16.1 C
Stalowa Wola
piątek 04.07.2025

VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia


Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli | VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia















Please enable JavaScript to view this website.

18 stycznia 2025 r. , godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy na VIII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia,
który odbędzie się 18 stycznia (sobota) 2025 r. o godz. 17.00
Podczas koncertu usłyszymy piękne kolędy i hymny prawosławne w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej “GRABARKA”
oraz Zespołu Rodzinnego “Triada” z Białegostoku.

Wstęp wolny!



Źródło: SDK Stalowa Wola

Ruszyły wypłaty renty wdowiej z KRUS

Oddziały regionalne i placówki terenowe Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników wysyłają już pieniądze w ramach nowego świadczenia tzw. renty wdowiej. Pieniądze do świadczeniobiorców powinny dotrzeć najpóźniej w poniedziałek, ale mogą pojawić się u nich wcześniej.

– Wysyłkę tego świadczenia zrealizowaliśmy już w środę. Gotówkę przesłano zarówno przekazami pocztowymi jak i na rachunki bankowe. Wszyscy odbiorcy powinni ją dostać najpóźniej w poniedziałek, ale może to nastąpić też wcześniej – informuje Edyta Maksymowicz, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie.

Jak podaje Biuro Świadczeń KRUS, do 26 czerwca wpłynęło już 130 475 wniosków o tzw. rentę wdowią. Najwięcej w Oddziale Regionalnym w Warszawie (21 608), w Lublinie (17 333) oraz w Poznaniu (13 260). KRUS najmniej takich wniosków zanotował w oddziałach w Opolu (2 428), w Koszalinie (2 683), oraz w Częstochowie (3 045).

Dzięki rencie wdowiej osoby upoważnione mogą zdecydować się na pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnej emerytury czy renty lub pełne własne świadczenie oraz 15 proc. renty rodzinnej. Od 2027 roku renta wdowia wzrośnie do poziomu 25 proc. wybranego świadczenia.

Do 26 czerwca rozpatrzono 100 041 wniosków o rentę wdowią. Decyzje do emerytów i rencistów są właśnie w trakcie wysyłania. KRUS robi to z reguły za pośrednictwem Poczty Polskiej.  Jednak zgodnie z wnioskiem o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku, wnioskodawca ma możliwość odbioru decyzji w jednostce terenowej KRUS osobiście lub przez osobę upoważnioną oraz na wskazany we wniosku adres do korespondencji przez operatora pocztowego.

Przyznana przez KRUS renta wdowia powinna do świadczeniobiorcy trafić najpóźniej 7 lipca. Ale w wielu przypadkach może to nastąpić dzień-dwa, a nawet trzy dni wcześniej. Oddział Regionalny KRUS w Warszawie, który obsługuje całe Mazowsze nowe świadczenie wysyłał już w środę – zarówno na rachunki bankowe, jak i przekazami pocztowymi. Podobnie było też w Oddziale Regionalnym KRUS w Lublinie czy w OR KRUS w Kielcach. Z kolei Oddział Regionalny KRUS w Poznaniu w środę dokonał przekazów pocztowych z rentą wdowią, a w czwartek 3 lipca, poszły przelewy na rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Ostateczny termin otrzymania pieniędzy zależy od poczty czy banku. W każdym przypadku – terminem ostatecznym jest poniedziałek 7 lipca. Do pozostałych uprawnionych, których wnioski dopiero są rozpatrywane, albo dopiero wpłyną w tym miesiącu – pieniądze trafią pod koniec lipca.

Ze wszystkich 130 tys. wniosków o tzw. renty wdowie, które wpłynęły do KRUS, ponad 37 tys. jest od osób, które mają prawo do świadczeń w co najmniej dwóch różnych organach emerytalno-rentowych. To oznacza, że przynajmniej jedno ze świadczeń wchodzących w skład zbiegu wdowiego przyznane jest przez inny niż KRUS, organ emerytalno-rentowy tj.  ZUS, ZER MSWiA, BESW lub WBE.

W ramach tzw. renty wdowiej każdy organ emerytalno-rentowy będzie wypłacał przyznane przez siebie świadczenie. I tak np. wdowie, która ma prawo do emerytury rolniczej z KRUS, a po śmierci męża nabyła również prawo do renty rodzinnej z ZUS i złoży wniosek o wypłatę renty rodzinnej łącznie z emeryturą rolniczą w wariancie np. 100 proc. emerytury rolniczej i 15 proc. renty rodzinnej, ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną – 15 proc., a KRUS – 100 proc. emerytury rolniczej.

Przyjmowanie wniosków o tzw. renty wdowie rozpoczęło się w styczniu tego roku. KRUS we współpracy z innymi organami rentowymi prowadził kampanię informacyjną nowych rozwiązań prawnych. Do emerytów i rencistów trafiły ulotki, a komplet informacji był też na naszej stronie internetowej. Kasa uruchomiła też specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 592 66 40 w dni robocze w godz. 9-14 można uzyskać wszelkie informacje na temat tego świadczenia.

Największym wyzwaniem okazało się zapewnienie odpowiedniej wymiany danych i sprawnej komunikacji z innymi organami rentowymi, co wymagało dużego zaangażowania organizacyjnego. Dużym wyzwaniem była również liczba wniosków o rentę wdowią oraz rentę rodzinną, a było ich w sumie ponad 251 tys. KRUS stanął na wysokości zadania i na koniec czerwca aż 76 proc. wniosków o rentę wdowią zostało rozpatrzonych, a w przypadku renty rodzinnej – 95 proc.

Renta wdowia przyznawana jest wdowom i wdowcom, jeśli spełniają następujące warunki: w przypadku kobiet trzeba mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzn – 65 lat, i pozostawać we wspólności małżeńskiej do czasu śmierci współmałżonka. Nie można też być w nowym związku małżeńskim. Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

Remont „Podwórka dla Pława” w toku!

Plac zabaw przy Al. Jana Pawła II 6 w Stalowej Woli przechodzi kompleksową modernizację, prowadzoną przez Miejski Zakład Budynków. Po pięciu latach intensywnego użytkowania przyszedł czas na odnowę tego niezwykle popularnego i chętnie odwiedzanego miejsca, szczególnie przez najmłodszych mieszkańców osiedla Pławo.

Drewniane elementy piaskownicy zostały zdemontowane – w ich miejsce pojawią się nowe, bezpieczne i trwałe konstrukcje. Wszystkie elementy zabawowe zostaną odmalowane i naprawione, by znów zachwycały kolorami i funkcjonalnością.

Modernizację przejdzie także plenerowa siłownia – urządzenia zostaną rozebrane, wypiaskowane, odnowione i dokładnie sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa.

Wieloletnia ekspozycja na warunki atmosferyczne zrobiła swoje – teraz nadszedł czas, by przywrócić temu miejscu świeżość i wygodę.

Dzięki prowadzonym pracom miejsce to już wkrótce odzyska blask, bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Koncert “Rozśpiewana wiosna”


Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli | Koncert “Rozśpiewana wiosna”












Please enable JavaScript to view this website.

11 maja 2025 r. , godz. 17.00

W wiosennej atmosferze zapraszamy na koncert w wykonaniu wokalistów Studia wokalnego Vivo oraz Społecznej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli.

11 maja 2025 r. (niedziela)

Godz. 17.00

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli

Wstęp wolny



Źródło: SDK Stalowa Wola

Gmina i Miasto Ulanów wspiera edukacyjny wypoczynek młodzieży

W Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie została podpisana umowa o dofinansowanie wyjazdu edukacyjno – integracyjnego młodzieży, organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań”. Umowa dotyczy wsparcia realizacji zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz wypoczynku dzieci i młodzieży pod nazwą „Znajdźmy wspólną melodię”.

Kwota dofinansowania przekazana przez Gminę i Miasto Ulanów wynosi 5500 zł. Dokument został podpisany przez burmistrza Stanisława Garbacza oraz skarbnika Tomasza Siorka, przy udziale koordynatora z ramienia Gminy, sekretarz Magdaleny Hasiak. Stowarzyszenie „Przystań” reprezentowali prezes Jan Kosior oraz wiceprezes Waldemar Kokoszka.

Tegoroczna inicjatywa to jubileuszowa, dwudziesta już edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Weźmie w niej udział 17-osobowa grupa uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Pięciodniowy program odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej koło Świdnicy – miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym, znanym z symbolicznego aktu pojednania premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Helmuta Kohla.

Program, przygotowany wspólnie ze stroną niemiecką, będzie prowadzony w językach: polskim, niemieckim i angielskim, przez wykwalifikowanych trenerów. Młodzież pracować będzie w parach polsko-niemieckich, realizując wspólne zadania, co pozwoli na rozwijanie kompetencji językowych i poznanie kultury swoich krajów. Takie działania od lat wpisują się w misję Stowarzyszenia „Przystań”, które aktywnie działa na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży z Ulanowa i okolic, a Gmina wspiera finansowo te przedsięwzięcia.

Dzięki pomocy policjantów 84-latek bezpiecznie wrócił do domu

W sytuacji kiedy ludzkie życie może być zagrożone liczy się każda minuta, dlatego tego typu zgłoszenia są przez policjantów traktowane priorytetowo. Wczoraj, niżańscy policjanci odnaleźli schorowanego 84-latka, który zgubił się podczas spaceru. O pomoc w jego odnalezieniu poprosiła zaniepokojona córka.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nisku odebrał telefon od zaniepokojonej kobiety, że jej tata podczas spaceru zboczył z drogi w zarośla i ma problem z odnalezieniem seniora. Zgłaszająca wyjaśniła, że jej ojciec jest schorowany i może nie pamiętać drogi do domu. Kobieta bała się, że mógł się gdzieś przewrócić, dlatego o pomoc poprosiła policjantów.

Niżańscy funkcjonariusze natychmiast ruszyli z pomocą. Mundurowi przeczesywali pobliskie zarośla i zagajniki. W pewnym momencie, na poboczu, przy jednej z okolicznych dróg, policjanci zauważyli zdezorientowanego i osłabionego wędrówką starszego mężczyznę.

Okazał się nim poszukiwany 84-latek. Policjanci poinformowali najbliższych seniora o jego odnalezieniu, a następnie przekazali go pod opiekę rodziny, która z ulgą odebrała mężczyznę od funkcjonariuszy.

Dzięki szybkim działaniom funkcjonariuszy ta historia miała szczęśliwe zakończenie.

Standardy Ochrony Małoletnich


Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli | Standardy Ochrony Małoletnich









Please enable JavaScript to view this website.


Źródło: SDK Stalowa Wola

Dziewięć firm zgłosiło gotowość wybudowania nowej zajezdni autobusowej

W odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu publicznym dotyczącym zaprojektowania i budowy nowoczesnej zajezdni autobusowej w Stalowej Woli, do Urzędu Miasta wpłynęło 9 ofert od firm budowlanych z całej Polski.

Najtańszą ofertę, jako jedyną mieszczącą się w budżecie przeznaczonym na realizację inwestycji (38 805 862,11 zł), złożyła firma Mostostal Kraków S.A., proponując wykonanie zadania za 37 899 884,45 zł i oferując 7-letni okres gwarancji i rękojmi. Pozostałe oferty, znacznie przekraczały zakładany budżet, osiągając nawet ponad 97 mln zł (Tronus Polska Sp. z o.o.).

– Jakościowa metamorfoza komunikacji miejskiej w Stalowej Woli stawia nas w gronie pionierów rozwiązań ekologicznych, bezpłatnego transportu zeroemisyjnego i budowania nowoczesnego miasta. Transfer zajezdni autobusowej na teren strefy przemysłowej to modelowe rozwiązanie, które wyeliminuje ruch techniczny obsługi MZK w centrum miasta oraz uwolni atrakcyjne działki pod budownictwo mieszkaniowe – zaznaczył Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

W ramach przedmiotowej inwestycji wybrany wykonawca zaprojektuje i wybuduje m.in. budynek obsługi stacji, tj. budynek hali napraw z myjnią oraz wyposażeniem technicznym dla autobusów wraz z zapleczem socjalnym dla pracowników technicznych, budynek administracyjny, utwardzony plac manewrowy, dwie wiaty autobusowe – łącznie 46 stanowisk (w tym 2 z ładowarkami o mocy po 2×80 kW każda dla autobusów elektrycznych z możliwością rozbudowy do 40 stanowisk szybkiego ładowania w niedalekiej przyszłości), wiatę na odpady niebezpiecznie i technologiczne, budynek kotłowni na olej opałowy, podziemny zbiornik na olej opałowy o poj. min. 20m3, 2 podziemne zbiorniki na wodę deszczową o poj. do 10m3 (do celów gospodarczych – podlewanie roślin), ogrodzenie terenu zajezdni wraz z automatycznymi bramami i szlabanami na głównym wjeździe na teren bazy oraz przy wyjeździe, parking (na 60 miejsc) dla samochodów osobowych dla pracowników bazy oraz miejsca na jednoślady.

Kwota przeznaczona na realizację zamówienia wynosi 38 805 862,11 zł. Trwa analizowanie ofert.

Zamówienie jest współfinansowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027, Priorytet FEPW.03 Zrównoważona mobilność miejska, Działanie FEPW.03.01 Zrównoważona mobilność miejska Nazwa Projektu: „Rozwój Mobilnego MOF Stalowej Woli – etap I”.

Policyjni wodniacy rozpoczęli służbę nad zalewem Podwolina

Niżańscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, rozpoczęli służbę na zbiorniku wodnym Podwolina w Nisku. Przez dwa wakacyjne miesiące, wodniacy będą dbali o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Funkcjonariusze będą patrolować teren zalewu na policyjnej łodzi motorowej, wyposażonej w sprzęt ratowniczy. Pamiętajmy! Jeśli wypoczynek nad wodą – to tylko i wyłącznie z rozwagą.

Upalne dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli, czy też sprzętu pływającego. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad zalewem, niżańscy wodniacy wspierani przez dwóch funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, rozpoczęli patrol terenu zbiornika wodnego Podwolina w Nisku. Wszystko po to, aby w trakcie wypoczynku nad wodą było bezpiecznie.

We wtorek, pierwszą w tym roku służbę na terenie zbiornika wodnego rozpoczął st. asp. Daniel Witalec z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie oraz sierż. Michał Płudowski z niżańskiego referatu patrolowo-interwencyjnego.

Służbową łódź przez najbliższe dwa miesiące, prowadzić będą policyjni stermotorzyści, którzy będą służyć swoją pomocą, ale także reagować na niebezpieczne zachowania. W razie potrzeby, będą gotowi, by ruszyć z pomocą.

Przed nami ciepły weekend. Wielu z nas skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, a nawet śmierć.
  • Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tak zwanego wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny na przykład kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich!

36 Wyścig „Solidarności” i Olimpijczyków. II etap Ropczyce – Stalowa Wola

źródło: Voster ATS Team

Za nami II etap 36. Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków: Ropczyce – Stalowa Wola. Radosław Frątczak z grupy ATS Voster wygrał w Stalowej Woli w efektowym stylu finisz z peletonu.

Przez lata była to zmora kolarzy z Podkarpacia. Tak bardzo chcieli wygrać, że zaczynali kolejne finisze za szybko i przegrywali. Podium się trafiło, ale to nie wszystko, liczyło się zwycięstwo. No wreszcie. Przeszczęśliwy był Ryszard Roczniak, właściciel grupy i żona Anna też. – To było 100 procent. Czekałem na tę chwilę od dziewięciu lat, czyli od kiedy powstał projekt ATS Voster.

Na starcie w Ropczycach było tak gorąco, że kolarze po przyjeździe na start ostatnie minuty przeczekali ostatnie minuty kilkadziesiąt metrów od startu, w cieniu budynków miejscowego rynku. Tam udawało się oddychać, bo 32 stopnie Celsjusza to było w cieniu. A potem rozpoczęła się walka, uciekło trzech, potem pięciu zawodników i tak jechali, jechali, ale minuta przewagi to był szczyt ich możliwości, bo było płasko i szybko. Peleton „pożarł” ich na ulicach Stalowej Woli i rozpoczęła się walka na rundach. Tasowanie, układanie i na ostatnią prostą Frątczak wyszedł na małym łuku i zyskał przewagę. – Finisz był absolutnie szalony – stwierdził zawodnik ATS Voster. Nie zdołał go dogonić drugi na mecie Sente Sentjens z Alpecin-Deceuninck Devo Team oraz trzeci Marceli Bogusławski ATS Investments.

W klasyfikacji generalnej Sentjens prowadzi z przewagą 4 sekund nad Bogusławskim oraz – 7 sekund nad Pomorskim oraz Czechem Štepánem Zahálką z grupy Elkov-Kaspers.

Tymczasowe zamknięcie przejazdu kolejowo-drogowy w ciągu drogi powiatowej ul. Popiełuszki

W  związku z planowanymi pracami remontowymi na linii kolejowej nr 68 Lublin Główny – Przeworsk, od 3 lipca 2025 roku kierowcy w Stalowej Woli ponownie muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Przejazd kolejowo-drogowy w ciągu drogi powiatowej ul. Popiełuszki zostanie tymczasowo zamknięty. 

Zamknięcie przejazdu nastąpi 3 lipca (czwartek) o godzinie 9:00 i potrwa do 4 lipca (piątek) do godziny 20:00.

W związku z remontem wyznaczony został objazd ul. Staszica – ul. Mickiewicza, ul. Ofiar Katynia.

Co istotne, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych lub awarii sprzętu torowego, rozpoczęcie robót może zostać przesunięte na kolejny dzień roboczy.

Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu.

Aktualności

Na sygnale