaktów. Wyplótł także prezenty, które stały przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie jako świąteczna dekoracja. Z sukcesem bierze udział w międzynarodowych konkursach plecionkarskich zdobywając nagrody, np.: podczas Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu, gdzie otrzymał wyróżnienie za kosz w kategorii kosz użytkowy. Brał udział w Plenerze Wikliny Artystycznej w ramach II i IV edycji Festiwalu Kultury Lasowickiej, podczas których na oczach gości wyplótł ważki i smoka. W 2023 r. Marcin Jakubowski zajął I miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Plecionkarskim w Poznaniu o nagrodę Grand Prix w kategorii „Tradycyjna Forma Dekoracyjna” podczas Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Poznaniu. Reprezentował również Polską Stolicę Wikliny podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Chengdu.

Informacje o Ryszardzie Machowskim, który poprowadzi warsztaty 05 i 19 sierpnia (w godz. 09.00 – 15.00)
Ryszard Machowskim plecionkarstwem zajmuje się od dzieciństwa, a sztukę wyplatania tradycyjnych wyrobów użytkowych przekazali mu rodzice. Z witek potrafi wypleść wszystko. Z czasem zaczął wyplatać współczesne artystyczne formy przestrzenne. Posiada tytuł czeladnika (2013 r. Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie) oraz mistrza (2014 r. Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie). Prowadzi liczne warsztaty i pokazy plecionkarskie np. podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, w ramach Letniej Szkoły Plecionkarstwa. Brał udział w II, III i IV edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wraz z żoną i córką uczestniczy w plenerach artystycznych i konkursach m.in. w Konkursie Wikliny Artystycznej “Fantazja” i w Międzynarodowym Konkursie Plecionkarskim na Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu oraz Poznaniu. W jego ogrodzie można oglądać kilkumetrową wiklinową choinkę oraz pszczołę, a na Boże Narodzenie pojawia się również szopka wykonana w całości z wikliny. Na rudnickim Rynku możemy natomiast podziwiać m.in. smoka, łanię i ptaki. Państwo Maria i Ryszard Machowscy wykonali 17 kolekcję wiklinowej mody. Stroje zostały zaprojektowane przez pracownika Miejskiego Ośrodka Kultury i po raz pierwszy można je było podziwiać podczas imprezy „Wiklina 2024 Rudnik nad Sanem”. Najnowsza kolekcja została wykonana z wikliny gotowanej oraz białej, oprócz wiklinowych strojów powstały także efektowne nakrycia głowy oraz dodatki, np. broszka.

Odpowiedzą za kradzież metali

Kryminalni ze stalowowolskiej jednostki zatrzymali dwie osoby, podejrzane o kradzież metali z zakładu pracy. Łączna wartość strat została wyceniona na kwotę ponad 12 tysięcy złotych. Za swoje czyny mieszkanka Stalowej Woli i mieszkaniec Niska odpowiadać będą przed sądem.

Początkiem miesiąca, policjanci z wydziału kryminalnego stalowowolskiej jednostki wykonywali czynności w związku z uzyskaną informacją o kradzieżach metali z terenu jednego z zakładów pracy w Stalowej Woli.

W wyniku dokonanych sprawdzeń i analiz funkcjonariusze ustalili, że związek z tą sprawą może mieć dwójka pracowników firmy. Kryminalni do sprawy zatrzymali 64-letnią mieszkankę Stalowej Woli i 63-letniego mieszkańca Niska.

W toku przeprowadzonych czynności ustalono, że zatrzymani na przestrzeni ostatnich 4 lat z terenu zakładu wynosili elementy metalowe i sprzedawali je w skupach. Pokrzywdzony wartość strat wycenił na kwotę ponad 12 tysięcy złotych.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego oboje usłyszeli już zarzut kradzieży, do którego popełnienia przyznali się.

Za kradzież kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Już we wtorek kolejna akcja Honorowego Oddawania Krwi w Nisku

Fundacja Promocji i Kreatywności PIK oraz Gmina i Miasto Nisko serdecznie zapraszają do udziału w akcji Honorowego Oddawania Krwi, która odbędzie się we wtorek, 15 lipca 2025 roku, na Dużych Plantach w Nisku. Rejestracja dawców prowadzona będzie w godzinach 9:00–13:00.

Oddając krew, ratujesz ludzkie życie. To cenny dar dla osób, które przeszły ciężkie operacje, ucierpiały w wypadkach lub zmagają się z chorobami nowotworowymi. Każda donacja może mieć ogromne znaczenie.

Organizatorzy gorąco zachęcają do włączenia się w tę szlachetną inicjatywę. Wystarczy być zdrowym, mieć od 18 do 65 lat i przynieść ze sobą dokument tożsamości. Przed oddaniem krwi zaleca się zjeść lekki posiłek i dobrze się nawodnić.

Nie bądź obojętny – Twoja krew może uratować życie!

Startuje koszenie łąki na Błoniach

Miasto Stalowa Wola informuje, że dziś rozpoczynają się prace związane z koszeniem łąki na Błoniach. To nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale przede wszystkim działanie istotne z punktu widzenia ochrony przyrody i utrzymania bioróżnorodności tego cennego obszaru.

Koszenie łąk to konieczność – zaniechanie tego procesu prowadzi do ich stopniowego zarastania krzewami i drzewami, czyli tzw. sukcesji naturalnej. W efekcie teren przestaje pełnić funkcję łąki kwietnej, staje się mniej przyjazny dla zapylaczy, a często ulega dominacji przez gatunki inwazyjne, takie jak nawłoć kanadyjska, klon jesionolistny czy robinia akacjowa.

Brak regularnego koszenia to nie tylko zmiana krajobrazu – to również zagrożenie dla owadów zapylających, dla których łąka jest kluczowym źródłem pożywienia.

Obecnie wykoszone zostały już pasy techniczne wzdłuż alejek. W połowie lipca planowane jest rozpoczęcie mozaikowego koszenia pozostałej części łąki. Kolejne etapy prac przewidziane są na przełom września i października lub października i listopada – w zależności od warunków pogodowych.

Koszenie odbywa się z zachowaniem zasad ochrony przyrody – kosiarki ustawione są na najwyższy poziom cięcia, by uniknąć efektu tzw. „rżyska”. Pokos będzie rozdrabniany, pozostawiony do wyschnięcia i rozsiania nasion, co sprzyja naturalnemu odnawianiu się roślinności.

Zdarzenie drogowe z udziałem hulajnogi elektrycznej

Stalowowolscy policjanci wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego w Stalowej Woli, przy ul. Poniatowskiego. Doszło tam do zderzenia toyota z hulajnogą elektryczną. Kierujący jednośladem 16-latek został przewieziony do szpitala, na szczęście nie wymagał hospitalizacji. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Dyżurny stalowowolskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Poniatowskiego z udziałem pojazdu osobowego i hulajnogi elektrycznej. Z wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący hulajnogą elektryczną 16-latek uderzył w tylny bok pojazdu toyota, który skręcał w prawo w boczną ulicę. Nastolatek został przewieziony do szpitala, nie wymagał jednak hospitalizacji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza. Trwa wyjaśnianie przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Apelujemy o ostrożność, stosowanie się do zasad ruchu drogowego, a także korzystanie z kasków ochronnych, które nie są obowiązkowe, ale mogą uratować nasze zdrowie, a nawet życie.

Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – o czym należy pamiętać?

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
  • Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności,  ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna – uprawnienia

  • Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna – dzieci

  • Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna – zakazy

  • Przepisy zabraniają kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu
  • Przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów
  • Ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów

Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe

Wójt Gminy Jeżowe oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem serdecznie zapraszają mieszkańców oraz gości na Wakacjonalia 2025 – Dni Gminy Jeżowe, które odbędą się w dniach 26–27 lipca 2025 roku na boisku rezerwowym stadionu KS „SPARTA” Jeżowe.

W programie wydarzenia przewidziano szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: koncerty artystów lokalnych i zaproszonych gwiazd, animacje i warsztaty dla najmłodszych, strefę gastronomiczną, oraz pokaz laserów i fajerwerków na zakończenie imprezy.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dni Gminy Jeżowe!

Program imprezy:
26 lipca (sobota)
19:00 – Koncert Zespołu 4EVER
20:00 – Występy taneczne zespołu „SARDIAN” i „FORTIS”
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru Zespołu MIG
22:00 – Koncert WAC TOJA
23:00 – Pokaz laserowy BAM SHOW
23:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

27 lipca (niedziela)
14:00 – Rozpoczęcie imprezy
14:00 – Pokaz cyrkowy dla dzieci (M&M. EVENTS)
15:00 – Orkiestra Dęta Gminy Jeżowe, Mażoretki „FORTIS”, Kapela Ludowa „Jeżowianie”, Grupa Wokalna „AKORDIA”
16:45 – Część oficjalna
17:00 – Koncert Zespołu CLASSIC
18:00 – Rozstrzygniecie Konkursu Kulinarnego „LASOWIACKIE SMAKI”, Wręczenie nagrody Społecznika Roku Gminy Jeżowe, Wręczenie nagród dla najzdolniejszych uczniów Gminy Jeżowe
18:30 – Koncert Zespołu KAPELA GÓROLE
21:00 – Koncert Gwiazdy Wieczoru CLEO
22:00 – Pokaz fajerwerków
22:15 – Zabawa z DJ DISCO DUCK

W programie:

  • Warsztaty cyrkowe dla dzieci 15:00 – 17:00
  • Konkurs Kulinarny „LASOWIACKIE SMAKI”
  • Inne atrakcje: Ekspozycja Wojska Obrony Terytorialnej, wystawy, kiermasze, degustacje, żywe maskotki BAM SHOW
  • Gastronomia Solny Catering, Lunapark

Patronat Honorowy – Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak

Gmina Radomyśl nad Sanem pomogła dzieciom na Ukrainie

W dniach 3-4 lipca b.r. Gmina Radomyśl nad Sanem zorganizowała misję humanitarną w Karpaty na Ukrainie, gdzie odpoczywa obecnie 35 dzieci z terenów ogarniętych bezpośrednimi działaniami wojennymi w rejonie Charkowa. Misja odbyła się również dzięki zaangażowaniu partnerów w to pomocowe przedsięwzięcie a byli nimi głównie: Biuro Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca Caritas Diecezji Sandomierskiej, oraz Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim.

Gmina Radomyśl nad Sanem przy wsparciu i pomocy Biura Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca oraz Caritas Diecezji Sandomierskiej przeprowadziła misję humanitarną na Ukrainę w rejon Karpat, gdzie obecnie odpoczywają dzieci z rejonów Charkowa, głównie poprzez dostawę żywności. Wsparciem objęto grupę 25 dzieci w wieku od 7 do 17 lat. Dzieci są pod opieką Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek z Polski, które prowadzą pod Charkowem Dom Nadziei. Zgromadzenie to przez okres 15 lat swej działalności na Ukrainie pomogło ponad 200 rodzinom z problemami społecznymi. Tym razem ich formą pomocy na rzecz dzieci była organizacja wypoczynku wakacyjnego w które aktywnie włączyła się Gmina Radomyśl nad Sanem z partnerami. Dzięki przekazanej żywności Zgromadzenie ma możliwość zabezpieczyć dzieciom inne atrakcje w regionie, dzięki czemu wyjazd ten pozostawi mnóstwo pięknych wspomnień u dzieci, których los doświadczył podwójnym cierpieniem – sytuacją rodzinną oraz wojną.

W ramach pomocy przekazano zebraną żywność oraz warzywa. Dzieciom ufundowano również upominki i zabawki. Pomoc ta w zupełności zabezpieczyła pełne wyżywienie dzieci na 14 dniowym turnusie wypoczynkowym. Żywność organizator otrzymał głównie od Pana Posła Zbigniewa Chmielowca, Caritas Diecezji Sandomierskiej i Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim. Pomoc dostarczyli bezinteresownie wolontariusze: Mariusz Rybka, Michał Benet i Robert Bąk, jako koordynator akcji pomocowej.

– Akcja ta jest już kolejnym humanitarnym przedsięwzięciem naszej Gminy. Staramy się być w tych trudnych czasach solidarni dla pokrzywdzonych wojną ludzi, a szczególnie dzieci. Nasza pomoc w swych zasadach kieruje się celowością. Dociera bezpośrednio do ostatecznych adresatów – w tym przypadku była to pomoc dla dzieci z terenów przyfrontowych. Charków i jego okolice – skąd pochodzą dzieci wypoczywające w Karpatach do których to dotarła nasza pomoc – jest stale ostrzeliwany przez rosyjskiego agresora. Wypoczynek który wsparliśmy jest wytchnieniem dla tych dzieci i oderwaniem się choć na te kilka dni od okrutnej wojennej rzeczywistości. W przyszłości chcemy zaprosić również na wypoczynek te dzieci do Polski na teren naszej gminy, pozyskując na ten cel sponsorów i wolontariuszy. Będzie to zapewne przyszły rok. Dzięki koalicji organizacji i ludzi dobrej woli udało się nam skoordynować dziś tę pomoc. Liczymy na dalszą współpracę z naszymi partnerami w tym zakresie. Jako Wójt Gminy chciałbym serdecznie w tym miejscu podziękować wszystkim tym, którzy wsparli naszą misję – podkreśla Jan Pyrkosz -wójt gminy Radomyśl nad Sanem.

Z „Czarnieckiego” do Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej

Z satysfakcją informujemy, że Krzysztof Weber, pochodzący z Zarzecza, uczeń klasy III C Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, uzyskał mandat parlamentarzysty VIII kadencji Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Sukces ten jest efektem pomyślnego przejścia przez proces rekrutacyjny, który odbywał się w dniach 7–21 lutego 2025 roku i obejmował m.in. ocenę zgłoszeń kandydatów z całego kraju.

Uroczyste wręczenie aktu powołania miało miejsce podczas inauguracyjnego posiedzenia VIII kadencji PMRP w Toruniu, zorganizowanej w jednej z sal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie obrad, których tematem przewodnim było zagadnienie „Młodzi na rynku pracy”, uczeń aktywnie uczestniczył w dyskusjach plenarnych, zabierając głos podczas bloku przemówień.

Kolejna sesja Parlamentu odbyła się  w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Jubileuszowe, XX Posiedzenie Parlamentu Młodych RP, poświęcone było tematowi: „Kryzys mieszkaniowy a szanse młodych na start w dorosłość”. Podczas tego posiedzenia Krzysztof Weber pełnił rolę sprawozdawcy jednego z projektów uchwał przedstawionych przez klub Komitetu Narodowego Polski, w którym zasiada. Ponadto zaprezentował oficjalne stanowisko jednej z komisji tematycznych wobec innego projektu uchwały. Aktywnie włączył się w debatę, wskazując kluczowe problemy związane z obecnym kryzysem mieszkaniowym w Polsce. Nagranie z jego wystąpienia dostępne jest pod adresem: https://www.facebook.com/share/v/168XpUzYtY/.

Warto podkreślić, że Krzysztof jest członkiem Komisji Stałej Parlamentu Młodych RP – jednego z najważniejszych organów tego gremium. Komisja ta opracowuje i publikuje oficjalne stanowiska Parlamentu w sprawach bieżących dotyczących sytuacji wewnętrznej kraju i wydarzeń o znaczeniu międzynarodowym.

Zaangażowanie młodego parlamentarzysty w sprawy polityki młodzieżowej stanowi wyraz jego głębokiego poczucia odpowiedzialności obywatelskiej i troski o przyszłość młodego pokolenia. Jako przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta w Nisku z zaangażowaniem reprezentuje potrzeby lokalnej społeczności młodych. Jednocześnie, dzięki swojej aktywności w strukturach Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, z powodzeniem rozszerza swoją misję reprezentacyjną na młodzież całego Powiatu Niżańskiego, działając na rzecz jej interesów w skali ogólnokrajowej.

Rusza projekt budowy i przebudowy pętli autobusowych

Miasto Stalowa Wola rozpoczyna realizację jednej z kluczowych inwestycji w obszarze zrównoważonego transportu publicznego. W ramach projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, w ogłoszonym przetargu zostanie wyłoniony wykonawca, który wybuduje nowoczesne pętle autobusowe przy ul. Targowej (os. Rozwadów) oraz przy ul. Kwiatkowskiego (Strefa Przemysłowa).

Celem inwestycji jest poprawa infrastruktury komunikacyjnej, zwiększenie komfortu pasażerów oraz dostosowanie przestrzeni do potrzeb nowoczesnego, ekologicznego taboru miejskiego.

– Nowoczesna infrastruktura transportowa to nie tylko większy komfort podróżowania, ale także konkretne działania na rzecz środowiska i przyszłych pokoleń. Inwestycje takie jak ta są dowodem na to, że Stalowa Wola skutecznie łączy rozwój z troską o zrównoważony rozwój i czyste powietrze – podkreśla prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zakres prac obejmuje zarówno budowę nowych obiektów, jak i modernizację już istniejących elementów. Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do przebudowy dróg manewrowych i utworzenia miejsc postojowych dla autobusów, budowy i modernizacji infrastruktury kanalizacyjnej oraz oświetlenia, przebudowy chodników i dostawy nowoczesnych wiat przystankowych z elementami małej architektury, montażu kontenerowego zaplecza socjalno-sanitarnego z instalacją fotowoltaiczną, budowy punktów przyłączy (kanalizacja, woda, prąd), modernizacji punktu szybkiego ładowania autobusów oraz wykonania tablic informacyjnych zgodnie z wytycznymi zamawiającego.

Projekt został podzielony na dwa etapy. Etap I obejmuje opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji administracyjnych. Etap II to realizacja robót budowlanych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Każda z dwóch lokalizacji – ul. Targowa oraz ul. Kwiatkowskiego – ma być zrealizowana w terminie do 15 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Inwestycja prowadzona będzie zgodnie z zasadą DNSH („Do No Significant Harm” – „Nie czyń poważnej szkody”), co oznacza, że żadne działania nie mogą negatywnie wpływać na środowisko. Projekt uwzględnia m.in. łagodzenie i adaptację do zmian klimatu, ochronę zasobów wodnych, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz ograniczenie emisji i ochronę bioróżnorodności.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. To kolejny przykład skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych na poprawę jakości życia mieszkańców Stalowej Woli.

Termin składania ofert upływa 8 sierpnia o godz. 12:00.

Stalowowolska policja ma nowego czworonożnego funkcjonariusza

Szeregi stalowowolskiej policji zasilił pies służbowy Walkiria, który wraz ze swoim przewodnikiem st. post. Katarzyną Latawiec ukończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Oboje pełnią już służbę na ulicach Stalowej Woli i powiatu stalowowolskiego.

Psy służbowe pełnią w policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych. Zatrzymują też groźnych przestępców i szukają osób zaginionych.

Psy mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyczuć zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Walkiria to pies patrolowo-tropiący. Jego głównym zadaniem jest patrolowanie zagrożonych miejsc, tropienie sprawców przestępstw, a także poszukiwanie zaginionych osób.

W trakcie półrocznego szkolenia, Walkiria wspólnie ze swoim przewodnikiem st. post. Katarzyną Latawiec ćwiczyła między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika, zatrzymywanie przestępcy, czy tropienie śladów ludzkich. Zdobyte na szkoleniu umiejętności będą wykorzystywać w codziennej służbie.

 

W sobotę utrudnienia na drodze w kierunku Domostawy

W sobotę, odbędą się uroczystości przy pomniku w Domostawie. W tym dniu, od rana spodziewane są utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 878. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do poleceń wydawanych przez służby porządkowe.

W najbliższą sobotę, w pobliżu Miejsca Obsługi Podróżnych Bukowa II – Zachód, przy drodze S19 odbędą się uroczystości przy pomniku w Domostawie.

Od rana spodziewane są utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej nr 878, zwłaszcza od 400 do 406 km drogi na trasie Zdziary – Domostawa. Utrudnienia dotyczą również miejsc parkingowych, na terenie miejsca obsługi podróżnych Bukowa. Na drodze S19 ruch będzie odbywał się płynnie.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz stosowanie się do poleceń wydawanych przez służby porządkowe.

Aktualności

Na sygnale